פרמדיק מד"א עם חליפת מגן
פרמדיק מד"א עם חליפת מגןצילום: David Cohen/Flash90

פרופסור גבי ברבש, לשעבר מנהל בית החולים איכילוב ומנכ"ל משרד הבריאות, שוחח הבוקר (רביעי) עם גולן יוכפז ב-103fm על התפשטות נגיף הקורונה בשראל.

פרופ' ברבש הדגיש את הצורך להישמע להוראות: "אף מדינה בעולם לא הצליחה להשתלט על הדבר הזה אלא על ידי בידוד".

הוא התייחס למספר המחלימים הנמוך: "המספרים של המחלימים פחות מטרידים אותי. אותי מטרידים המספרים של האנשים שמצטרפים".

מדינת ישראל חצתה את רף 400 החולים המאומתים אך פרופ' גבי ברבש התריע כי זה ילך ויחריף. "זה גדל בעקומה גיאומטרית. אם היום אנחנו על 300 ומשהו חולים, בעוד 3 ימים נהיה על 600 ובעוד 3 ימים נהיה על 1,200".

לדבריו, בסוף החודש המספר יעמוד על "10,000 חולים וזה אומר שיש בתוך האוכלוסייה שלנו, מתחת לאלה שאנחנו יודעים פי 4 כאלה. הם מסתובבים, אנחנו לא יודעים מי הם, אי אפשר לראות את זה עליהם, רובם לא מרגישים כלום ומדביקים את כל מי שנמצא סביבם. זו בדיוק הסיבה שביקשו מכולם לבודד את עצמם".

פרופ' ברבש הבהיר, "אף מדינה בעולם לא הצליחה להשתלט על הדבר הזה אלא על ידי בידוד, גם אנגליה עושה רוורס בימים האלה ממש. אין דרך אחרת ובשביל זה חייבים שיתוף פעולה, לא משטרה ולא אף אחד. המשטרה לא יכולה לכסות את כל הדברים האלה".

אכיפת הקורונה - ככה זה נראהמשטרת ישראל

בימים האחרונים נשמעות טענות רבות שיש מחסור בבדיקות לקורונה ומחסור בציוד מיגון וחיטוי לצוותים הרפואיים. פרופ' ברבש טען, " אני יודע שעושים יותר מאלף בדיקות ליום. הנושא גם של ערכות הבדיקה וגם של ציוד המגן שכל כך חסר, העולם כולו רץ אחרי הדבר הזה. קשה להשיג אותו וגם כשאתה מצליח להשיג משהו - בסוף זה בורח למקומות אחרים. יש דרכים לעשות את מה שצריך לעשות כדי שהעסק הזה יעבוד".

ראש הממשלה הודיע אתמול שהוא מצפה לביצוע 5,000 בדיקות ליום, פרופ' ברבש מעריך, "זו הערכה שייקח זמן לממש אותה" והסביר כי לבדיקות שתי מטרות. האחת, "לזהות את האנשים החולים ולזהות את המגעים שלהם". השנייה, "לזהות באוכלוסייה איפה יש אזורים של מחלה, ידועים או לא ידועים, שאנחנו רוצים לשים עליהם את היד".

פרופ' ברבש מסביר מדוע לדעתו ההגבלות הולכות ומחמירות, "זה נובע מתוך זה שעברנו שלב. עברנו משלב ההכלה לשלב ההתמודדות עם מחלה מפושטת. אתה כבר לא מדבר על 'פלסטרים' של חולים שסביבם יש הידבקות, אתה עובר למחלה הרבה יותר מפושטת, ואתה חייב להסתכל על ישראל כי אתה לא יודע מה קורה בשטח. לא בודקים את המחלימים, בוודאי לא מספיק, ולכן מספר המחלימים כה נמוך".

לדבריו, "אין להם מספיק יכולת לבדוק את המחלימים ולראות אם החלימו, לוקחים בחשבון שהאדם עבר את המחלה. כשמדברים על מאות חולים, ללכת לבדוק כל אחד מתי הוא גמר עם הווירוס - זה קשה. המספרים של המחלימים פחות מטרידים אותי. אותי מטריד המספרים של האנשים שמצטרפים, ומהם האנשים שמגיעים לאשפוז כחולים בינוניים או קשים - אלה מטרידים אותי".

לסיכום אמר ברבש, "אני חושב שהדבר הכי חשוב הוא להגיד את האמת. פעם אחת שלא אמרת אמת - איבדת את הקרדיט מול הציבור. מי ששורד את זה, וכבר נמצא במצב שהוא במלונית או בבית בבידוד, הוא יהיה בריא. 80% מהאנשים מבריאים. אנשים צריכים להבין שבידיים שלנו אם אנחנו הולכים בכיוון של איטליה, או שנעצור את זה ברגע האחרון ממש".

מנכ"ל משרד הבריאות : אנו מעריכים שאנשים ימותולע"מ