מנכ"ל מד"א: אנשי עזרה ראשונה צריכים להסיר זקנים

מנכ"ל מד"א נשאל על המתיחות עם 'איחוד הצלה' שלא נעלם בצל משבר הקורונה והבהיר: כולם מוזמנים להתנדב, אבל במדי מד"א.

ערוץ 7 , י"ח באדר תש"פ

איש מד"א ממוגן מגיע לבדוק את הכתב בבידוד
איש מד"א ממוגן מגיע לבדוק את הכתב בבידוד
צילום: ערוץ 7

במהלך דיון באולפן חדשות 12, נשאל מנכ"ל מד"א אלי בין על המתיחות בין מד"א וארגון 'איחוד הצלה' בצל משבר הקורונה והקריאות לשלב את מתנדבי 'איחוד הצלה' במאמצים למיגור הנגיף.

"אני שמח על השאלה והגיע הזמן לשים את הדברים על השולחן", אמר בין, "כל מי שרוצה לבוא להתנדב במסגרת ועל פי נהלי מגן דוד אדום ועל פי הנחיות מגן דוד אדום מוזמן ותחת מד"א יושבים עשרים ארגוני הצלה חרדיים".

עם זאת הדגיש מנכ"ל מד"א שיש בעיה בעניין הזקנים והבהיר: "אנחנו לא מאפשרים לבעלי זקנים להגיע לשום חולה קורונה או למישהו שחשוד כחולה קורונה, זה לפני הכל. ציוד המיגון שקיים בתוך הארגון שלנו וגם בעולם כולו לא מגן על אנשים שיש להם זקן".

"קראנו לעובדים שלנו להסיר זקן", סיפר בין, "פנינו גם לרבנים הראשיים להורות לאנשים שמשרתים במגן דוד אדום להסיר את הזקן, במשרד הביטחון יכולים לכפות על חיילים להסיר את הזקן, אבל במד"א לא".

כאשר נשאל שוב על האפשרות לשלב ארגונים אחרים בפעילות, בין הדגיש שכמו שאנשי החדשות לא ירצו שמישהו אחר ינהל להם את המשדר, כך גם במקרה של עזרה ראשונה. "כולם צריכים ללבוש את המדים של מד"א, כולם צריכים להיות ייצוגיים, כולם צריכים להיות בעלי תעודת יושר", סיכם בין.

מנכ"ל איחוד הצלה, אלי פולק, הגיב "דבריו של מנכ"ל מד"א הם הבל מוחלט וגובלים בגזענות! בין מתנדבי איחוד הצלה, גברים ונשים מכל גווני החברה בישראל.

אלי בין מעוניין לשמור על המונופול של מד"א על הצלת חיים בישראל. זאת על מנת שכל מי שפועל בתחום ישא על מדיו את סמל מד"א. לצערנו, שר הבריאות ליצמן, אשר הוא ולא בין, אמור לפעול ולקדם את שיתוף הפעולה בין ארגוני החירום - משאיר מסיבות פוליטיות ומתוך דאגה למקורביו את ההחלטה בידי מד"א.

בכך הוא מוותר על כוח עצום של 6,000 אנשי רפואת חירום שיכולים לסייע במאבק בנגיף הקורונה. בשעת חירום זו אנו קוראים לשר הבריאות ליצמן להתעשת ולשלב את אלפי מתנדבי איחוד הצלה במאמצים לבלום את התפשטות הנגיף".