רמי לוי
רמי לוי צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בהלה רבה נרשמה בסוף השבוע האחרון לנוכח התפשטות נגיף הקורונה בארץ, מה שהוביל להסתערות חסרת תקדים על הסופרים והמכולות.

רמי לוי, הבעלים של 'רמי לוי שיווק השקמה' שוחח עם גולן יוכפז ב-103fm, מסר פרטים נוספים על בהלת הצרכנים והדגיש: "יש מספיק סחורה ותהיה מספיק סחורה".

רמי לוי סיפר כי הבוקר סניפי הרשת נפתחו בשעה 7 להתארגנות ובסביבות השעה 7 וחצי נפתחו לקהל הלקוחות. לדבריו, בהשוואה "ליום ראשון רגיל, יש כמעט פי 2.5 לקוחות".

לוי הודה כי "אפשר להבין אותם, הם קצת בחרדות ובפאניקה ורוצים שיהיו להם דברים לבית". אולם הוא ביקש להרגיע, והבהיר: "לא צריך להילחץ, להיכנס לפאניקה ולקנות מכל הבא ליד. יש מספיק סחורה ותהיה מספיק סחורה".

אתמול (ש') ערוצי הטלוויזיה והרשתות החברתיות הוצפו בסרטונים המתעדים תורים ארוכים ברשתות הסופרים בשל החרדה מהתפרצות הנגיף. לוי סיפר כי "במוצ"ש באו כמעט פי 8 ופי 10 בגלל שזה קצת שעות עבודה, באו כולם במכה אחת".

לטענתו, יש מלאי מספיק של המוצרים השונים אך העובדים לא עומדים בקצב ולא מספיקים לשים אותם על המדפים, "לכן, אנחנו קולטים יותר עובדים כדי שנוכל לשרת את הלקוחות. ברגע שיש חוסר על המדף, זה לא בגלל שיש חוסר במוצר, אלא יש חוסר זמני".

לוי פנה לאזרחי ישראל וביקש: "תקנו רק מה שצריך ולא מעבר, אם כל אחד יקנה מה שצריך בצורה מדודה, יישאר אחד לשני ולא יהיה חוסר של סחורה". לדבריו, לקוחות קנו "מכל הבא ליד כמעט פי 2 ופי 3, קנו יותר ויותר שימורים ממה שנמכר ביום רגיל. נייר טואלט, בגלל שהנפח שלו גדול, הוא נגמר מהר על המדף, אבל הכול נמכר".

מוצרים מסוימים הפכו לכמעט בלתי אפשריים להשגה, אלכו'גל כמעט ואזל ברשתות הפארם כמו גם נייר טואלט. בסניפי הרשת "כרגע יש, וברגע אחד ששמים על המדף זה אוזל. אם כרגע אין על המדף יהיה בטח יותר מאוחר". לוי סיפר, "החלטנו למכור אלכוג'ל במחיר אחיד ולא להעלות את המחיר. 9.90 ל-100 מ"ל ו-19.90 ל-500 מ"ל", וכי קשה לספקים "לעמוד בקצב של הייצור. גם חומר גלם צריך להגיע לארץ, קונים את האלכוהול מחו"ל וברגע שיגיע תהיה כמות גדולה".

ברשתות החברתיות פורסמו סרטונים מסניפי הרשת בהם מודדים חום ללקוחות בכניסה לסניפים. לוי סיפר, "בכניסה לסניפים שמנו ממחטות לחות כדי שיוכלו לנקות את הידיות של העגלות, ג'ל לידיים שכל לקוח יוכל לנקות ולשטוף את הידיים, יש גם כפפות בכניסה לחנות כדי שהלקוח יוכל להגן על עצמו וגם מודדים חום ברשת". מנגד, מדידת החום לא מתבצע באופן תדיר כי "זה יוצר לחץ בכניסה. אם הלחץ ממש רציני אנחנו לא מקפידים על מדידת חום אלא רק למי שרוצה".

ומה לגבי ההנחיה החדשה לפיה חל איסור על התכנסויות מעל ל-10 אנשים? לוי טען כי איננה תקפה לגבי סופרים, " רק לשמור על מרחק. זה מה שאנחנו עושים וזה מה שאנחנו מבקשים מהלקוחות. סך הכול, אם אנחנו והלקוחות נשתף פעולה אז נעבור את זה בשלום".

בעוד כמה שבועות יחול חג הפסח ורבים החלו להתהות האם אספת המוצרים הכשרים לפסח תפגע. רמי לוי הרגיע ואמר: "גם האספקה לפסח תהיה בסדר. יהיו קצת חוסרים, אבל לא משמעותיים, במוצרים שהם בסיסיים. גם פה אני קורא לציבור – 'קנו מה שצריך, תשאירו אחד לשני'. להתחשב אחד בשני ולא לקנות מעבר למה שצריך".