יצא מהתלם

הסקרים מראים שכמחצית ממצביעי כחול לבן מתנגדים לממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת, פעילים בתנועת תל"ם מאוכזבים מהתנהלות יעלון.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט"ז באדר תש"פ

הפעילים מצפים ממנו ללכת לממשלת אחדות. בוגי יעלון
הפעילים מצפים ממנו ללכת לממשלת אחדות. בוגי יעלון
צילום: פלאש 90

כחול לבן זכתה לאמון גבוה בקרב מצביעיה, לפחות באופן יחסי, עד לשבוע הנוכחי. ממשלת מיעוט של השמאל בתמיכת הרשימה המשותפת היתה לאורך כל הדרך תרחיש הבלהות של אנשי הימין. הם הזהירו מפניו, וכחול לבן הדפה את הטענות. ראשי המפלגה אף אמרו לאורך מערכות הבחירות כי הם אינם מכוונים כלל לכיוון הזה.

ההתעקשות ללכת על מתווה של ממשלה הנתמכת על ידי חברי הכנסת הערבים, עוררה ביקורת בקרב מצביעים ותומכים משמעותיים, בין היתר בגלל החיזור של המפלגה אחרי קולות ימין ודתיים תוך הצגת חזות של מרכז ואולי אף ימין מתון מאוד. את הבלמים לתרחיש הזה מספקים שני חברי כנסת שהיו במרכז החדשות לאורך השבוע – יועז הנדל וצבי האוזר – שני סמני הימין במפלגת כחול לבן. שניהם, חברי מפלגת תלם בראשה עומד משה יעלון.

אורי הייטנר, מבכירי פעילי תל"ם, חושב שההתנהלות הנוכחית היא לא פחות מהונאת הבוחרים. "כחול לבן בכלל ו'תלם' בפרט קמו כמפלגות שאמורות להוות את הגשר בין ימין ושמאל ולהיות הגורם המאחד. לראות את 'תלם' נגררת לכיוון קיצוני של העמקת הקרע על ידי ממשלת מיעוט באמצע משבר כל כך גדול – גם פוליטית אחרי שלוש מערכות בחירות, גם אתגרים ביטחוניים וגם הקורונה והמשבר שצפוי בעקבותיה – זה מאכזב מאוד", הוא אומר בשיחה עם 'בשבע'.

לדעתו, "לפסול חצי עם וללכת לממשלת מיעוט שקיומה תלוי ברצונה הרע של רשימה אנטי-ישראלית ולאומנית השוללת את זכות קיומה של המדינה היהודית, זה דבר בלתי נסבל בעיני. מדובר בשבר גדול מבחינתי".

אלה גם הקולות שאתה שומע מתומכים אחרים של כחול לבן? אתה מכיר רבים כאלה.

"אני שומע עוד הרבה אנשים סביבי מדברים כך. אני יודע שלפחות שלושה חברי כנסת – יועז הנדל וצביקה האוזר מ'תלם' וחילי טרופר מ'חוסן לישראל', כבר הבהירו שהם לא יסכימו למהלך כזה, ואני מקווה ומאמין שיהיו גם נוספים. קראתי גם סקר לפיו למעלה מ-50 אחוזים ממצביעי כחול לבן מתנגדים למהלך הזה".

הצביעו בגלל טרופר

הסקר עליו מדבר הייטנר נערך על ידי מכון 'דיירקט פולס' בהנהלת שלמה פילבר וצוריאל שרון. על פי הנתונים, לפחות ממחצית מצביעי כחול לבן מתנגדים להקמת ממשלת מיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת.

רק 30.3% מבין כלל המשתתפים בסקר אמרו כי הם תומכים בהקמת ממשלת מיעוט של כחול לבן עם הרשימה המשותפת. מבין מצביעי כחול לבן רק 49% תומכים בהקמת ממשלת מיעוט עם המשותפת. מבין מצביעי הליכוד רק 1.4% תומכים בהקמת ממשלה כזו.

לאכזבה מהקו אליו הולכת מפלגת כחול לבן לא שותפים רק פעילים בכירים, אלא גם מצביעים מן השורה, בתוכם לא מעט חובשי כיפה שבחרו להצביע למפלגה. "תנועת הקיבוץ הדתי נחשבת סמן מרכזי בתוך הציונות הדתית. גם עתה ניתן היה למצוא בחלק מהקיבוצים שלנו תמיכה משמעותית בכחול לבן. התמיכה נבעה מתוך שיחות, מפגשים, והכרות עם אנשים כמו הנדל והאוזר", מספר לנו מזכ"ל הקיבוץ הדתי אמיתי פורת.

בעצם המצביעים סמכו על השניים שלא יאפשרו מצב כזה.

"בקיבוץ הדתי, ביישובים הוותיקים, יש לא מעט אנשים שהצביעו כחול לבן, אגב באופן משמעותי יותר משני סיבובי הבחירות הקודמים. יש לא מעט אנשים שהצביעו בין היתר כי ראו דמויות כמו חילי טרופר וכמו יועז הנדל, שממש עשה קמפיין בתוככי הקיבוץ הדתי. שמעתי לא מעט אנשים שהשתכנעו להצביע דווקא מהדברים שלו. גם צביקה ויועז, וגם משה יעלון, דאגו להבהיר במשך כל סבבי הבחירות שהם תומכי התיישבות".

ואיך מקבלים בקרב תומכי המפלגה בקיבוצים הדתיים את ההתנהלות של כחול לבן כלפי האוזר והנדל?

