שגרירות רומא: מבצע ההטסה לארץ ושיתוף פעולה מדעי

'כולנו חשופים למגיפה', כותב השגריר של ישראל ברומא, 'כל העולם באותה צרה, והאנושות צריכה לשלב ידיים כדי להילחם בפולש'

דרור אידר, שגריר ישראל באיטליה , כ"ו באדר תש"פ

שגרירות רומא: מבצע ההטסה לארץ ושיתוף פעולה מדעי-ערוץ 7
שגריר ישראל באיטליה דרור אידר
מתוך עמוד הפייסבוק של השגריר

חיבור בין מדענים

אנחנו פועלים לבצע חיבור בין מדענים שלנו למדענים איטלקים, כדי למצוא פתרון אפשרי לחולים הקשים. אני לא מרפה ודופק על כל דלת אפשרית פה כדי לנסות את ההצעה הישראלית. קיבלנו עכשיו תשובה חיובית עקרונית ואני פועל לחבר בין כל הקצוות. זה מסובך לאין שיעור.

גם עכשיו במצב בחירום, צריך להילחם בביורוקרטיה בשתי המדינות. המשכתי לטפל בנושא גם בשבת, למרות שאני שומר שבת. פיקוח נפש דוחה. הגעתי לאחראים על מצב החירום באיטליה והמשכנו לקדם את הנושא. יש באפשרותנו להציל חיים, פשוטו כמשמעו, ואני לא מתכוון להרפות.

טיסות חירום מאיטליה לישראל

מאז השבוע שעבר, השגרירות עוזרת לארגן שתי טיסות מישראל לרומא ולמילאנו, כדי להביא ארצה ישראל התקועים פה. גם איטלקים ששגרירות איטליה בישראל רוצה להטיס לכאן, יגיעו במטוסים. סגניתי הבלתי נלאית, עֹפרה פרחי, שמנצחת על המשבר פה, ומקדמת את הנושא מול מנכ"ל ישראייר אורי סירקיס שפועל גם כשאין כדאיות כלכלית, ומול נירית אופיר שהקימה קו לסיוע לישראלים בכל העולם והיא הרוח החיה מאחורי המבצע.

בגלל הקורונה, המבצע מסובך ומצריך היערכות לוגיסטית מיוחדת, כולל פתיחת שדות התעופה ואישורים חריגים וחליפות מיגון וחיטוי מיוחד של המטוסים ואללה יוסתור. לשם כך צריך שגרירות. כאן המקום להזכיר גם את הקונסול הנמרץ שלנו איתן אברהם שדואג עם אנשי המחלקה שלו לישראלים רבים שנתקעו באיטליה ואשתו בלה משמשת גם פסיכולוגית לעת מצוא עבור אלה שמתקשרים לשגרירות כי הם פוחדים מהמצב.

ביום שני הקרוב תצאנה טיסות מנתב"ג למילאנו (15:00) ולרומא (16:00). הטיסה ממילאנו תצא לישראל ב-19:45, וזו מרומא תצא ב-19:05. הטיסות צפויות לנחות בחצות. חוץ מדרכון, כל נוסע צריך להחזיק בכרטיס טיסה, טופס הצהרה של הצו האיטלקי והצהרה קונסולרית. כרטיסים אפשר לרכוש באתר החברה. בהצלחה.

הכוונה לקצץ - חרפה

על הדרך שמעתי את כוונת משרד האוצר להוריד את רמת העבודה במשרד החוץ ל-30 אחוז. לא ייאמן. חרפה. אנחנו במלחמה עולמית ומשרד החוץ נמצא בחזית. הפקידים במשרד האוצר לא מבינים מה שעובר אלינו. התקשרתי למשרד האוצר, סיפרתי מה עובר עלינו והקראתי את העדות המזעזעת מברגמו. אמרתי שלא הכרתי לפני כן את עבודת משרד החוץ, וחשוב שיידעו שמדובר בגיבורים. אנחנו פועלים בשגרירויות ישראל בעולם בלי כסף ובלי תקציבים כבר שנה, אבל עכשיו מדובר בפגיעה במאמץ מלחמתי. ראו מה אנחנו עושים ולמדו מזה על כלל השגרירויות.

אנחנו עובדים בשגרירות 24/7 מסביב לשעון. חשבתי שהדברים שלי שינו משהו. מסתבר שלא. איזו אטימות. ואין לנו זמן להילחם על זה, כי מהן זכויות עובדי משרד החוץ מול סכנת החיים ופיקוח הנפש שכולם נתונים בו. מי שרוצה לעזור, שווה בהחלט להיכנס לאתר משרד האוצר ולהשאיר להם הודעה זועמת.

אביב הגיע, פסח בא

בשבת קראתי בבית את פרשת השבוע וגם את פרשת החודש, שהזכירה לי שניסן בפתח. אביב הגיע פסח בא, וצריך לגייס כוחות נפש אדירים כדי לשמוח. ובאותו פרק מפורסם בספר שמות נצטוו בני ישראל להישאר בבית בזמן מכת בכורות ולא לצאת עד לתום המגיפה "וְאַתֶּם לֹא תֵצְאוּ אִישׁ מִפֶּתַח בֵּיתוֹ עַד בֹּקֶר".

חכמינו הסבירו שבזמן שניתנה רשות למשחית להשחית, שוב אינו מבחין בין צדיק לרשע. כולנו חשופים למגיפה. ולכן כולנו – כל העולם – נמצאים באותה צרה, והאנושות צריכה לשלב ידיים כדי להילחם בפולש. אבל צריך לדעת, שהשחר יעלה בסופו של דבר, וכולנו נצא ממִצרַים, נצא מהמֵיצָרים הנוכחיים. סבלנות.

מתוך הפוסט המלא שפרסם השגריר אידר בעמוד הפייסבוק שלו