משבר הקורונה:
עלייה של 1,000% במספר הפונים ל"מוקד לכל עובד"

מאז המעבר למתכונת מתוגברת, מוקד הפניות של ההסתדרות מתמודד עם עומס שיחות חסר תקדים.

ערוץ 7 , כ"א באדר תש"פ

עלייה של 1,000% במספר הפונים ל"מוקד לכל עובד"-ערוץ 7
מוקד טלפוני. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

מוקד הפניות של ההסתדרות, "המוקד לכל עובד", נדרש לתת מענה לאלפי פונים ביום מאז שהחל משבר הקורונה.

חוסר הוודאות והחשש מההשלכות הכלכליות של התפשטות הנגיף, הביאו לעלייה דרמטית בנפח השיחות שמתקבלות במוקד.

רק ביממה האחרונה, המוקד שעבר לפעול במתכונת מתוגברת, קלט ונתן מענה לכ-3,000 פניות. מספר זה מהווה עלייה דרמטית של כ-1,000% ביחס למספר השיחות שמתקבלות ביום רגיל.

"אופי השיחות משתנה באופן תדיר ומושפע מהעדכונים שמפרסם מדי יום משרד הבריאות וההנחיות שנוגעות למקומות העבודה", מספר מנהל המוקד, עו"ד ואאיל עבאדי, "כך למשל, שיעור ניכר מהשיחות שהתקבלו אתמול עסק בשאלות של עובדים שהוצאו לחל"ת בצל משבר הקורונה ולא יודעים איך לממש את מה שמגיע להם. כיצד מקבלים דמי אבטלה בתקופת החל"ת? מה התהליך מול הביטוח הלאומי? מי זכאי ומי לא זכאי? וכיצד לנהל את התהליך כדי להבטיח מימוש מלא של הזכויות. קיבלנו לא מעט פניות מנשים הרות שהביעו דאגה על הביטחון התעסוקתי שלהן, דווקא בעת הנוכחית".

סמנכ"ל השירות והתפעול בהסתדרות, דודו בצלאל, סיפר כי "מאז הנחייתו של יו"ר ההסתדרות להעביר את המוקד למתכונת מתוגברת, המוקד מתנהל כמו חדר מלחמה. הנציגות והנציגים מקבלים תדרוכים כמה פעמים במשמרת כדי לוודא שכולם מיושרי קו על העדכונים האחרונים. חשוב להיות עם יד על הדופק ולמסור את המידע באופן הכי נגיש ורגיש שאפשר".

"לצד ידע על חוקים והנחיות, התדרוכים כוללים גם את ההיבט הרגשי", מסביר בצלאל, "כשעובד שפונה אלינו, הוא יודע שבצד השני יש מענה אנושי שידע לכוון אותו ולא רק לדקלם תשובות משפטיות. כשאדם פונה בעת שהוא שוהה בבידוד או בגלל שהוא חושש מהדבקה במקום העבודה, נדרשת רגישות יוצאת דופן. כולם נמצאים בחוסר ודאות והתפקיד שלנו זה לעשות סדר בדברים ולהשתמש במידע, ככלי נוסף שעוזר להחזיר לאנשים את השליטה על חייהם".