הרב אברהם וויל
הרב אברהם וויל צילום: באדיבות ועידת רבני אירופה

הרב אברהם וויל, רבה של שטרסבורג וחבר ועידת רבני אירופה, מתגורר באזור הנגוע ביותר בצרפת בנגיף הקורונה וגם הוא עצמו מחלים.

"אנחנו עוברים תקופה ממש לא קלה. המצב שלי קל, אני בבית ולא צריך להיות במיטה. אמנם אני לא בכוח מלא, אבל אני מנסה גם להמשיך לחיות ולתת את כל מה שאני יכול לקהילה", מספר הרב לערוץ 7.

לדבריו, החשיבות המרכזית היא בשמירת הרצף של הקהילה היהודית. "יצרנו פלטפורמה שנותנת לאנשים להתחבר מתשע בבוקר עד אחת עשרה בלילה עם תוכניות כל שעה. אני נותן את תכנית הבוקר והצלחתי לעשות אותה הבוקר. אנשים מאוד צריכים את זה, במיוחד אלו שקצת רחוקים מהקהילה. זה נותן להם כוח כשיש אחדות ויש מפגש אחד עם השני".

"אנחנו משתמשים בטלפונים שלנו, באפליקציות שמאפשרות לנו להעביר שיעורים, לענות לשאלות, לקיים מניינים וירטואליים איתם התחלנו לפני יומיים. הדבר הזה נותן כוח ותקווה לחברי הקהילה", מוסיף הרב וויל.

כשהוא מתבקש לתאר את הנעשה בעירו עונה הרב,"העיר סגורה לגמרי וריקה. אין איש ברחוב. זה משהו שלא ראינו אף פעם. יש איסור מוחלט לצאת מהבית, לא לעשות קניות ולא ללכת רופא. בשכונה שלי כולם מצייתים להוראות הממשלה. אנחנו מתפללים שהדבר הזה יעבור מהר. אנחנו יודעים שזה ייקח לפחות כמה שבועות".

הרב וויל מודע לקשיים של ארצו בהתמודדות עם הנגיף. "האזור של שטרסבורג וחבל אלזס הוא הנגוע ביותר בכל צרפת. אנחנו שומעים מבתי החולים על בעיות קשות. הם כבר הגיעו למצב שהרופאים צריכים להחליט מי יחיה ומי ימות, מי יקבל חמצן ומי לא, מי יתקבל בבית החולים ומי לא. אין מספיק מיטות בבתי החולים ולצערנו נראה שזו רק תחילת המגפה. יכול להיות שבימים הבאים זה יהיה עוד יותר קשה, אבל מנסים כאן למצוא פתרונות, לשלוח את החולים במסוקים לבתי חולים בדרום צרפת".

לחוג את חג הפסח, לפחות מבחינת המצרכים והמוצרים, לא תהיה בעיה. "אני בקשר עם המרכולים, יש מצרכים כשרים לפסח ולא יהיה מחסור. גם המצות הגיעו מארץ ישראל. גם מבחינת הבשר, למרות שאין שחיטה בימים הללו, לא יהיה מחסור. מה שיהיה מוזר הוא הצורך לשנע את הדברים עבור רבים מהקהילה שלא יכולים לצאת מביתם".

"העם היהודי חזק, תמיד היה חזק ועבר תקופות קשות מאוד. זה אתגר מסוג חדש, אבל גם את זה בעז"ה עם הרבה אהבת ישראל אנחנו נעבור", מסכם רבה של שטרסבורג.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו