''מלונות קורונה'': אי של נעימות ורוגע

שר הביטחון נפתלי בנט במלון דן פנורמה: "המטרה הלאומית - לדכא את הזינוק. המלוניות יהיו בית לנשאי הקורונה הקלים בחודשים הקרובים".

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"א באדר תש"פ | עודכן: 15:04

שר הביטחון נפתלי בנט ביקר היום (שלישי) במלונית ההחלמה הראשונית לנשאי נגיף הקורונה במלון דן פנורמה בתל אביב.

השר ביקר במקום עם צוותי פיקוד העורף, משרד הבריאות, משרד הביטחון, משטרת ישראל ורשות החירום הלאומית (רח״ל), וקיבל סקירה על ההיערכות הלוגיסטית לקראת קבלת הנשאים בהמשך היום.

במהלך היום יגיעו שלושה חולים ראשונים למלונית במלון דן פנורמה. המטופלים יועברו ע"י אמבולנס מבית החולים.

בנט סיפר: ''יש לנו מטרה ענקית שכמה שיותר נשאים יגיעו לכאן. המלוניות האלה יהיו אי של נעימות, רוגע ובית לנשאי הקורונה הקלים בחודשים הקרובים.

"נטלנו על עצמנו את המשימה בשבת ועכשיו, יום שלישי בצהריים, אנחנו מבצעים. אני רוצה לומר תודה גדולה מאוד למפקד פיקוד העורף, לאנשי מערכת הביטחון, למנכ״ל משרד הביטחון, למנכ״ל משרד הבריאות ולכל העוסקים במלאכה. העסק עובד ומנוהל טוב''.

בנט העביר מסר לציבור הישראלי, ''אנחנו נצלח את האירוע ביחד. אנחנו באירוע חסר תקדים במאה השנים האחרונות. המטרה הגדולה היא לאתר את הנשאים ולבודד אותם מהאוכלוסייה''.

שר הביטחון פירט את תכנית הפעולה של הממשלה להתמודדות עם המגפה. ''ברמה עובדתית אנחנו חווים כבר גידול אקספוננציאלי בישראל - לפני שבועיים עמדנו על קצב יומי של 3 נשאים ביום, שבוע אחר כך 10 ביום, ושבוע אחרי, עכשיו, אנחנו על 50 ביום. כלומר, כל שבוע אנחנו מכפילים פי 4.

''אנחנו עכשיו לא יודעים מה צופן החודש הקרוב. המטרה הלאומית היא לדכא את הזינוק כדי שלא נגיע למצב איטלקי שבתי החולים קורסים תחת העומס, שרופא בבית חולים צריך לבחור מי לחיים ומי למוות, האם הסבא או האבא. אנו לא רוצים להגיע למצב הזה. אנחנו רוצים שלאורך כל המשבר בתי החולים יוכלו לקלוט את כל החולים ולתת טיפול אופטימלי''.

בנט הציג ארבע דרכי פעולה: ''1. התנהגות הציבור - שטיפת עדיים, ריחוק של 2 מטר וכו׳. 2. החלטות המאקרו של ממשלת ישראל - דילול הפעילות החברתית בישראל, כן פגיעה ממשית וכואבת בכלכלה, אבל אין ברירה. 3. המידע המצטבר בעולם מלמד בצורה מובהקת שהחיבור הקטלני ביותר הוא בין סבא לנכד שלו, בין מבוגר לצעיר. זה הדבר הכי מסוכן. נקודת התורפה המסוכנת מכולם זה כשסבא פוגש את הבן שלו.

''האחריות של כולנו זה לחבק ולעטוף את סבא וסבתא באהבה, בטלפונים, במזון, אבל - לא מתקרבים אליהם. אם נתקרב, אנחנו מסכנים את חייהם באופן ממשי. סביר מאוד שבחדר הזה כרגע יש מישהו שהוא נשא קורונה. מהמידע העולמי מסתבר שיש המון צעירים שנושאים את הנגיף והם לא יודעים כת זה. הם יעברו את ה-5 שבועות ואז יהיו חסינים''.

''מי שצופה בי עכשיו - יש ביניכם כרגע אנשים שנושאים את הנגיף וזה בסדר, אתם לא יודעים ולא תדעו. אחוזי התמותה בקרב צעירים נמוכים מאוד. אני אומר בזהירות על בסיס המידע שמגיע מכל העולם. אחוזי התמותה בקרב נשאים מבוגרים גבוהים מאוד. בקרב בני 80 ומעלה זה 1 מ-5. 1 מ-5 סבים וסבתות יידבקו בנגיף כי הנכד חיבק אותם, עלולים למות. המשימה הלאומית והקריטית היא לעטוף באהבה, אבל מרחוק. תשמרו על סבא וסבתא. אתם פצצה מתקתקת עבורם''.

פעולה נוספת שהציג בנט למיגור הקורונה היא ''להגדיל את היקף הבדיקות ומי שיודעים שהוא נשא לבודד אותו, להרחיק אותו כדי שלא ידביק אחרים. המלוניות האלה יהיו מאוד נעימות, החוויה תהיה חיובית. הגדרתי למפקד פיקוד העורף 2 משימות עיקריות במלוניות: שיהיה בידוד אמיתי, ושתהיה חוויה מאוד נעימה.

''כל אורחי המלונית, שהם נשאי קורונה קלים, לא יכולים להדביק אחד את השני עוד פעם. הם בהחלט יכולים לקיים פעילות חברתית ואני מעריך שיהיו כאן דברים מעניינים. אני מצפה מהאורחים לגלות ערבות הדדית מכיוון שלא נרצה לשלוח צוותים לגעת באורחים אז אני מצפה לתרומה שלהם.

''יש 3 אופציות לאדם שהתגלה כנשא: אם הוא חולה קשה - בית חולים, אם חולה קל - האופציה המועדפת היא לבוא למלונית. אם יש נסיבות אישיות שלא מאפשרות הגעה - יהיה אשפוז ביתי. הבעיה באשפוז ביתי היא שאתה מדביק את כל המשפחה. הסיבה שאני מתנגד ככל האפשר לאשפוז ביתי היא שזה לא ריאלי, להיות ריאלי בחדר 5 שבועות זה בלתי אפשרי. זה סיוט לוגיסטי, קשה לעקוב אחרי האנשים, ופתאום יכולה להיות החמרה של שעות לדלקת ריאות מסוכנת ועדיף להיות ליד צוות רפואי.

שר הביטחון בנט הוסיף: ''המלונית שנפתחת היום התכולה הבסיסית שלה זה 500 אורחים, היא תתרחב עד 1,800 אורחים וככה יהיה בכל המקומות. נפתח עוד ועוד מלוניות ככל שנידרש, תמיד נהיה צעד לפני. נסתכל תמיד צעד אחד קדימה ונקדים את הקורונה״.