עצורי הבית: לא עומדים בהטרדות המשטרה

5 צעירים המחויבים במעצר בית לילי מנהלי בבית הוריהם, התייצבו אמש בתחנות המשטרה והבהירו כי לא יוכלו לשהות עוד בבית ההורים.

ערוץ 7 , י"ט באדר תש"פ

חמישה מעצורי הבית המנהליים התייצבו אמש (מוצ"ש) בתחנות משטרה ברחבי הארץ והודיעו לשוטרים כי אין באפשרותם לשהות יותר בבתי הוריהם בלילות.

זאת בעקבות הטרדות חוזרות מידי לילה של השוטרים בביתי המשפחות, דבר אשר פוגע בכל בני המשפחה ובהוריהם.

החמישה עצורים במעצרי בית ליליים, בעקבות צו אלוף אשר קובע כי מידי לילה הם מחויבים לשהות בבית הוריהם. הצו ניתן ללא שהתבקשה הסכמת הוריהם למהלך, למרות שכל החמישה אינם מתגוררים בבית ההורים.

כאמור, הצו גורר הגעה של שוטרים מידי לילה, בשעות הקטנות, לבדוק כי העצורים מקיימים את הצו. המשמעות היא דפיקות בדלת הבית והשכמת כל בני המשפחה מידי לילה.

בעקבות כך, שיגרו החמישה הודעות במהלך שבוע שעבר לאלוף כי הם לא יכולים יותר לגרום את הסבל לבני משפחותיהם. אמש הם התייצבו בתחנות המשטרה והודיעו כי הם יותר לא יוכלו לשהות בבית הוריהם.

השוטרים לא ידעו כיצד לנהוג בנערים, וחלקם נאלצו לישון בכניסה לתחנה לאורך כל הלילה. בסופו של לילה נעצרו שלושה מהנערים והם יובאו היום לדיונים בבתי המשפט השלום בפ"ת, נוף הגליל וקרית שמונה. את השלושה ייצגו עו"ד נתי רום ועו"ד משה פולסקי מארגון חוננו.

עו"ד נתי רום מסר, "ישנה תופעה, אשר לצערנו יצאה מכל פורופורציה, של שימוש בכלים דרקונים כנגד נערים מההתיישבות, ללא הטחת ראיות כנגדם וביום בהיר אחד מודיעים להם כי הם במעצר בית לילי והגבלות נוספות. כי מי שזכויות אדם חשובות לו, שדמוקרטיה חשובה לו, לא יכול להסכים עם השיטות הללו, בטח שמדובר בנערים צעירים, שרבים מהם חשודים בעבירות רכוש בלבד".

"בעיה נוספת היא שמדובר בבגירים שאלוף הפיקוד מורה להם לשהות במעצר בית לא בבתיהם, מבלי לקבל את אישור המארחים והדבר בלתי מתקבל על הדעת. אם הצבא משתמש בכלי כל כך חמור, שיתכבד ויעמיד לרשותם חדר בבית מלון או לחילופין יאפשר להם לשהות היכן שיחפצו ולא באופן שנעשה", ציין רום.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: ''אנו מצרים על ניסיונות מעוותים להטיל דופי בפעילותה המקצועית והחשובה של המשטרה על מנת לשמור על הסדר הציבורי ועל אכיפת החוק.

''מתוקף תפקידה המשטרה מפקחת על ביצוע צווים מנהלים בתוקף שהוטלו נגד חשודים, וכחלק מפעילות זאת נדרשת לבצע מידי פעם ביקורי בית לחשודים עליהם הוטלו מגבלות שונות, וכל זאת על מנת לפקח על עמידתם בתנאים. משטרת ישראל פועלת בכל עת על מנת לאכוף את החוק ומצפה כי כל אדם יכבד את חוקי המדינה ולא יפר אותם''.