המכון הישראלי לדמוקרטיה נגד אדלשטיין: חריגה בוטה מתפקידך

במכון קוראים ליו"ר הכנסת: "כנס ללא דיחוי את מליאת הכנסת; כל עוד אינך עושה זאת הרי שמדובר בשבירת כלי המשחק הדמוקרטיים.

ערוץ 7 , כ"ג באדר תש"פ

נשיא המכון. יוחנן פלסנר
נשיא המכון. יוחנן פלסנר
צילום: יח"צ

הנהלת המכון הישראלי לדמוקרטיה, הנשיא יוחנן פלסנר וסגניו, פרופ' יובל שני ופרופ' קרנית פלוג שלחו הבוקר (חמישי) מכתב חריף ליו"ר הכנסת ח"כ יואל (יולי) אדלשטיין.

במכתב ציינו השלושה, "שמענו בדאגה רבה על החלטתך שנתקבלה אתמול (18.3) שלא לאפשר את הקמתה של הוועדה המסדרת של הכנסת".

"משמעות החלטה זו, הנה כי בעת גורלית זו לישראל, כאשר המדינה מתמודדת עם משבר בריאותי חריף בעל השלכות דרמטיות על כל תחומי החיים בישראל, לרבות שלום הציבור, חירויות הפרט וכלכלת ישראל - כנסת ישראל - המוסד הדמוקרטי העליון במדינה ממשיכה להיות משותקת", ציינו.

לדבריהם, "בניגוד לדין ולמסורת הפרלמנטרית, לא נבחר עדיין יו״ר חדש, וועדות הכנסת לא החלו לפעול. בנוסף, הוטלו הגבלות חמורות, מעבר לנדרש על ידי משרד הבריאות, על היכולת לקיים ישיבות בכנסת, באופן המשבש את העבודה החיונית המבוצעת במשכן".

"מצב דברים זה חמור במיוחד לאור העובדה שממשלת המעבר, שאינה נהנית מאמון הכנסת וחלק ניכר משריה מונו מבלי שקיבלו לכך את אישור הכנסת, מפעילה בימים אלו סמכויות חירום מיוחדות ודרקוניות עליהן נדרשת הכנסת לפקח", טענו בכירי המכון.

לסיום ציינו בכירי המכון הישראלי לדמוקרטיה, "אנו רואים בהחלטותיך האחרונות שלא לאפשר להעמיד להצבעה במליאה בחירה של יו״ר חדש והקמת ועדה מסדרת, וזאת בניגוד לבקשתם המפורשת של 61 ח״כים, חריגה בוטה מחובות האמון של מי שממלא תפקיד ממלכתי, כמו גם צעד שיש בו משום 'שבירת כלים' במשחק הדמוקרטי ופגיעה חמורה בסדרי השלטון והמשפט בישראל. אנו קוראים לך לכנס ללא דיחוי את מליאת הכנסת על מנת להצביע על בחירת יו״ר כנסת חדש, לאשר את הרכבה של הוועדה המסדרת ולאפשר פעילות תקינה של הרשות המחוקקת, לטובת הציבור כולו".