"השניים מייצגים עולם ערכי, ציוני, אוהב ישראל, אכפתי, מחובר למסורת ולהתיישבות, וכאלה שמבקשים את טובתה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. צר לרבים מהמצביעים שעל רקע החלטתם לעמוד בשער ולהיאבק על ערכיהם, יש מי שמבקש לפגוע בהם או מערער על בחירתם. ההפך הוא הנכון. הם נבחרו בגלל מי שהם.

"רובם המכריע של אנשי כחול לבן תומכים בהקמת ממשלת אחדות. הם אמנם לא רוצים שנתניהו יוביל, אבל יש רתיעה משמעותית בקיבוץ הדתי מהתרגיל הזה של הנהגת כחול לבן. זה יהיה טירוף להקים ממשלת מיעוט בתמיכת הערבים. זה ממש שבר בברית הישראלית ומעשה שלא ייעשה. בעוד יועז והאוזר מגלים חוט שדרה שהוא ממש מתבקש, דווקא בוגי יעלון מפתיע לרעה".

מעמיק את השסע

אורי הייטנר שוחח השבוע עם כל המעורבים, ואת עיקר האכזבה שלו הוא מפנה דווקא לח"כ משה יעלון, יו"ר 'תלם'. "אני מדבר עם כולם, אבל כמובן לא משתף את השיחות הללו. מה שיועז וצביקה אומרים היום זו האידיאולוגיה והדרך של 'תלם', וצר לי מאוד לראות לאן אחרים הולכים. יעלון מאכזב אותי כמו גם אחרים, אבל ממנו היו לי ציפיות אחרות. אני מאוד מעריך אותו, למרות האכזבה והכעס. אני רואה בו את המנהיג הראוי ביותר להיות ראש ממשלה בישראל. אני חושב שהוא דחק את עצמו לפינה כל כך נגטיבית כלפי נתניהו, אבל יש לנו מדינה וישראל לפני הכל, ואי אפשר לפעול בצורה כל כך קיצונית שרק תעמיק את השסע בעם. ההתנהלות שלו היא אכזבה מאוד גדול עבורי".

ניסית לדבר עם יעלון? המסרים שלך מגיעים אליו?

"אין לי ספק שהדברים שלי מגיעים למשה יעלון. האם זה ישפיע עליו? אני מאוד מקווה שכן. אני עושה כל מאמץ שהכיוון ישתנה".

ומה היית מצפה שיעשו כעת בכחול לבן?

"יש לקוות שמנהיגי המפלגות יפסיקו לשחק עם החברה הישראלית בכל מיני תרגילים 'מחוכמים', לא ציד עריקים ולא ממשלות מיעוט הזויות, אלא לגלות אחריות ומנהיגות ולהציב את ישראל לפני הכל. עליהם להקים ממשלת אחדות. זה מה שרצוי לעם וזה מה שרוצה העם. זאת המסקנה היחידה משְׁלוש מערכות הבחירות. סיבוב רביעי הוא מעשה טירוף אנטי-פטריוטי.

"על נתניהו וגנץ להיפגש עוד הלילה, להשתחרר מכל כבלי האגו ולרדת מעצים שונים. נתניהו צריך לוותר על הסינדול בבלוק, ועל התביעה האולטימטיבית להיות הראשון. גנץ צריך לוותר גם הוא על התביעה האולטימטיבית להיות הראשון, ועל העיקרון של אי ישיבה בממשלה שבראשה עומד נאשם בשחיתות. אמנם זה עיקרון נכון וראוי, אבל אחרי שלושה סבבים ללא הכרעה חייבים להכיר במציאות, כי האלטרנטיבה היא איומה".

אמיתי פורת מסכים שאחדות היא הדרך היחידה והנכונה בשלב הנוכחי. "הפתרון בעיקר הוא לחתור לממשלת אחדות, שיכולה להיות ממשלת חירום לזמן מוגבל עם יעדים מסוימים. המפתח הוא שלא מחפשים עריקים מצד אחד, דבר שיש בו בעיות ערכיות ומוסריות, ומצד שני להוציא את הפסילה של נתניהו מהמשוואה. אחרי שהוא קיבל תמיכה כזו נרחבת בציבור, אתה לא יכול להתעלם מהמצב הזה. הפתרונות יצטרכו להיות של גישור ופשרה מכל הצדדים".

המסר של פורת לחברי הכנסת הנדל והאוזר הוא להמשיך בקו בו נקטו. "אנחנו מחזקים אותם ומקווים כי דווקא בזכות העקרונות שהם מייצגים ומקדמים, תקום ממשלת אחדות שתשרת נאמנה את עם ישראל ואת מדינת ישראל".

נכון לכתיבת שורות אלה בכחול לבן עדיין לא התייאשו מהקמת ממשלת המיעוט, חרף העובדה שגם ח"כ אורלי לוי-אבקסיס מתנגדת לה. ההימור שלוקח יו"ר המפלגה בני גנץ הוא גדול. איש אמנם לא רוצה סיבוב רביעי, אבל חלק בלתי מבוטל של תומכי כחול לבן, שהאמין שמדובר במפלגת מרכז מתונה יחסית, עלול – כפי שנרמז לנו בשיחות שקיימנו עם מצביעים אחרים של המפלגה שהעדיפו שלא להתראיין בשמם לכתבה – לעלות להם במחיר כבד בפעם הבאה שהמצביעים יצאו לקלפיות.