גרמניה נגד טראמפ: "אנחנו לא למכירה"

דיווחים כי טראמפ הציע מיליארד דולר לחברת תרופות גרמנית במטרה "למצוא חיסון לקורונה לארה"ב בלבד" מכעיסים את השלטונות בברלין.

ניסן צור , כ' באדר תש"פ

טראמפ וקנצלרית גרמניה מרקל בחדר הסגלגל
טראמפ וקנצלרית גרמניה מרקל בחדר הסגלגל
צילום: רויטרס

המירוץ למציאת חיסון לנגיף הקורונה גרם ביממה האחרונה לעימות בין הנשיא טראמפ לשלטונות גרמניה.

העיתון הגרמני Welt am Sonntag דיווח כי הנשיא האמריקאי הציע לחברת התרופות הגרמנית CureVac סכומי עתק בשווי של מעל למיליארד דולר, על מנת למצוא חיסון לוירוס הקורונה ולהבטיח בלעדיות לשיווקה החיסון בארה"ב.

העיתון גרמני הביא ציטוטים של בכירים בממשלת גרמניה שסיפרו כי טראמפ הציע את הסכום העצום לחברה הגרמנית תמורת הבטחת הזכויות כי החיסון שיימצא ימכר רק לארה"ב ולא למדינות אחרות.

"גרמניה איננה למכירה" אמר שר הכלכלה הגרמני פיטר אלטמאייר בראיון לרדיו ARD בתגובה לדיווח. גם שר הפנים הגרמני, הורסט סיהופר, התבקש להתייחס לידיחה במסיבת עיתונאים שקיים ביום ראשון בברלין, ואמר, "אני יכול רק לומר ששמעתי היום מכמה גורמי ממשל שזה אכן המצב, ואנו נדון בזה בוועדת הקורונה מחר".

ארווין רודל, חבר פרלמנט גרמני המשרת בוועדת הבריאות הממלכתית, אמר בזעם, "מה שחשוב כעת הוא שיתוף פעולה בינלאומי ולא אינטרס לאומי עצמי".

שגריר ארה"ב בגרמניה, ריצ'ארד גרנל, הכחיש את הדיווח כי הנשיא טראמפ הציע את סכום העתק לחברה הגרמנית על מנת להבטיח זכויות בלעדיות לארה"ב על החיסון העתידי לקורונה, ואמר, "הדיווח בתקשורת הגרמנית היה שגוי".

בחברת התרופות הגרמנית עצמה התייחסו לדיווח ואמרו, "אנו מתמקדים בפיתוח החיסון נגד וירוס הקורונה על מנת להגיע, לסייע ולהגן על אנשים חולים בכל רחבי העולם. לא נגיב על ספקולציות ואנו דוחים את ההאשמות לגבי רכישת החברה או הטכנולוגיה שלה".