מקווה
מקווה צילום: istock

א. בכל ימות השנה, לצורך תיחזוק המקווה - שמים כלור במים. זו הנחיה מחייבת בכל השנה, ללא קשר לקורונה.

מים עומדים ללא כלור מאבדים את המראה הצלול שלהם, וכל מי שיש לו בריכה ביתית קטנה מכיר את התופעה. אם את מגיעה למקווה ואת רואה מים צלולים - זה אומר שהמים מחוטאים ע"י כלור. בתקופה זו ניתנו הנחיות מחמירות עוד יותר, להעלאת ריכוז הכלור במים.

ב. בכל ימות השנה כל נשות ישראל סומכות על הבלניות שהן עושות מלאכתן נאמנה, ועל פי דברי הבלנית נטהרת אישה לבעלה ללא חשש. על אחת כמה וכמה שיש לסמוך על הבלנית שהיא ממלאת את ההוראות להקפיד על חיטוי המים בכלור כנדרש, וכן על חיטוי המשטחים (המעקה, וכל מקום שנוגעים בו).

ג. אף שיש מעלה גדולה לרחוץ במקווה ולסרק השער סמוך לטבילה, בימים האלה ההוראה היא לעשות את כל ההכנות בבית ובמקווה לעשות רק 'עיון הגוף' וטבילה.

ד. אם משום מה לבך נוקפך, ואת לא מרגישה בטוחה, הפתרון פשוט: תשאלי את הבלנית האם יש כלור במים, והאם המשטחים עברו חיטוי לפני כניסתך למקווה. אם גם זה לא מספיק לך, בקשי מהבלית לשפשף במגבון את המעקה שבו את נוגעת.

ה. הימנעות מטבילה זו החלטה שגויה – ואף שניתן להבין את הפחד העומד מאחוריה – ההחלטה היא שגויה: אין יסוד סביר לחשוש לאי קיום הנהלים - ובמיוחד שהדרך של כל טובלת לוודא את קיום הנהלים (כנ"ל בסע' הקודם) - פשוטה מאוד. אף אם יש חוסר נעימות קל בדבר - זה הרבה יותר נעים מלדחות טבילה עד להודעה חדשה.

ו. אנו נמצאים בעיצומם של ימים קשים. מותר שיהיו לנו פחדים ודאגות, מותר לפחד וזה טבעי ומובן. עם זאת, תפקידנו להגביר את החוסן שלנו ואת יכולת העמידה - בפן האישי, המשפחתי, והקהילתי. לכן עלינו לגלות אחריות ולא לתת לפחדים לנהל אותנו, ולא לאפשר שיבוש החיים וקבלת החלטות שגויות ומיותרות מחמת פחדים.

נמלא אחר כל ההוראות בקפידה, אך ננקה את ראשנו מדאגות וחששות מיותרים, שרק מתישים אותנו וגורמים לנו להיות עצבניים וחלשים. הנחיות משרד הבריאות הן הקובעות להלכה, הן לקולא והן לחומרא.

ז. כל אדם - איש או אישה, שמתמודד בימים אלה עם פחדים שמקשים על תפקודו, מומלץ לו לבקש עזרה - חברית או מקצועית.

אדם יכול גם להגיש לעצמו עזרה עצמית: לאהוב את עצמו, לקבל את זה שהוא מוצף רגשית, ושהפחדים והדאגות הם תגובות נורמליות. לא להיכנס למצוקה בעקבות העובדה שהוא פוחד, פשוט לקבל את זה שיש פחדים (– הם לא אומרים עליו שום דבר רע, ואין לו במה להתבייש), לא להיאבק בהם אלא פשוט להשלים עם זה שהם קיימים, ולהעסיק את עצמו בדברים אחרים, ועד כמה שניתן - לא להתעסק בפחדים.

ח. התא המשפחתי בימים אלה הוא מקור החוסן שלנו, ומצווה גדולה להרבות בימים אלה שלום ואחווה וקרבה בין איש לאשתו. בזכות נשים צדקניות נגאלו ישראל ממצרים, לנשים יש כח מיוחד להקרין אור אמונה וישועה בתוך הבית. איש לרעהו יעזורו, איש לרעותה, ומתוך הצרה יזרח אור ישועה.

הכותב משמש כיו"ר ארגון 'חיים של טובה' ורב הישוב מבואות יריחו

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו