יש מצב שהילד שלך לא צפה ב"מולאן"?

הילדים מתחרפנים בבית? הנה כמה סרטים שהם פשוט חייבים לראות. חלק ראשון

אריאל פייגלין , כ"א באדר תש"פ | עודכן: 14:03

מולאן
מולאן
צילום: באדיבות סלקום TV

בתי הספר סגורים, הילדים משועממים, ומשרד החינוך עושה הכל כדי שהלימודים יימשכו כסדרם בצורה מקוונת.

גם מבקר הקולנוע שלנו לא טמן את ידו בצלחת, ויצא למסע בין אגדות ילדות על מנת לוודא שילדיכם יקבלו את מנת "והם חיו להם באושר ואושר" הנחוצה להם. סרטים מהילדות, התחלנו.

מולאן

טוב, איך אפשר שלא. אחד הסרטים המופתיים שנעשו כאן, יש בו הכל מהכל ואפילו קצת יותר מזה. ערבוביה צבעונית ומשגעת של דרקון בלי חברים, בחורה שמתחפשת לגבר, מלחמה, סיפור אהבה, שירים קליטים, רוחות רפאים וזיקוקים. הרבה מאוד זיקוקים.

אין באמת צורך לספר לכם על העלילה, נכון? טוב, בקצרה. ההונים פולשים לסין, אבא של מולאן מקבל צו גיוס וכאן העלילה מתחילה להסתבך. היא בורחת מהבית, מתחפשת לגבר והולכת להתגייס במקום אביה. מושו, הדרקון האדום הקטן, מצטרף בשלב מאוחר יותר כדי 'לשמור' עליה, רק שמסתבר שהוא לא כזה מוצלח בזה...

בהמשך יש קרב שבמהלכו מולאן הופכת לגיבורה, ואז לא. ואז כן. עלילת הסרט גדושה בעליות ומורדות, ומשובצת במגוון קטעים משעשעים דוגמת ההכשרה של הלוחמים הצעירים וכלל הסצנות עם מושו, כשהכל כמובן מאויר ומצויר באופן מדהים. בקיצור, חובת צפייה לילדים.

אה, ויש גם סרט המשך חביב, אבל עזבו אותו עכשיו.

קצת טכני: הסרט מולאן יצא בשנת 1998, ואורכו הוא כשעה וחצי. הבימוי הוא של טוני בנקרופט ובארי קוק, כשהאולפן הוא, כמובן, דיסני. אגב דיסני, הסרט הכניס להם מעל 300 מיליון דולר, סכום עצום בזמנו. גם בגירסה העברית השתתפו לא מעט שמות מפורסמים כמו רינת גבאי (מולאן), תומר שרון וליאור אשכנזי.

גאוות יחידה: את הפסקול הלחין ג'רי גולדסמית', מלחין יהודי זוכה אוסקר ואמי שהלחין גם את 'מסע בין כוכבים' ו'רמבו'.

איפה רואים: היה פעם בנטפליקס, אבל לאחר שנגמר החוזה בין נטפליקס לדיסני (עקב השקה של שירות סטרימינג עצמאי לדיסני) עבר לסלקום TV.

שרק

שרק, פיונה וחמור הם לא בדיוק גיבורי ילדות במובן הקלאסי של המילה, אבל אין ספק שמגיע להם מקום של כבוד בהיכל התהילה של הדמויות המצוירות. החינניות של פיונה, המגושמות המתנצלת למחצה של שרק והחמורות של חמור שבו את ליבם של דור שלם, ואין שום סיבה שילדיכם לא ייהנו מהם גם הם.

העלילה היא קלאסית לסיפורי אגדות וסביר שילדכם ייהנה ממנה, אך הורה חד עין או אח גדול ישים לב בקלות כי מדובר בפרודיה. ולא סתם פרודיה, אחת מוצלחת. דבר נדיר למחצה בעולם הפרודיות...

יש נסיכה, היא כלואה במגדל. קלאסי. האביר על הסוס הלב מגיע להציל אותה מהדרקון – גם קלאסי. רק שהוא לא באמת אביר, הוא עוג. והוא לא רוכב על סוסים, הוא גג אוכל אותם. לקלחת המבעבעת הזאת תוסיפו כישוף עתיק, חמור מדבר ושירים קליטים וואלה, הרי לכם: שרק 1. גם הסרטים הבאים בתור חביבים, ואם הילדים אהבו את הראשון, שאר הסדרה בהחלט תוכל להקנות לכם שקט ליום-יומיים.

קצת טכני: שרק הוא סרט האנימציה הראשון שזכה באוסקר לסרט המונפש הטוב ביותר. תודו שלא ידעתם את זה נכון? נכון. הלאה. הוא יצא ב2001 ומיתג את אולפני דרימוורקס כמתחרים רציניים לדיסני, ובוים על ידי אנדרו אדמסון וויקי ג'נסן. התסריט של הסרט הראשון לא מקורי, אלא מבוסס על חוברת קומיקס באותו שם, וגם התסריט היה מועמד לאוסקר. אורך הסרט קצת יותר משעה וחצי.

גאוות יחידה: את חוברת הקומיקס המדוברת כתב יהודי בשם ויליאם סטייג', והוא לקח את השם של שרק מיידיש. כן, יידיש. שרעק ביידיש פירושו פחד.

איפה רואים: בשירות הנטפליקס של סטרימינג ניתן למצוא גם את שרק 1, וגם את כל סרטי ההמשך.

אגב, פריט מידע משעשע, גם את החמור בשרק וגם את מושו במולאן דיבב הקומיקאי אדי מרפי. מה אני אגיד לכם, יש לו את זה...