עבודה מהבית? הבוס מעל והילדים למטה

ההתכנסות לעבודה מהבית לא פשוטה. מסביב הילדים גועשים ומנגד הבוס דורש תפוקה כשהכביסה וצרכי הבית קורצים גם הם. מה עושים?

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ב באדר תש"פ

עבודה מהבית? הבוס מעל והילדים למטה-ערוץ 7
עובדים במקביל
iStock

רבים עוברים בימים הללו לעבודה מהבית, אבל בבית נמצאים כידוע גם הילדים, על כל המשתמע מכך. אז איך אפשר לעבוד מהבית, לעמוד במטלות הבוס לצד כל הסערה שמסביב?

מאיה רענן, מומחית תעסוקתית מעמותת 'נטע - המרכז לפיתוח קריירה', נותנת כמה עצות להורים המתמרנים בין הבוס, הילדים ועבודות הבית, ובראש ובראשונה היא מדגישה את חשיבת קביעת לוח הזמנים המסודר גם במציאות הפחות נוחה של עבודה מהבית.

"דרושים סדר יום ועקביות כי זה הולך להיות לתקופה, ואנחנו רוצים לשמור על העבודה שלנו ולא למצוא את עצמנו בלי עבודה או בחופשה ללא תשלום. לכן צריך לבנות תבנית עבודה מסודרת, להקפיד על טקסים קבועים, קפה בשעה מסוימת, ארוחת צהריים בשעה מסוימת, להגדיר שעות עבודה קבועות, להתאים את סדר היום של כל בני הבית בהתאם לשעות העבודה".

על התאמת לו"ז בני הבית לעבודה מוסיפה רענן: "להקציב שעות מסכים לילדים כדי להתפנות לזמן שלנו בעבודה, לנצל זמן שינה של פעוטות ותינוקות ולעבוד בזמן הזה וכו'".

ובאשר להתארגנות המקצועית סביב העבודה היא אומרת: "יש להיות בקשר עם קולגות ולהכניס את הקשר הזה ללו"ז, לדאוג לציוד רלוונטי, אזניות מצלמה רמקולים טובים, להקפיד על סביבת עבודה שקטה ולא לשבת עם הלפטופ על הספה כשהילדים מסביב. אנשים טועים כשהם מערבבים בין הבית לעבודה, תולים כביסה, שוטפים כלים ונשאבים לטיפול בבית".

ומה באשר למי שאין לו חדר עבודה שהוא יכול להינעל בתוכו? רענן סבורה שניתן למצוא את הפינה הראויה לעבודה גם בבתים קטנים יותר. "גם בתוך הסלון אפשר לייצר פינת עבודה, גם בחדר השינה. לא לעיבוד על שולחן האוכל ולא בשולחן שבו נמצאים הילדים. לתחום את המקום".

לטעמה של רענן יש בהחלט מקום להבהיר לילדים את חשיבות השמירה על אווירה מאפשרת עבודה על מנת שתהיה פרנסה למשפחה ומתוך כך גם הם עצמם ירוויחו. "מאוד נכון לחנך את הילדים שמדובר בפרנסה של ההורים ושהעבודה היא ערך, שייראו ויבינו שההורים עובדים כדי שתהיה פרנסה בבית".

בדבריה מציעה רענן למעוניינים לנצל את התקופה המורכבת לחשיבה מחדש על הקידום וההתפתחות בעבודה ובקריירה, ולשם כך היא מזכירה את עמותת 'נטע' המסייעת בחשיבה מחודשת שכזו. "כדאי לנצל את הזמן של עבודה מהבית גם ללמידה ולבחינה של העתיד המקצועי שלהם, לאן פניהם מכאן והלאה. שוק העבודה משתנה וצריך לבדוק מה הלאה, אולי מקצוע אחר, אולי התקדמות או שינוי בתוך העבודה".

מאיה רענן
צילום: נטע