צביקה ברוט: אם בתי הכנסת ייפתחו - הסכנה תגבר

ראש עיריית בת ים מסביר לערוץ 7 מדוע החליט בצעד חסר תקדים לסגור לחודש את כל בתי הכנסת בעירו.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ג באדר תש"פ

צביקה ברוט: אם בתי הכנסת ייפתחו - הסכנה תגבר-ערוץ 7
צביקה ברוט
צילום: שלומי יוסף

עיריית בת ים היא הראשונה שנקטה בצעד מעשי והחליטה לסגור את בתי הכנסת למשך החודש הקרוב, במסגרת המאבק לעצירת נגיף הקורונה.

ראש העיר, צביקה ברוט, מסביר לערוץ 7 מדוע קיבל את ההחלטה שהיתה לא פשוטה כלל מבחינתו. "כמי שבא מהציונות הדתית ומתפלל שלוש פעמים ביום, אני מכיר היטב את ההשלכות של החלטה כזו, אבל הדבר היחיד שעמד, עומד ויעמוד לנגד עינינו הוא בריאות הציבור וחיי התושבים.

"עשינו הערכות מצב וקיימנו דיונים עם גורמי המקצוע השני כולל התייעצות עם רב העיר ורבני הקהילות. כולם, במאה אחוז, עמדו מאחורי ההחלטה".

ברוט גם מפרט את הסיבות שהובילו להחלטה. "בבת ים יש כמה דברים ששונים מיתר המקומות בארץ. יש אצלנו את אחוז המבוגרים והקשישים הגבוה ביותר בארץ. רבים מאלה הם מסורתיים, דתיים וחרדים ומגיעים לבתי הכנסת. לכן, הפתיחה של בתי הכנסת, גם כשיש הנחיות להישאר בבית ודאי למבוגרים לא תמיד נשמרות. מאוד קורץ להם, מתוך רצון לעבוד את השם, להגיע לבתי הכנסת. בנוסף, זיהינו בימים האחרונים - מתוך רצון לאכוף את איסור ההתכנסות של עשרה אנשים – שאי אפשר לאכוף את זה בבתי כנסת".

"לכך אפשר להוסיף פסקי הלכה של רבנים דתיים וחרדים שאומרים שלכתחילה עדיף להישאר בבית בתקופה הזו ונתלים בדברי חז"ל, 'חמירא סכנתא מאיסורא'. אנחנו רואים לנגד עינינו את המשוואה, שאם 130 בתי הכנסת שלנו יהיו פתוחים, ימותו יותר אנשים. אם הם יהיו סגורים – ימותו פחות אנשים – וזו הנחת העבודה שלפיה אנחנו פועלים והובילה אותנו להחלטה הזו".

לדעתו, יתקיימו בכל זאת מניינים קטנים ברחבי העיר. "מאז קבלת ההחלטה התגובות של הציבור תומכות מאוד בצעד הזה. גם מחמם את הלב לראות את אלו שלא רוצים לקבל את זה ומעוניינים להתעקש ולעשות תפילה במניין וכשאנחנו יושבים איתם הם מבינים את המצב ומשתכנעים".

"יהיו כמובן אנשים שינסו לארגן מנייני בית או רחוב. כששאלו אותי לגבי זה עניתי שחד משמעית אני נגד. רבים מהרבנים אמרו שלא צריך לשחק עם זה ולא – הוא לא. אך אם מישהו יארגן מניין לפי הכללים, אנחנו לא נעצור אותו ואף שוטר לא ייגש אליו. אני בטוח שיהיו הרבה אנשים שיארגנו תפילה ברחבות של בניינים או במרפסות עם שכנים. כל עוד משרד הבריאות מאשר את זה אנחנו ודאי לא נפעל נגד זה.

"בתי הכנסת יישארו סגורים, כי אם ייפתחו לא משנה כמה נסביר את הבעייתיות, יהיו אנשים שיתפתו ויבואו. בשבת גם מאוד קשה לארגן מניינים של עשרה אנשים. אני ממליץ, כפי שאמרו הרבנים, להתפלל ביחיד בבית וכמובן שלא נעצור מנייני רחוב שיפעלו על פי הוראות משרד הבריאות".

ראש העיר מספר גם שבת ים עלתה היום לראשונה על מפת הקורונה. "עד היום לא היו לנו חולים בעיר אבל מהבוקר יש עדכון על אחד. במקביל, קפץ באופן משמעותי מספר המבודדים שעבר את האלף".

"אנחנו מתמודדים עם המשבר בצורה טובה. זה לא קל ומאתגר, אבל כבר לפני שבועיים-שלושה, כשרק נראו באופק הנתונים שאנחנו מכירים היום נערכנו מראש ברכש של חליפות מיגון לעובדי עירייה ולעובדים סוציאליים שיגיעו לבתי קשישים, ולחיטוי בנקודות שצריך וכמובן תוכנית עבודה לשעת חירום. המוכנות שלנו גבוהה מאוד, אבל זו תקופה מאוד מאתגרת בעיקר בצורך להסביר לציבור שאין צורך להיבהל או להיות בפאניקה, אך נדרשת הרבה סבלנות והרבה ערבות הדדית אחד לשני, כדי לעזור לנו לבצע את תפקידנו על הצד הטוב ביותר", הוא מסכם.