פרסום ראשון
חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי: לעצור את הסחף המופקר

חוג הפרופסורים קורא למנוע הקמת ממשלה שתלויה במפלגות הערביות, ''הממשלה הלא ציונית הראשונה בתולדות מדינת ישראל''.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ט"ו באדר תש"פ

ריבלין ויו"ר ועדת הבחירות הנדל
ריבלין ויו"ר ועדת הבחירות הנדל
צילום: מארק ניימן, לע"מ

חברי ''חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי'' שיגרו מכתב לנשיא המדינה ראובן ריבלין ולחברי הכנסת מהשמאל הקציוני, שבו הזהירו מהקמת ממשלה שתהיה תלויה במפלגות הערביות.

''הקמת קואליציה שתהיה תלויה בקולותיה של הרשימה המשותפת היא חציית קו אדום שאין לאפשר אותו. לא מפני שחברי הרשימה הם ערבים, ולא מפני שעל ישראל להחרים את המיעוט. להפך. על ישראל לשאוף לשילוב אזרחי מלא ככל האפשר של המיעוט הערבי, ועליה ללחום בכל תוקף בדעות גזעניות", נכתב.

לטענתם, הרשימה המשותפת היא "גורם סכסכני ומפורר, מלבה ומפלג, שמטרות המוצהרת היא חיסול המפעל הציוני על ידי ניצול סדקים בחברה הישראלית, לרבות החרפה מכוונת של היחסים בין הרוב היהודי למיעוט הערבי.

''מדובר במפלגה אנטישמית מובהקת, לא רק משום שבין חבריה יש מהללי שהידים, אלא אפילו רק מתוקף העובדה שהיא מוציאה את היהודים מכלל העמים הזכאים ליהנות מזכות ההגדרה העצמית.

''הטענה שפסילת המשותפת כחברה בקואליציה היא איכשהו "גזענית" היא ההפך מן האמת. מאחר שהמשותפת בעצמה היא מפלגה אנטישמית, כלומר גזענית, הרי שהפיכתה לחלק מן הקואליציה, אפילו כתומכת מבחוץ, היא היא מתן הלגיטימציה לגזענות''.

חברי חוג הפרופסורים מדגישים במכתבם לנשיא ולח''כים: ''מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. כמו כל מדינת לאום דמוקרטית היא מחויבת להגן על אופייה הלאומי ועל משטרה הדמוקרטי. המשותפת קוראת תיגר על שניהם בכך שהיא מבקשת לחתור תחת זכותם הדמוקרטית של היהודים להגדרה עצמית. מי שמוציא את היהודים מכלל העמים הזכאים להגדרה עצמית הוא אנטישמי בהגדרה, ואין לתת לו זכות וטו על מדיניותה של ישראל.

''לתת לרשימה זו שמטרתה הגלויה והמוצהרת היא החרבת הבית הלאומי של העם היהודי זכות וטו על מדיניותה של הממשלה זו חציית קו אדום ששום מפלגה ציונית לא אמורה לאפשרו. האם תחת איום וטו של אחמד טיבי והיבא יזבק, תוכל ישראל לנהל מדיניות הרתעה מול עזה? האם בתנאים אלה היא תוכל להיאבק בהתבססות האיראנית בסוריה, או חמור מזה, בפרויקט הגרעין של איראן?

''ממשלה שתישען על וטו של מפלגה אנטי-ציונית, תהיה הממשלה הלא ציונית הראשונה בתולדות מדינת ישראל. אנו קוראים לציונים שבין חברי "כחול לבן", ו"העבודה-גשר-מרצ" לעצור את הסחף המופקר, ולא לשבור את הטאבו על מפלגה שאחרות מסוגה – בין שמדובר בקצה הקומוניסטי שלה ובין שבקצה האיסלמו-פשיסטי שלה – כבר החריבו דמוקרטיות אחרות בקרב עמים אחרים. זה הזמן לעצור את הסחף.

''אנו מאמינים ומקווים שברבות הזמן יבחר המיעוט הערבי בישראל במנהיגים שיכירו בזכותנו להגדרה עצמית במולדתנו, ויעזרו לקדם יחסי רעות ושיתוף פעולה בין המיעוט לרוב במדינה''.

על המכתב חתמו:

ד"ר מוטי קידר - יו"ר חוג הפרופסורים לחוסן מדיני וכלכלי
דניאלה וייס - יו"ר נחלה
מתן פלג - יו"ר אם תרצו
שרה העצני-כהן - יו"ר ישראל שלי
זיו מאור - יו"ר האגודה לזכות הציבור לדעת
מירב והרצל חג'אג' –פורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות ונפגעי טרור
תא"ל במיל' אמיר אביבי - מנכ"ל תנועת הביטחוניסטים
נחי אייל - יו"ר הפורום המשפטי למען ישראל ציונית ודמוקרטית
ישראל שולדינר – יו"ר חזון לאומי
מיכאל לובוביקוב – יו"ר ישראל 2030
דלית סוטר - יו"ר פורום קפה שפירא

מתן פלג, יו"ר תנועת "אם תרצו" מסר בתגובה למכתב: "לא יעלה על הדעת שתוקם בישראל ממשלה הנשענת על רשימה אנטי ציונית. רשימה השואפת למחוק את זהותה היהודית והדמוקרטית של המדינה. רשימה שבין חבריה אנשים שמהללים מחבלים, קוראים לחיילי צה"ל קלגסים וחותרים לבטל את חוק השבות. מדובר באות קין הנישא מעל ראשי המפלגות המבקשים להכשיר את השרץ הזה בתמורה להון פוליטי זמני. זו הפניית גב למורשת הציונית כולה ולאלפי דורות שהתפללו לשוב יום אחד לציון כדי לחדש בה את המפעל היהודי הלאומי. אוי לאותה הבושה".