ביום שני השבוע הושבעו חברי הכנסת החדשים בכנסת ה-23, לאחר שבכירי המפלגות הבטיחו כי לנוכח המצב הלא פשוט במדינה בימים אלה, ינסו להגיע לפשרה.

בפועל, ולמרות זאת - עדיין אין ממשלה במדינה והכנסת לא מתפקדת, כל זאת בעיצומו של משבר הקורונה.

דן מרידור, לשעבר שר האוצר ושר המשפטים, הגיב על הדברים והביע את דעתו: "הממשלה לא יכולה לתת לכנסת הוראות - היא מעל הממשלה. אנחנו לא יודעים איך זה ייגמר ואנו רוצים שהציבור ירגיש שיש פה הנהגה לגופו ועניין".

דן מרידור הסביר כי "הקורונה מדאיגה את האנשים בעולם כולו וגם את אזרחי ישראל, כי זו תופעה שלא ראינו כמותה ואי הוודאות מאוד גדולה". לדבריו, "ההנהגה נבחנת כשהיא נכנסת למשבר כזה, שהיא לא נכנסת להיסטריה ופאניקה ולא שוברת את כללי היסוד של החברה והתרבות שלנו, לרבות הדמוקרטיה".

הוא התייחס להחלטה של יו"ר הכנסת שלא לאפשר את כינוסה של הכנסת וטען כי הוא "מופתע מיולי - ראיתי בו אדם ממלכתי. אפשר לכנס אותה, צריך להפריד כשהיא מתכנסת ואפשר לעשות את זה בחדרים נפרדים ובדרכים אחרות, באמצעות אלקטרוניקה ודיגיטל".

הוא התרעם ותהה כיצד מדובר בדמוקרטיה אם "הכנסת לא יכולה להתכנס, לא בוחרת יו"ר, לא בוחרת ועדות, בתי המשפט אינם מתפקדים". עוד אמר כי הוא "מודאג ממה שקורה אצלנו. יו"ר כנסת צריך לחפש כל דרך עם כמובן שימת לב לעניין הרפואי שהכנסת תוכל לתפקד ולא לחפש רק איך היא לא תתפקד. זה מצב די מוזר שבו 61 חברי כנסת רוצים לכנס כנסת וזה לא קורה, רוצים לבחור ועדות וזה לא קורה".

שר המשפטים לשעבר ביקר את ראש הממשלה וטען כי הוא "שומע שראש הממשלה אומר - 'אני אמרתי, אני דיברתי', הרי אין לו סמכות, הסמכות היא של הממשלה וההחלטות צריכות להתקבל בממשלה. ישבתי בממשלה שניהלה מלחמות, ישבה ממשלה ולא איש אחד. כל העניין הזה בהחלט מדאיג ולא טוב". לטענתו, "תמיד אפשר לומר שזה חשוב וזו עת חירום, אבל גם בעת חירום צריך לא להיכנס לפאניקה ולא להכניס את הציבור לפאניקה, לפעול בשכל ולאזן את הדברים. בסופו של דבר במשטר שלנו אדם אחד לא מחליט אלא יש מערכת שלמה, לכנסת יש תפקיד, הממשלה לא יכולה לתת לכנסת הוראות, זה לא תפקידה - הכנסת מעל הממשלה".

לטענתו, "יש אדם שלא רוצה להגיע להליך משפטי וזה לא מתחיל בקורונה, זה מתחיל קודם. אני מקווה שלא יעלה על דעת ראש הממשלה לאסור על בג"ץ להתכנס כי אני חושב שהוראה כזו לא חוקית, בג"ץ יוכל להתכנס, ולא צריך להאזין לה. אני לא רואה מצב שבו בג"ץ צריך להכריח את ראש הממשלה לזכור שהוא לא שליט יחיד אלא שליט שרוב העם לא רצה בבחירות האחרונות".

שר המשפטים לשעבר המשיך ואמר: "אני לא רואה אחד שאומר 'אנחנו איתך בצד הפוליטי והביטחוני אבל לא בעניין המשפטי'. אין לי מילה לתאר את זה, אכזבה, כעס. הוא כנראה מניח שהוא יודע טוב מכולם ושהוא יכול לעשות את זה לבד. אני חושב שזה לא המשטר שלנו, יש לנו ממשלה, זה לא נשיא ארה"ב שמחליט לבד. אני חושב שהיה נכון שאדם לא ימקד את עצמו במרכז כאילו רק הוא יכול, עם כל החשיבות של הניסיון והיכולות שיש לו, יש עניין מסוכן שאדם חושב 'אני לבדי יכול'. יש הרבה מאוד אנשים שיכולים".

עוד טען כי יש "עניין של דוגמה אישית, הוא דורש מאיתנו להתעטש לשרוול ומראה איך עושים את זה ולטישו וכו', יש הנחיות שקבוצות סיכון ואנשים שנמצאים בסיכון לא ילכו לעבודה ויישארו בבית. ראש הממשלה בן 70, הוא בקבוצת סיכון, למה הוא לא נותן דוגמה אישית? למה שהוא לא יישאר בבית?".

לדבריו, "אנחנו לא יודעים איך זה ייגמר ואנחנו רוצים שהציבור ירגיש שיש הנהגה שדנה לגופו של עניין. אני רוצה להגיד בכנות שיכול להיות שההחלטות נכונות, אבל העניין האישי, העניין ש'אני עושה הכול לבד', הוא לא נכון. זה יוצר תקדים שהתחלנו כך ומי יודע מתי נחזור למצב אחר, אנחנו לא יודעים כמה זמן יארך המשבר הזה, שבועות? חודשים? נשיא ארצות הברית טראמפ אמר שנה וחצי". יש דרך אחרת - ממשלת אחדות לאומית שאפשר להקים בדקה וחצי".