חל"ת זה לא חופשה

קוראים לזה חופשה ללא תשלום, אבל אל תתנו לשם הפסטורלי משהו להטעות אתכם. אז למה באמת לא כדאי להיכנס להיסטריה?

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ו באדר תש"פ

חל"ת זה לא חופשה-ערוץ 7
שירות התעסוקה
צילום: באדיבות שירות התעסוקה

1. משברים כלכליים יוצרים אבטלה, אין מה לעשות נגד זה. מי שמספר לכם שאפשר משבר בלי אבטלה - משקר.

משבר וירוס הקורונה הוא אמנם משבר בריאותי, אבל הוא גם כלכלי. למעשה, כל משבר בריאותי גדול יהפוך במוקדם או במאוחר למשבר כלכלי. אין דרך לעקוף את זה.

וככה קיבלנו את אחד הביטויים שמובילים את המשבר הנוכחי. יחד עם "מטושים" ו"ריחוק חברתי" נכנס לחיינו גם החל"ת. זה אמנם לא ביטוי חדש, אבל כאשר בתוך שבוע וקצת חצי מיליון ישראלים יוצאים לחל"ת, אי אפשר שלא לדבר על זה.

2. חל"ת זו מכבסת מילים. זו לא חופשה. מי שהוצא לחל"ת איבד את מקור פרנסתו. יתכן שהוא יחזור אליו בהמשך ויתכן שלא. נתוני שירות התעסוקה בנוגע למשברים קודמים מלמדים שכ-20 אחוז לערך מהיוצאים לחל"ת לא ישובו לעבודתם. אולם, המשבר הנוכחי שונה במאפייניו כך שלא ברור אם אפשר לבנות על השיעור הזה דווקא.

3. למה בכל זאת המנגנון של חל"ת טוב?

לעובד הוא טוב כי הוא מקצר מאוד את הבירוקרטיה בדרך לדמי אבטלה, דבר שבסיטואציה הנוכחית הוא קריטי לעובדים (תארו לכם שהדרך לדמי אבטלה היתה עוברת במסדרונות הייסורים של מחלקת משאבי אנוש. כמה זמן היה לוקח עד שכל העובדים היו מקבלים את הזכות לדמי אבטלה?).

למעסיק הוא טוב כי הוא מוזיל את העלויות של הפסקת העבודה וחידושה בקרב הרוב הגדול של העובדים, שכן יחזרו למקומות עבודתם בסיום תקופת החל"ת. איש לא מעוניין להעמיס על המעסיקים עלויות גבוהות נוספות דווקא בתקופה הזו.

4. יש ענפים שיתאוששו מהר מאוד מהמשבר הנוכחי. יש ענפים שבהם השיקום יהיה איטי וכואב. מוקדם לנבא באופן מדויק מה יקרה. מה שבטוח הוא שרשת הביטחון החברתית הממשלתית תהפוך ליקרה מאוד ביום שאחרי המשבר. המשמעות: לדברים אחרית יהיה פחות כסף. לכן, כל מי שהוא חלק ממגזר שבנוי על תמיכה ממשלתית צריך לקחת את זה בחשבון.

ויהיו גם טרמפיסטים. מעסיקים שבחסות המשבר הגדול ימצאו הזדמנות נוחה להיפטר מעובדים פחות נוחים שקשה להיפטר מהם סתם ככה. זה קורה תמיד, זה יקרה גם הפעם, צריך להיות נאיביים כדי לחשוב שזה לא קורה. מה אפשר לעשות? כלום.

5. הנחמה: הניסיון מלמד שממשברים שנובעים מגורמים חוץ כלכליים ולא פנים כלכליים קל יותר לכלכלות להתאושש. המשבר הנוכחי חריג בכך שהוא כלל עולמי (אני בספק אם יש תקדים מהתקופה המודרנית לאירוע כלל עולמי דומה שהוא לא מלחמה) אבל לא בטוח שזה פועל לרעתנו. בסוף לכל המדינות יהיה אותו אינטרס: להחזיר את המשקים לפעילות מלאה מהר ככל הניתן. לכן בהחלט יש ממה לדאוג, אבל אין סיבה להיות היסטריים, העולם, ובתוכו גם אנחנו הקטנים, יתאושש גם מהמשבר הגדול הזה.