כינוס חירום בחקלאות
כינוס חירום בחקלאותצילום: יחצ

"צריך לומר היום לאזרחי ישראל: אפשר להירגע, לא צפוי מחסור במזון טרי לקראת פסח וגם לא לקראת יום העצמאות. התוצרת החקלאית בישראל עונה כרגע על כמות הצריכה, לא ייחסרו ביצים, לא עוף, לא בקר ולא חלב. יחד עם זאת, עלינו לפעול כדי לצמצם את התלות בייבוא מזון טרי".

את הדברים אמרו שר החקלאות צחי הנגבי ושי חג'ג', יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים בכינוס חירום שהתקיים היום (ד').

בכינוס השתתפו ראשי המועצות האזוריות, ראשי האירגונים החקלאיים, מועצות הייצור החקלאי, התנועות המיישבות, ח״כ אלון שוסטר וח״כ רם בן ברק.

הנגבי הוסיף "האתגר של החקלאות הישראלית היום: למנוע מחסור במוצרי מזון עד חג הפסח, וגם לאחר מכן. החקלאים יודעים לספק את כל צרכי המשק בתחומי הפירות, הירקות, הביצים, החלב והעופות. אבל במוצרים אחרים, כמו דגי סלמון מיובאים, צפוי מחסור בעוד תקופה.

נצטרך להתארגן יחד עם כל המגדלים והיבואנים לשמור על רציפות האספקה וביטחון המזון לכל האוכלוסיה, גם אם המחלה תתפשט. אני מאמין שמתוך המשבר הזה, החקלאות הישראלית דווקא תצמח, כי ככל שנעמוד ביעדים שהצבנו לעצמנו, יותר לא יוטל ספק בחיוניות שלה וביכולות שלה".

חג'ג' הציג את נתוני האמת של מצב התוצרת החקלאית כיום. בדבריו, ציין כי על מנת להבטיח את המזון הטרי בישראל יש להסתמך על תוצרת מקומית ולא על ייבוא וכי יש להגדיל את המכסות לחקלאות "החקלאים יכולים להגדיל את התפוקה המקומית ולצמצם את התלות בייבוא. נבנה יחד מדיניות תוצרת חקלאית שתבטיח את ביטחון המזון הטרי בישראל מהיום והלאה."

בסקירה הציג את הנתונים הבאים:
✓ עוף: צריכת העוף בישראל מבוססת על ענף הלול הישראלי – לא צפוי מחסור.
✓ ביצים: בכל יום צורכים בישראל 6 מיליון ביצים, בפסח אנו רואים תוספת של 20% לצריכה היומית. צפוי להגיע משלוח מספרד עם כ 65 מיליון ביצים לקראת החג, וכרגע הצפי שהמשלוח יגיע כמתוכנן.
✓ פירות וירקות: המחסור היחידי שאליו יש להיערך הוא בפירות הדר. המחסור צפוי משום שאין עובדים לקטיף, הפירות נרקבים על העצים.
✓ דגים: בשל הייבוא המצומצם ומשך השהייה הממושך של הובלה ימית, יש קושי בשיווק דגים טריים שמקורם לא במדגה הישראלי.

בשל קשיי ההובלה הימית, צפויה עליית מחירים משמעותית בתחום. על פי הערכות, קילו סלמון שכיום נמכר ב60 ₪ עשוי להגיע עד טווח של 90-120 ₪ לקילו.

בענף הדגים צופים אפשרות למחסור בדגים טריים אחרי חג הפסח. על פי בכירי הענף, יש אפשרות להגביר את התפוקה המקומית, אך את התוצרים אנחנו נראה בעוד שנתיים.

✓ בקר: ענף הבקר ערוך לספק את התצרוכת הישראלית בחצי שנה הקרובה. ייתכן מחסור לאחר מכן אם לא יהיה ייבוא.

✓ חלב: הרפתות הישראליות מייצרות את כל תצרוכת החלב, ואין מחסור. הרפתנים מבקשים להגדיל את מכסות החלב, ולייצר יותר, כדי ״לא ללכת על הקו האדום״, וכך גם תהיה האפשרות לייצא ולסייע למדינות שכנות שעלולות להיקלע למשבר.

ענף החלב מוגדר מפעל חיוני ובענף נערכים לפתרונות במידה ועובדים ייאלצו להיכנס לבידוד (רפתנים, נהגים תובלה ועובדים במחלבות ובמפעלים)

"מהמשבר הזה- נצמח. ישראל צריכה להגדיל את אמצעי הייצור המקומי כדי להבטיח את ביטחון המזון. מדינת ישראל צריכה לצמצם את התלות בייבוא. המשבר הזה שבעיצומו אנחנו נמצאים, רק מוכיח עד כמה צדקנו. ננהג באחריות, ניערך בזהירות ונעשה הכול כדי להבטיח את אספקת המזון החקלאי לתושבי ישראל", סיכם שי חג'ג', יו"ר המועצות האזוריות.