ראש עיריית ירושלים משה ליאון: "מצב של פיקוח נפש, אסור לקחת סיכונים"

ראש עיריית ירושלים מספר כיצד מתמודדים בעיר עם יותר מ-900 אלף תושבים עם איסורי ההתקהלות ואיך מסייעים לאוכלוסיות החלשות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ט באדר תש"פ

ראש עיריית ירושלים משה ליאון: "מצב של פיקוח נפש, אסור לקחת סיכונים"-ערוץ 7
משה ליאון
צילום: יוני קמפינסקי

ראש עיריית ירושלים משה ליאון קורא בשיחה עם ערוץ 7 לציבור לשתף פעולה עם הרשויות ולהבין את חשיבות אי ההתקהלות כדי לעצור את התפשטות נגיף הקורונה.

"יש הנחיות מאוד ברורות ואנחנו צריכים להגיע למצב של הקטנה אם לא להביא לאפס הידבקות. כדי שזה יקרה צריך למנוע מאנשים להתקהל ואנחנו עובדים על פי הוראות משרד הבריאות", אומר ליאון.

הוא מוסיף, "לצורך כך סגרנו את מוסדות החינוך בירושלים וכך אנחנו פותרים את בעיית ההתקהלות של התלמידים. עצרנו גם קבלת קהל בעירייה וצמצמנו את כמות העובדים כשאת חלקם שלחנו לעבוד מהבית כדי לנסות ולייצר המשכיות של עבודה שוטפת".

ליאון שם דגש על האוכלוסיות החלשות. "נשארו לנו שתי אוכלוסיות שאנחנו צריכים לדאוג להם: הקשישים ובעלי הצרכים המיוחדים. אנחנו מוציאים מערך התנדבות גדול מאוד בירושלים למען האוכלוסיות האלה. אנחנו מנסים לסייע לכל משפחה או קשיש, כדי שיהיה לנו מעקב מדוייק והם יקבלו סיוע צמוד בכל מהלך השהייה שלהם בבית. זו תקופה מאוד קשה עבורם".

ומה לגבי הציבור החרדי ותושבי מזרח ירושלים שפחות קשובים בדרך כלל להוראות? "במזרח העיר ובאוכלוסייה החרדית מתייחסים מאוד ברצינות למצב. אנחנו מגבירים את נושא ההסברה. אני מקווה שהמוסדות החרדיים שפתוחים כעת – ייסגרו. מדובר בפיקוח נפש ואסור לקחת סיכון בנושא הזה. הסבירות להידבקות כשיש התקהלות של למעלה מעשרה אנשים גבוהה ולכן אנחנו צריכים לעשות הכל כדי למנוע אותן".

"זו תקופה שלא היתה דוגמתה בעשרות השנים האחרונות במדינת ישראל. אנו צריכים להתמודד איתה ולהבין שככל שנשגיח עכשיו יותר על בידודים ופחות התקהלויות, כך נוכל לקצר את שלב הבעיה הזו של וירוס הקורונה, אחרת אנחנו נמשוך את זה חודשים על גבי חודשים", מציין ראש העיר.

לדבריו, "צריך לזכור שבעלי העסקים, במיוחד הקטנים והבינוניים, סובלים באופן כמעט אנוש בכל מה שקשור לעסק שלהם ולפרנסתם. גם עבורם אנחנו צריכים לדאוג שהתקופה הזו תהיה כמה שיותר קצרה".