הקורונה בשירות הנוכלים

יש מי שמנסה לנצל את הקורונה למעשי מרמה ונוכלות. זה המקרה שאירע למשפחת כספי מתל אביב כשקיבלה מסרון מלחיץ בשעת לילה מאוחרת.

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ו באדר תש"פ

הקורונה בשירות הנוכלים-ערוץ 7
ההודעה המלחיצה
צילום: צילום מסך

האם נוכלים רואים בקורונה כלי להיכנס לבתי אזרחים? אסנת כספי, תושבת תל אביב, מספרת על המסרון המוזר שקיבלה בתה באחד הלילות האחרונים ובו הודעה מבהילה על חשד להידבקות בקורונה וצורך בהיערכות להתפנות מהבית.

כספי מספרת כי בתה בת ה-16 קיבלה את ההודעה בשעה 23:20 והגיעה אליה כשהיא מבוהלת. בהודעה שנכתבה כאילו מטעם מד"א נכתב שהתברר כי היא שהתה בסמוך לחולה קורונה ושהיא נמצאה כחולה ועל פי הנוהל עליה להיערך לעזיבת הבית למשך 14 יום ולשם כך יש להכין תיק ובו ציוד מתאים ובקרוב יגיעו אליה.

כספי מספרת כי חזרה טלפונית לשולח ההודעה ונענתה על ידי אדם שהשיב לה בנימה רגועה והציג את עצמו כחובש מטעם מד"א הטוען כי מדובר במידע שהגיע מהשב"כ ואלו הנהלים. לדבריה הוא אף טען כי אין להיבהל אלא לנקוט בצעדים הנדרשים, אך "הבית היה בהיסטריה. הילד בן ה-12 נלחץ, הילדה התחילה לרעוד".

אסנת טענה באזני הדובר כי מכשיר הטלפון והבת לא יצאו מהבית ולכן תמוהה ההודעה הזו. "הסברתי שאף אחד לא את מוציא ילדה הבית. הוא אמר 'נגיע אליכם ונדבר'". בשלב מסוים נזכרה אסנת בדיווח תקשורתי אודות הנוסח שבו מד"א ומערכת הבריאות פונה במסרונים לאזרחים הצפויים להיכנס לבידוד. היא בדקה אם הפורמט של ההודעה האמתית תואם את ההודעה שקיבלה בתה וגילתה נוסח שונה לחלוטין. ברגע זה עלתה בה המחשבה שאכן מדובר בנוכלים.

"התקשרתי למשטרה. שאלתי אותם אם זה יכול להיות הודעה מפוברקת", היא מספרת. במשטרה הפנו אותה למד"א. "הם ביקשו ליצור קשר עם מד"א. במד"א אמרו שחד משמעית ההודעה לא הגיעה מהם". הטלפנים במד"א בדקו גם את פרטיה של הבת וקבעו כי היא אינה מופיעה אצלם במערכת, עובדה שאיששה את ההערכה לפיה מדבור בנוכלים המבקשים להגיע בתואנת הקורונה, לרוקן בית מדייריו ואולי לעשות בו כרצונם.

אסנת מביעה חשש כבד שפניות מהסוג הזה מגיעות לאוכלוסייה המבוגרת הצייתנית הרבה יותר וזו שאינה בודקת ומצליבה נתונים. עוד היא מעירה כי העובדה ששולחי המסרון לא התנסחו בהתאם לנוסח הפורמלי של מערכת הבריאות היא מקרית ונוכל מעט מתוחכם יותר יכול בנקל לאתר את הנוסח, להעתיק אותו ובכך להטעות באופן משכנע יותר.

בשורה התחתונה ממליצה אסנת כספי למקבלי הודעות מסוג זה ליצור קשר טלפוני עם מד"א ולוודא שאכן מדובר בהודעת אמת ולא בהטעיה. לפי שעה טרם הגיע אליה מידע מהמשטרה או ממד"א אודות בדיקת אירוע משלוח המסרון לבתה.