אחרי 70 שנה - החלה בניית בית הכנסת תפארת ישראל

70 שנה לאחר שנחרב בידי הלגיון הירדני נוצקה רצפת בית הכנסת תפארת ישראל ברובע היהודי. הבניין המשוחזר יתנשא לגובה 25 מטרים.

ערוץ 7 , י"ג באדר תש"פ

אחרי 70 שנה - החלה בניית בית הכנסת תפארת ישראל-ערוץ 7
יציקת הרצפה לבית הכנסת תפארת ישראל
צילום: דוברות

70 שנה לאחר שהלגיון הירדני החריב את בית הכנסת תפארת ישראל, שהיה המבנה הגבוה ביותר בעיר העתיקה, יצקו את רצפת בית הכנסת, ההולך ומשוחזר בדיוק על פי המודל המקורי שלו.

בית הכנסת, שכונה בכינוי "גבוה מעל גבוה", יתנשא לגובה של 25 מטרים, כפי שהיה בימי תפארתו.

צפיפות סמטאות העיר העתיקה שאינה מאפשרת כניסת משאיות בטון, כמקובל בכל פרויקט בנייה, הפכו את יציקת רצפת בית הכנסת למבצע לוגיסטי מורכב. משאיות תוק תוק קטנות הובילו עשרות קוב של בטון במנות קטנות אל שער בית הכנסת שנותר על תילו, למרות החורבן, ומשם בתעלת עץ אל משטח רצפת בית הכנסת במפלס רחובות העיר העתיקה.

מנכ"ל החברה לשיקום ופיתוח הרבוע היהודי, הרצל בן ארי, אומר כי מדובר בפרויקט היסטורי בעלות של כ-50 מיליון ₪ ובעל חשיבות היסטורית מן המדרגה הראשונה. "מפקד הלגיון הירדני הורה בשעתו להפגיז את מבנה בית הכנסת שנחנך ב-1872 גם בזכות תרומה נכבדת של הקיסר האוסטרי הראשון פרנץ יוזף, ואנו היום סוגרים מעגל ואומרים שנצח ישראל לא שיקר ולא ישקר. אנחנו כאן בירושלים הבנויה ונבנית לנצח".

בן ארי מציין כי קדמו כי לעבודות הבניה המחודשת של בית הכנסת, עבודות חפירה ארכיאולוגיות, במהלכן התגלו במקום ממצאים ארכיאולוגיים. בין היתר, משקולת מימי בית שני שהייתה שייכת, ככל הנראה, למשפחת הכהן הגדול המוזכרת בתלמוד קתרוס – ועליה חרוט שם המשפחה בכתב עברי "ברי קתרוס". במסגרת עבודת הבנייה וחפירות ההצלה הארכאולוגיות הוצאו מהמקום כ- 3,500 טון חומר ואבן באופן ידני.

מתחת לרצפת בית הכנסת ישנן שלוש קומות תת קרקעיות. על התכנון המפלס התחתון ישמש לתצוגת העתיקות והמקוואות שהתגלו במקום, המפלס השני לחללים טכניים והשלישי לאולם כינוס. מעל 3 המפלסים ישוחזר בית הכנסת תפארת ישראל שיתנשא, כאמור, לגובה של 25 מטר. העלות הכוללת של הפרויקט נאמדות בכ-50 מיליון ש"ח.