"הוועד הבינלאומי מסכן את הספורטאים"

ארבעה חודשים לפתיחת אולימפיאדת טוקיו 2020, קוראים ביפן וברחבי העולם לדחות את המשחקים האולימפיים. בוועד האולימפי עוד לא החליטו

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ה באדר תש"פ

"הוועד הבינלאומי מסכן את הספורטאים"-ערוץ 7
משטרת יפן
צילום: רויטרס

רק שלוש פעמים בוטלו המשחקים האולימפיים, משחקי האולימפיאדה, בכל ההיסטוריה מאז חודשו ב-1896. היה זה ב-1916, 1940 ו-1944, בגלל מלחמת העולם הראשונה והשניה. אם לא יקרה דבר מפתיע מאוד, הפעם הרביעית בה יתבטלו המשחקים האולימפיים בהיסטוריה תהיה בשל הוירוס העולמי, נגיף הקורונה.

ארבעה חודשים לפני מועד פתיחת המשחקים האולימפיים בטוקיו שביפן, קוראים בעולם כולו לוועד האולימפי הבינלאומי לבטל את האירוע היוקרתי ביותר בענפי הספורט השונים.

מיפן דרך ישראל ועד ארה"ב קוראים ביממה האחרונה לוועד האולימפי הבינלאומי להודיע על ביטול המשחקים האולימפיים, זאת לאחר שנשיא הוועד תומאס באך אמר בראיון לפני מספר ימים כי דחיית המשחקים אינה על הפרק וכי הוא אופטימי לגבי קיום אלה במועדם המקורי.

מי שיצאה נחרצות נגד קיום המשחקים האולימפיים, היא לא אחרת מאשר קאורי יאמאגוצ'י, חברת הוועד האולימפי היפני וספורטאית לשעבר שאמרה כי "הוועד הבינלאומי מסכן את הספורטאים בהחלטתו להמשיך כרגיל".

"כפי שאני רואה מהחדשות שאני מקבלת מארה"ב ואירופה, אני לא חושבת שהמצב יאפשר לאתלטים לחזור לאימונים כסדרם", אמרה יאמאגוצ'י והוסיפה כי תילחם על כך בכינוס הבא של הוועד בו היא חברה.

אל יאמאגוצ'י הצטרפו גם מאמנים אולימפיים לשעבר של נבחרת הגברים של ארה"ב בשחייה ונשיא התאחדות השחייה האיטלקית פאולו בארלי.

גם איגוד השחייה האמריקני קרא לוועד האולימפי לקיים את המשחקים שאמורים להיפתח בעוד ארבעה חודשים בטוקיו במועד אחר, בשל התפרצות נגיף הקורונה.

"הדבר הנכון והאחראי לעשות כעת הוא לתעדף את בריאות וביטחונם של כולם, ולהכיר במעמסה שהציבה המגפה על כל ההכנות האתלטיות", כתב היו"ר טים הינצ'י.

"האתלטים שלנו נמצאים תחת לחץ ומתח גדול, והבריאות הנפשית והפיזית שלהם צריכה להיות בעדיפות הגבוהה ביותר. מתוך הדאגות הללו, אנו קוראים לוועד האולימפי והפראולימפי לשקול את דחיית המשחקים בשנה. אין תשובות מושלמות וזה לא יהיה קל, אבל ההצעה תאפשר הכנה בטוחה ונוחה לקראת המשחקים ב-2021" כתב הינצ'י.

בוועד האולימפי טרם הגיבו באופן רשמי אך ביפן מדווחים על ירידה במספר הנדבקים ובמקומות מסויימים התחלה של חזרה לשגרה.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il