מזכ"ל הקיבוץ הדתי:
לשלוח חיילים ותלמידים לסייע בקטיף

מזכ"ל הקיבוץ הדתי קורא להפנות מיידית חיילים ותלמידי תיכון לסייע לחקלאים: "מחסור בידיים עובדות - כל יום שעובר הנזק גדל".

רפאל לוי , ט"ז באדר תש"פ

קטיף תותים
קטיף תותים
צילום: ISTOCK

מזכ"ל הקיבוץ הדתי, אמיתי פורת, שהשתתף אתמול (רביעי) בכנס חירום של מרכז המועצות האזוריות, בהשתתפות שר החקלאות וראשי הארגונים החקלאיים התייחס למחסור בידיים עובדות בעקבות נגיף הקורונה.

לדבריו, על המדינה להפנות חיילים, תלמידי תיכון ומתנדבים נוספים לסייע בקטיף פירות ההדר והתותים משום שכל יום שחולף הנזק לחקלאים הולך וגדל.

פורת ציין עוד, "מגפת הקורונה היא הזדמנות לחישוב מסלול מחדש לחקלאות הישראלית. לאורך תקופה שאנחנו מנסים לקדם את חוק החקלאות שייעגן בחקיקה את התכנון של הייצור המקומי חקלאי בישראל. לתפיסתנו מדובר בחוק בעל ערך לאומי. המגפה כעת מציפה בצורה ברורה שעל הממשלה לתת לחקלאים כלים וביטחון לתכנן, להשקיע ולייצר לטווח ארוך הציב יעדים למינימום תוצרת חקלאית פנים ארצית הן של ירקות ופירות, חלב ביצים ובשר".

הוא מסביר כי הגדרה של מינימום תוצרת הארץ בשווקים מסוימים תסייע למדינה במקרי קיצון כמו זה שאני נמצאים בו, "כשהממשלה תדע להגדיר לעצמה מכסות מינימום לייצור פנים ישראלי ותקבל החלטות לטווח הארוך גם על ניהול הקרקע החקלאיות, נוכל לנהל חלוקה נכונה יותר של המשאבים המופנים לחקלאות ונוכל להבטיח ביטחון מזון- כך שגם בשעת משבר לאזרחים בישראל יהיה מזון טרי ובמקביל למנוע עליית מחירים.

"בטווח הקצר יש לפעול לטיפול בבעיית מחסור בעובדים, בייחוד בקטיף ההדרים והתותים רגע לפני שהתוצרת תתכלה- יש להפעיל כלים שונים ובין היתר עובדים ישראלים, צעירים, תלמידי תיכון, מתנדבים אנשי השומר החדש וחיילים", הוסיף.