הרב חיים דרוקמן: אין כל סיבה לא להתפלל במניין

איננו צריכים להחמיר יותר מהוראות משרד הבריאות דווקא כאשר הדבר נוגע לענייני קודש, ענה הרב לאחד מתלמידיו.

ערוץ 7 , כ"ג באדר תש"פ

הרב חיים דרוקמן
הרב חיים דרוקמן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הרב חיים דרוקמן ראש ישיבת "אור עציון" ומבכירי רבני הציונות הדתית התייחס הבוקר (חמישי) לשאלת תפילה במניין בעקבות הוראות משרד הבריאות שהתפרסמו.

כהקדמה, משיב הרב, "פשוט כי חשובה מאוד המשמעת העצמית להוראות הממונים על בריאות הציבור, ולא יעלה על הדעת שאנשים יעשו דין לעצמם במה שנוגע לפיקוח נפש של הרבים".

לעצם השאלה כיצד לנהוג בימים אלו בעקבות מגיפת הקורונה כותב הרב: "יחד עם זאת, איננו צריכים להחמיר יותר מהוראות משרד הבריאות דווקא כאשר הדבר נוגע לענייני קודש. אם היתה הוראה של משרד הבריאות שלא לצאת מהבית – לא היינו מורים לצאת מהבית כדי להתפלל במניין.

אבל מכיוון שאין הוראה כזו, ולצורך אירועים מסויימים התירו התקהלויות של עד עשרה אנשים – כגון חתונות, וכד', אין כל סיבה שלא להתפלל בעשרה. ב'רמי לוי' התירו אפילו 100 אנשים בבת אחת, בשאר המקומות התירו עד עשרה, ואין סיבה להחמיר יותר ממשרד הבריאות".

הרב כתב, "לגבי תפילת ליל שבת, בשום אופן אין לעשות מניין המוני בבית הכנסת. אמנם, צריך לעשות מניינים בבתים פרטיים, ובכל בית יתכנסו עשרה ויתפללו. גם בבית הכנסת אפשר לקיים מניין של עשרה".

הרב חתם את המכתב, "הדברים שאנחנו אומרים נכונים גם מבחינת ההרגשה של האנשים. לומר לאנשים: 'תהיו בבית' לא מוסיף להם תחושה טובה מבחינת כל המציאות הזו, שהקב''ה יזכה את כולנו בבריאות איתנה ושנזכה בקרוב מאוד להתפלל יחד עם כל עם ישראל במניין אחד".

אנשי הרב הבהירו כי דברי הרב דרוקמן נאמרו כתשובה לשאלה של אחד מתלמידיו וכי הרב לא חולק על רב אחר שסבור שונה ממנו וכי במקום ש"מָרָא דְאַתְרָא" הורה שלא להתפלל במניין - כך צריך לנהוג.