בנות השירות הלאומי חוזרות לארץ

מנכ"ל השירות הלאומי מספר על ההחלטה הקשה להחזיר את המשרתות ברחבי העולם לישראל, ועל ההיערכות לשיבוצן להתנדבות בישראל.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ט"ו באדר תש"פ

ראובן פינסקי
ראובן פינסקי
צילום: אביב גדעוני לע"מ

מנכ"ל השירות הלאומי, ראובן פינסקי, הורה להשיב לארץ את בנות השירות הלאומי מרחבי העולם. שוחחנו אתו על דרך קליטתן בארץ ושילובן במסגרות שירות חלופיות.

"ההחלטה התקבלה בתענית אסתר אחרי סדרת התייעצויות עם גורמי בריאות יחד עם 'בת עמי', כאשר על הכף מונחת השליחות הענקים שהבנות האלה עושות, הקשר שלהן לקהילות. זה אחד מהפרויקטים מרוממי הנפש כשרואים את ההשפעה של העבודה שלהן בקהילות, מלמדות עברית, יהדות ומעודדות עליה, ומאידך מצב הקורונה כשבכל יום העסק מתפשט, זה כבר עבר את שמונים המדינות בעולם. ההתלבטות הייתה איך לא מוותרים בקלות ומצד שני איך דואגים לשלומן של הבנות".

"כשחלה התדרדרות בארה"ב עשינו את ההתייעצויות קיבלתי את ההחלטה הקשה להחזיר את הבנות, משלוש סיבות עיקריות. הסיבה הראשונה היא שכל יום מדיינה חדשה מצטרפת לרשימה. זה שהיום אין קורונה במדינה כלשהי זה לא אומר מה יהיה מחר. הסיבה השנייה היא שכאשר יש הסתבכויות של קורונה בתחום ההנשמה המדינות דואגות קודם לאזרחים שלהן עם הביטוחים והתיירים הם האחרונים. אף אחד לא מצהיר על זה אבל כך ההגיון אומר. הדבר השלישי הוא שחברות התעופה מבטלות טיסות ואם נתעכב אולי יהיו בנות שיידבקו חלילה ולא נוכל להחזיר אותן הביתה. כששלושת הדברים האלה מצטרפים ברי ושמא ברי עדיף ולכן קיבלתי את ההחלטה להחזיר אותן. הן ימשיכו כאן את השירות הלאומי. אנחנו מארגנים להן תקנים בארץ".

פינסקי מבהיר כי נכון לכרגע אין כל מניעה או בעיה כלשהי בהבאתן של הבנות חזרה לארץ. ההנחיות כעת הן שאזרחיי חו"ל אינם נכנסים לארץ, אך ישראלים יכולים להגיע. הבנות המשרתות בלונדון כבר חזרו. הבנות בוינה ובציריך כבר בדרכן ובימים הקרובים תושלם המלאכה להבאת כל השאר ארצה. "אנחנו עוסקים בכירטוסים, מלאכה מאוד סבוכה לשריין לכולן טיסות כי חברות מורידות טיסות כל הזמן", אומר פינסקי ומציין כי מדובר בכמאה בנות המפוזרות בדרום אמריקה, צפון אמריקה ואירופה. כאשר "מאוסטרליה לא החזרנו כי ביבשת כולה הנגיף לא הגיע ומשרד הבריאות חשב שאין כל צורך".

על תחושות ההורים מספר פינסקי כי אלה נעים בין תמיכה בהחזרת הבנות לבין כאלה הסבורים שיש להשאיר אותן במקומותיהן ובקהילות השונות. "היה לי הכי קל לומר שלא אני מנחה אלא המדינה תנחה כהבנתה, אבל לא כך אני תופס את התפקיד שלי. הן השליחות שלנו, בנות 19 בכל העולם והמעשה האחראי היה להחזיר אותן".

ומה באשר לשילובן של הבנות בשירות הלאומי בארץ? "עוד לפני הוצאת ההנחיה סגרתי, למרות המצב המורכב בתקציב המדינה, מול משרד האוצר מימון לכל התקנים לבנות שתגענה. מחר תהיה הערכת מצב עם מנהלי הרישום של 'בת עמי'. יש בכל רחבי הארץ 18,000 בני ובנות שירות, ואני מניח שנמצא פתרון למאה".