הזעקה של עולם התרבות

בעקבות הנחיות משרד הבריאות על איסור כינוס מעל 100 איש מחו היום מאות אנשי תעשיית התרבות והשמיעו צפירה בת דקה במכוניותיהם.

ערוץ 7 , ט"ז באדר תש"פ

מאות עובדי תעשיית התרבות, האירועים והמופעים אשר מונה מפיקים, אמרגנים, אומנים, אנשי הגברה, תאורה ועוד, התכנסו היום (חמישי) על מנת להשמיע את קולם באשר למשבר בתעשייה בעקבות מגפת הקורונה.

מאות עובדים הגיעו ברכביהם הפרטיים ובמשאיות ההפקה והשמיעו יחד צפירת זעקה להצלת התעשייה מהמשבר ובדרישה מהממשלה להקים קרן סיוע מיידית. צפירת המחאה התקיימה גם במוקדים מרוחקים יותר ברחבי הארץ על ידי עובדי התעשייה באילת ובצפון.

"אם עוד הייתה בנו תקווה שנחלץ מהמשבר הזה, הנחיות משרד הבריאות המעודכנות סתמו את הגולל על כך. זהו הרגע הקריטי שבו הממשלה צריכה להבין שתעשיית התרבות, האירועים והמופעים עומדת לקרוס. אנו זקוקים להזרמת חמצן מידית ולמיקומו של עולם התרבות בראש סדר העדיפויות לקבלת הסיוע, מענקי הישרדות דחופים, כדי שנוכל להבטיח את עתידם הכלכלי של אלפי עסקים קטנים ובינוניים שמרכיבים את התעשייה הזאת", מסר יוני פיינגולד, יו"ר איגוד האמרגנים ומפיקי הבמה בישראל.

לדבריו, "התכנסנו כאן היום כדי לצעוק מדם ליבנו, לזעוק את זעקתה של תעשייה שלמה שעומדת בפני קריסה, מאות אירועים שבוטלו ועוד צפויים להתבטל, אלפים שעומדים בסכנת פיטורין ונזק כלכלי צפוי של מיליארד ש"ח רק עד לחודש אפריל כשהעתיד הרחוק לוט בערפל".

עו"ד רועי כהן נשיא להב אמר: "ממשלת ישראל קבלה החלטות אמיצות בשביל בריאות הציבור, לכן היא חייבת לקחת אחריות גם על ענף שלם שהולך וקורס לנגד עיננו. מגזר עסקי שלם בישראל מופקר, איך האנשים האלה יביאו מחר בבוקר אוכל לילדים שלהם?"

אלירן ברדוגו, מפיק אירועים, חושש: "זו סנונית ראשונה מבין הרבה פעולות שאנחנו הולכים לעשות. זה הזמן לעשות את הפקת חיינו, לנצח כולנו ביחד כדי להציל את התעשייה שלנו מקריסה במשבר הגדול ביותר שידעה".

שאול מזרחי, בעלים של מועדון הברבי, הסביר על ההשלכות שעשויות להיות לצעד: "בסופו של יום בריאות הציבור לא תוכל לבוא לידי ביטוי אם לא נוכל להביא אוכל הביתה. בתעשיית המוזיקה מעבר לאומנים יש צוותי ענק שעובדים ללא הפסקה: נגנים, מוכרי כרטיסים, עובדי במה, צוות טכני ועוד ועוד, שרשרת עצומה של אנשים שלהם ההשלכות הן הרסניות".

יעקב מנדל, יו"ר הועד המנהל א.מ.י אגודת אמני ישראל, אמר: "אני פונה אל השלטונות ואומר להם, בכל פעם שיש מצוקה ושעת קושי תעשיית התרבות והאומנים הם הראשונים שנמצאים בחזית ההתנדבות ומתגייסים, הפעם המדינה צריכה להחזיר לנו. אנחנו בשעת מצוקה, וצריכים את עזרתכם - אין מדינה בלי תרבות".

יוני פיינגולד ועוד רועי כהן נשיא להב
צילום: מטה המאבק של עולם התרבות, האירועים והמופעים