גנץ עם יעלון ואשכנזי
גנץ עם יעלון ואשכנזי צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

נציגי מפלגת כחול לבן ייפגשו מחר (רביעי) עם ראשי הרשימה המשותפת בניסיון לזכות בתמיכתם אצל הנשיא להקמת ממשלת מיעוט.

בחדשות 12 פורסם כי יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, לא ייטול חלק בפגישה אך דווקא יו"ר בל"ד, ח"כ מטאנס שחאדה, ישתתף בה.

יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה סיפר מוקדם יותר על חלק מהדרישות שאותן תציג הרשימה בפגישתם עם נציגי ''כחול לבן''.

בתמורה לתמיכת הח"כים הערבים בממשלת מיעוט של בני גנץ, המשותפת תדרוש להפסיק את ביקורי היהודים בהר הבית ולבטל את הצעדים החד צדדיים בתוכנית המאה, דוגמת החלת הריבונות ביו"ש.

״העם שלנו רוצה משהו מסוים מאוד: משואה מדויקת בין הדאגה היומיומית והעמדה המדינית... לכן אנחנו לא יכולים לומר: בטל את קמיניץ ולך תפציץ בעזה או לך על עסקת המאה. יש לנו דרישות מדיניות ברורות: להפסיק ולהכריז על הפסקה של כל התוכניות החד צדדיות", אמר עודה בשידור לייב בדף הפייסבוק שלו.

''יש לנו עמדה באשר למסגד אל-אקצא ולהפסקת המתנחלים הקיצוניים שנכנסים למסגד אל-אקצא. זה דבר שקרה בתקופת נתניהו ואנחנו מעוניינים להשיב את הסטטוס קוו: אל-אקצא הוא מקום תפילה למוסלמים וירושלים המזרחית צריכה להיות בירת המדינה הפלסטינית. נתמקד בעניין אלאקצא בשלב הנוכחי", הוסיף.

''גנץ שיקר לכם ומתחנן בפני טיבי'' הליכוד

מוקדם יותר הבוקר הודה ח"כ יאיר לפיד מכחול לבן כי בכוונת מפלגתו להקים ממשלה צרה עם ישראל ביתנו והעבודה מרצ, בסיוע המפלגות הערביות.

''בניגוד לכל השקרים שביבי מפיץ, המשותפת לא תהיה חלק מהממשלה הזו. הם יצביעו פעם אחת מבחוץ, ובזה זה ייגמר. ביבי עשה איתם שיתופי פעולה כאלה אלף פעם", טען לפיד.

''אני מודה מראש, זו לא הממשלה שרצינו. מצד שני, זה עדיף בהרבה על השיתוק הנוכחי. ממשלה כזו תוכל לעשות תקציב, משרדי הממשלה יחזרו לעבוד, ועדות הכנסת יפתחו, נטפל בעסקים הקטנים, נמנע פיטורים המוניים במשק", הוסיף.

"איך אתם נותנים לחרפה כזו לקרות?" דוברות

הצהרתו של לפיד מנוגדת לכל ההבטחות שהשמיעו בכירי כחול לבן במערכת הבחירות, ולפיהן תוקם ממשלה שלא תישען על המפלגות הערביות.

לפיד ושאר ראשי כחול לבן מפעילים לחץ כבד על חברי הכנסת צבי האוזר ויועז הנדל, בדרישה מהם להסכים לממשלת מיעוט כזו.

על פי דיווח ב'כאן רשת ב'', השניים סופגים ביממה האחרונה אינספור שיחות טלפון רצופות קללות ואיומים שמגיעים מכיוונם של פעילים במפלגה, ככל הנראה חברי 'יש עתיד', הדורשים מהם להיעתר לדרישתו של יו"ר המפלגה, בני גנץ.

לפי שעה נותרים הנדל והאוזר איתנים בעמדתם ומבהירים גם ליו"ר המפלגה, חבר הכנסת גנץ, וגם ליו"ר תנועתם, חבר הכנסת משה בוגי יעלון כי אין בכוונתם להסכים לממשלת מיעוט שכזו.

נזכיר כי השניים נדרשו על ידי ראשי המפלגה להסכים לממשלת המיעוט או להתפטר, אך הבהירו כי אין בכוונתם לעשות את אחד מהשניים, גם אם המשמעות היא הדחתם מרשימת המפלגה בעתיד.

על מתקפת הקללות והאיומים מדווח ב'כאן' כי מדובר במספר אדיר של הודעות ושיחות טלפון גדושי איומים ונאצות במגמה לשבור את ההתנגדות של השניים והדברים צפויים לגלוש גם להפגנות מול בתיהם של השניים.