הצעות החוק של כחול לבן נגד נתניהו

הסיעה הגישה שלוש הצעות חוק למליאה הקובעות בין היתר כי ראש ממשלה עם כתב אישום יודח. הליכוד: כחול לבן מכשילים את המשא ומתן איתנו.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , כ' באדר תש"פ

הצעות החוק של כחול לבן נגד נתניהו-ערוץ 7
בנימין נתניהו
צילום: יהונתן ולצר/TPS

סיעת כחול לבן הגישה היום (שני) שלוש הצעות חוק המכוונות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו.

ההצעה הראשונה מבקשת להגביל את כהונת ראש ממשלה לשתי תקופות כהונה, השנייה קובעת הפסקת כהונת ראש ממשלה או שר שהוגש נגדו כתב אישום והשלישית מבקשת לקבוע בחוק איסור הטלת מלאכת הרכבת הממשלה על חבר כנסת אשר הוגש נגדו כתב אישום.

בליכוד מסרו בתגובה, "ההתנהלות של כחול לבן מכשילה את המשא ומתן כבר בתחילתו. היא נגועה בחוסר תום לב משווע ובחוסר אחריות בזמן משבר לאומי ובינלאומי".

"כלפי חוץ מציגים כאילו יש להם נכונות להקים ממשלת אחדות ובפועל מקדמים חקיקה פרסונלית, אנטי-דמוקרטית ורטרואקטיבית שכל מטרתה לסכל את רצון הבוחר ולרמוס את הצבעתם של למעלה משניים וחצי מיליון אזרחים. אפילו באיראן וטורקיה לא מקדמים חוקים כאלו. כך לא מתנהלים כשרוצים להגיע באמת לאחדות", נמסר מטעם הליכוד.

מוקדם יותר הגיש ח״כ עודד פורר מישראל ביתנו הצעת חוק לפיה הכנסת תוכל בתקופת המעבר לקיים הצבעה חשאית ולהפסיק כהונתו ראש ממשלה שיש נגדו כתבי אישום.

מחליפו יבחר מבין השרים, חברי סיעתו של ראש הממשלה. אם לא תהיה הסכמה, זקן חברי הכנסת שהוא גם שר יכהן בתפקיד ראש הממשלה.

בהצעת החוק נכתב כי הדיון בנושא ההדחה של ראש ממשלת מעבר יתקיים בוועדת הכנסת או בוועדה המסדרת ו"ועדת הכנסת או הוועדה המסדרת כאמור והכנסת לא יחליטו בדבר העברת ראש הממשלה מכהונתו אלא לאחר שניתנה לו הזדמנות לטעון טענותיו לפניהן".

"ההצבעה בנושא זה בוועדת הכנסת ובכנסת תהא הצבעה חשאית. זאת על מנת להבטיח כי חברי הכנסת יצביעו לפי שיקול דעתם האישי ולא לפי שיקולים מפלגתיים ולחצים קואליציוניים", לשון ההצעה.