אלבום מעור של אסירים
אלבום מעור של אסירים צילום: מוזיאון אושוויץ

אלבום תמונות שהכינו הנאצים, עם כריכה מעור אדם שנלקח מאסירים במחנה, התגלה בשוק עתיקות בפולין.

האלבום התגלה על ידי אספן עתיקות בשם פאבל קרצ'קובסקי, שחשד כי כריכת האלבום עשויה מעור אדם.

"מסרתי את האלבום למוזיאון אושוויץ-בירקנאו מאחר והכריכה הדיפה ריח רע והיו עליה שיער אדם וכתובת קעקוע", סיפר קרצ'קובסקי לתקשורת הפולנית.

בדיקות שבוצעו בכריכת אלבום התמונות העלו כי הוא אכן נעשה מעור אדם ונוצר ככל הנראה במחנה הריכוז בוכנוואלד בגרמניה. "כפי שמעידים הקפלים בקרטון, היו באלבום מעל 100 תמונות וצילומים. התמונות מתעדות בעיקר נופים וצילומים פנורמיים", נמסר בהודעת מוזיאון אושוויץ-בירקנאו.

האלבום המזעזע היה ככל הנראה מתנה שהעניק אש צוות נאצי ששירת במחנה הריכוז בוכנוואלד למשפחה בווארית שניהלה בית נופש בו התארח בזמן המלחמה.

האלבום מאושש את טענות רבים מהאסירים במחנות הריכוז וההשמדה כי הנאצים נהגו להכין חפצים שונים, בהם ארנקים וכריכות ספרים, מעורות אדם של האסירים במחנות. קרול קונייצ'ני, ניצול בוכנוואלד, סיפר לתקשורת הפולנית כי "הכריכות של ספרים ואלבומים היו עשויים פעמים רבות מעורות אדם, שהגיעו מ'משאבי האס.אס', הרעיון היה לאבטח מסמכים של רצח העם שביצעו הנאצים".

בוכנוואלד היה אחד ממחנות הריכוז הגדולים במהלך מלחמת העולם השנייה. על פי ההערכות נכלאו במחנה 250 אלף בני אדם, כאשר 65 אלף מתוכם מצאו בו את מותם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו