עוברים לתפילה ביחיד

רבנים מרכזיים בקיבוצים הדתיים סגרו את שערי בתי הכנסת. הרב עילאי עופרן: אם איננו יכולים להתכנס במקום אחד, נמשיך להתכנס בזמן אחד.

ערוץ 7 , כ"ב באדר תש"פ

שער נעול
שער נעול
צילום: ISTOCK

רבנים מרכזיים בתנועת הקיבוץ הדתי החליטו להשבית לעת עתה את פעילות בתי הכנסת בקיבוציהם, מתוך דאגה לשלום הציבור ועל רקע הנחיות משרד הבריאות.

הרב עילאי עופרן, רב הקיבוץ הדתי יבנה, כתב לתושבים: "אני כותב את המילים הבאות ביד רועדת, מתוך תחושת אחריות לכלל ולפרט. ברגשי צער גדולים, אך גם בתקווה שמתוך החלטות שכאלו נצא בע"ה מאפילה לאורה ומן המצר למרחביה.

''לאור הנחיות משרד הבריאות האוסרות על התכנסות ולאחר התייעצות עם מומחים, עלינו להימנע לעת עתה מכל תפילה במניין. יחד עם המזכירות וצוות צח"י, החלטנו על סגירת בית הכנסת והמניינים השכונתיים בכל התפילות, בחול ובשבת, עד להודעה חדשה. חז"ל לימדונו ש"חמירא סכנתא מאיסורא", וממילא חשש הסכנה גובר על חובת התפילה בציבור. בעת הזו אנו זקוקים לתפילה הציבורית יותר מאי פעם. גם לבקשת רחמי שמים, וגם לשמירת השגרה 'תמידים כסדרם' במציאות כה חריגה".

הרב עופרן הביע תקווה שתמצא הדרך בכל זאת להתפלל יחד כל אחד מביתו, "בכדי לשמר את התפילה הציבורית המשותפת שלנו, אני מציע כי אם איננו יכולים להתכנס במקום אחד, נמשיך להתכנס בזמן אחד. נעשה כולנו, אנשים ונשים, טף ונוער, מאמץ גדול להתפלל בזמנים מאוחדים, כל אחד בביתו/ה''.

הרב מאיר נהוראי, רבה של משואות יצחק, כתב "בימים של עת צרה מבקשים אנו להתאחד כקהילה, להתפלל בציבור, להיות יותר אחד עם השני אולם מצד שני המציאות מזמינה אותנו לערבות הדדית מסוג אחר. אנחנו נקראים להישאר בבידוד מחשש שנדביק אחרים וכמובן לעזור לחלשים ולאלו שבמצוקה. הואיל ולפי ההוראות העדכניות של משרד הבריאות, ובהתייעצות עם פרופסור יונתן הלוי נשיא בית החולים שערי צדק, שאסור להיות בהתקהלות, הרי שבצער רב ובלב כואב לא יתקיימו יותר תפילות במניין בבית הכנסת ובבתים".

הרב נהוראי הוסיף כי ההחלטה באה לאחר התייעצות משותפת בין רבני קהילות שונים. "הלכתית נכון להימנע מתפילה במניין מפאת חשש של פקוח נפש ציבורי. החלטה זו התקבלה גם בהתייעצות עם רבני קהילות נוספות כמו גוש עציון, שוהם, ורבני הקיבוץ הדתי. בהמשך נפרט יותר על דרכים לחיבור של הקהילה לתורה ותפילה בתנאים החדשים שנוצרו. נתפלל שבקרוב נוכל לחזור ולהתכנס, להיות יחדיו, ובוודאי לפתוח מחדש את בתי הכנסת לקולות של תפילה ורינה".

כאמור גם בקיבוצים עין הנצי"ב, ראש צורים ולביא התקבלה החלטה דומה ונראה כי עד לסוף היום החלטה כזו תתקבל גם בקיבוצים האחרים.

אמיתי פורת, מזכ"ל הקיבוץ הדתי, אמר "אנחנו בתקופה שדורשת עיון הלכתי ומבט אמיץ אל המציאות, אין ספק שההנהגה הרוחנית של הקיבוצים היא מורה דרך ראוי לכולנו בימים כאלה. מי שנצטרך לצאת מביתו יכול לשמוע מכל בית ניגוני תפילה ואנחנו מתפללים ומייחדים שבקרוב נשב שוב יחד בספסלי בית הכנסת וממנו תעלה התפילה".