המשבר הכלכלי בעקבות הקורונה: נפגעים והשלכות

בתחילת הדרך היו שסברו כי מדובר בפאניקה מיותרת אך ככל שמספר הנדבקים ממשיך לטפס מתברר כי ההנחיות נחוצות להגנה על הצבור בישראל.

בשיתוף 'קופת העיר' , כ"ב באדר תש"פ

צוותי כבאות בלבוש הגנה מפני הקורונה
צוותי כבאות בלבוש הגנה מפני הקורונה
צילום: קובי ריכטר/TPS

המדיניות שנוקטת ישראל כנגד נגיף הקורונה היא בין המחמירות ביותר בעולם.

בתחילת הדרך היו שסברו כי מדובר בפאניקה מיותרת או תרגילים פוליטיים שונים אך ככל שמספר הנדבקים ממשיך לטפס והמצב מחמיר מתברר כי ההנחיות שמתחדשות בכל לילה נחוצות להגנה על הצבור הישראלי ומצילות חיי אדם.

עם זאת, ההצהרה האחרונה ששודרה אמש קבלה התייחסות שונה והפיצה תחושת פחד קיומי בקרב אזרחים רבים. ביום שלישי האחרון בשעה 21:00 בערב הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי כל 'העסקים הלא חיוניים' ייסגרו ללא הגבלת זמן.

המשמעות המידית להנחיה זו היא סגירת עשרות עסקים נוספים שפרנסתם מתבססת על הפעילות השוטפת בערבי חגים. כעת, שבועות ספורים לפני פסח, גל פיטורים נוסף הרעיד את המשק, אנשים החלו לקלוט כי בשבועות הקרובים יישארו ללא הכנסה והלוואות עצומות נלקחו מהבנקים על מנת לשרוד את המשבר.

בין שכבות האוכלוסייה השונות שנפגעו מנגיף הקורונה נמצאת קבוצת אזרחים ישראלים החשופה לפגיעה משמעותית בהרבה מכולם. על קבוצה זו נמנים אנשים המתמודדים עם מחלה קשה ובני משפחותיהם.

כאשר הנגיף החל להתפשט סברו המומחים כי הוא מסוכן רק לאנשים בעלי מערכת חיסונית חלשה ומחלות רקע. משפחות והורים לחולי סרטן החלו לחוש חרדה קיומית וניסו להגן על קרוביהם מחשיפה לנגיף. אזרחים רבים, ביניהם כאלו משכבות הרווחה סובלים ממחלות כרוניות שונות. גם עם הכנסה קבועה ומסודרת הם נאבקים כלכלית על מנת שיוכלו להעניק ליקיריהם טיפולים מצילי חיים, אך כעת עם המשבר הכלכלי החמור בשל הקורונה, מרחף עליהם גזר דין מוות.

בתוך הכאוס הזה יש להם עוגן הצלה יחיד אליו ניתן לפנות: "קרן החולים" שנוסדה על ידי קופת העיר. לאור המצב הקשה הורה המנהיג הרוחני של קופת העיר,הרב חיים קנייבסקי כי בזמנים כאלו יש להגביר את התרומות על מנת שהקרן תוכל לספק מענה לכל הפניות ולהציל משפחות מגורל רעב.

בסוף דבריו ציין כי "כל התורמים סכום שיש בו ממש לקרן 'והסירותי מחלה מקרבך' שבאמצעותו תומכת 'קופת העיר' במשפחות החולים ר"ל, יזכו מדה כנגד מדה שלא יחלה ולא יהיו חולים בביתו" לתרומות לקרן לחץ כאן.

בתקופות של פחד וסבל, מוטל על האדם והן על הקהילה להעריך היכן הם יכולים להשתפר. תשובה היא הכלי האולטימטיבי לביטול גזרות קשות, ובשלב הנוכחי נראה שגורלו של העולם תלוי במאזן. מי שרוצה לעשות טוב - להביא ברכה לעצמם ולעולם - יכול לתרום כאן לזמן מוגבל.