ח"כ יאיר לפיד: אזרחי ישראל לא חיים בדמוקרטיה

"הרשות השופטת נסגרה כבר לפני ארבעה ימים, בצו שניתן בלי שאף אחד ידע עליו. הרשות המחוקקת נסגרה היום, באופן בלתי חוקי", טען לפיד.

ערוץ 7 , כ"א באדר תש"פ

לפיד
לפיד
צילום: Hadas Parush/Flash90

מס' 2 ברשימת כחול לבן, ח"כ יאיר לפיד, פרסם אחר הצהריים (שלישי) פוסט בפייסבוק תחת הכותרת, "נכון ל-17 למרץ 2020, אתם לא חיים בדמוקרטיה".

"אזרחי ישראל, יכול להיות שזה לא באמת מעניין אתכם עם כל הקורונה הזו באוויר, אבל נכון להיום אתם לא חיים בדמוקרטיה. הרשות השופטת נסגרה כבר לפני ארבעה ימים, בצו שניתן באחת בלילה, בלי שאף אחד ידע עליו. הרשות המחוקקת נסגרה היום, באופן בלתי חוקי", טען לפיד.

לדבריו, "יו"ר הכנסת הקודמת, שלא נבחר לתפקידו, סגר את הכנסת. לפני כן הוא סירב לבקשת רוב חברי הכנסת – 62 במספר – לבחור יו"ר חדש במקומו. הוא סירב גם לבחור ועדות כנסת שיסייעו במאבק במגיפה. ביניהן ועדת החוץ והביטחון, שתוודא שאין אחריכם מעקבים בלתי חוקיים; ועדת הכספים שתסייע למפוטרים הרבים ולעסקים הקטנים; ועדה מיוחדת לענייני הקורונה שתטפל באזרחים הרבים שנפגעו במגיפה ובצוותים הרפואיים המופלאים שקורסים תחת העומס".

"כל זה קרה ללא סמכות, בלי בחירה, בלי שאף אחד שאל אתכם. השנה, כאמור, היא 2020. אין שום בעיה לכנס את הכנסת בוידיאו. אין שום בעיה להצביע דרך אפליקציה. רבים מאתנו עובדים ככה עכשיו. הטכנולוגיה קיימת. הסיבה היחידה שהיא אינה מופעלת, היא שהשלטון אינו מעוניין בכך. הוא לא רוצה שיפקחו או ישגיחו עליו, מפני שהוא יודע שהוא עושה טעויות קשות, הרות גורל, גם במישור הרפואי ובעיקר במישור הכלכלי", הוסיף.

לפיד הדגיש, "כרגע המוסד היחיד שפועל במדינה הוא ממשלת מעבר בלתי נבחרת, עם ראש ממשלה שהפסיד בבחירות. היות ואין לו רוב בכנסת – הוא סגר את הכנסת. היות והיה צריך לעמוד למשפט – הוא סגר את בית המשפט".

"הקורונה היא מגיפה חסרת תקדים. היא מצריכה צעדים חסרי תקדים. אלא שהיא גם מעלה את השאלה – מי אנחנו? איזו מדינה יש פה? האם אנחנו דמוקרטיה רק כשזה נוח, או שאנחנו נחושים לשמור על אופיה וחוקיה של המדינה האהובה שלנו גם כשהתנאים קשים? ממשלת ישראל הלא נבחרת אמרה לנו היום שאין יותר רשויות מלבדה. היא אמרה לנו גם שאסור לנו לצאת מהבית. אם אתם רוצים לערער על ההחלטה, או אפילו לבקש שמישהו יבחן אותה – אין לכם את מי לשאול. נכון לרגע זה, בנימין נתניהו ויולי אדלשטיין סגרו את הדמוקרטיה הישראלית", חתם לפיד.