ברוקלין
ברוקלין צילום: איסטוק

עיני העולם היהודי היהודי נשואות לעבר השכונות החרדיות בניו יורק לאחר שנגיף הקורונה ממשיך ומתפשט.

נכון לסוף השבוע האחרון מדובר כבר על מאות תושבים שקיבלו תשובות חיוביות כי הם נדבקו בנגיף.

מרבית המקרים מוגדרים ככאלו שאינם זקוקים לאשפוז בבית חולים, אולם ישנם עשרות שאושפזו במצב בינוני עד קשה, ומהם שמצבם מוגדר קשה מאוד והם מונשמים וזקוקים לרחמי שמים.

על פי הוראת האדמו"רים והרבנים המקומיים, כל בתי הכנסת היו סגורים בשבת האחרונה והתפילות נערכו בבתים ובחצרות בקבוצות עד עשרה אנשים. זר כי נקלע לרחובות בורו פארק בצהרי יום שישי, אחד המועדים הכי עמוסים באיזור, יכול היה לחשוב שמדובר ביום כיפור בו לא קיימת תנועה ברחוב.

אנשים מעל גיל 60 הונחו שלא לצאת מהבית כלל וכלל. הנחיה זו נמשכת עד להודעה חדשה.

בתוך כך נערכים תפילות לרפואת האדמו"ר מסאטמאר רבי אהרן בן פעסל לאה לאחר שביום שישי התקבלה תשובה חיובית כי הוא נדבק בנגיף. כפי שנמסר בחסידות, מצבו קל והוא שוהה בביתו שבקרית יואל.

בשכונת ויליאמסבורג שבברוקלין שוררת פאניקה רבה לאחר שדווח על שני יהודים שנפטרו ביום שישי לאחר שבימים האחרונים לא חשו בטוב. אחד מהם אף לא אושפז בבית חולים. כאמור, החשש הוא שהם נפטרו כתוצאה מהנגיף למרות שהם לא נבדקו על כך.

גם בשכונת קראון הייטס נמשכת הדאגה בעקבות התפרצות המונית של הנגיף בימים האחרונים. יותר מעשרה תושבים מוגדרים במצב קשה.

ד"ר רוזן וארגון הרופאים החב"דיים בשכונה, 'ארגון גדליה', פרסמו לפני שבת עדכון קצר לגבי המצב: "בשעה זו בה ההתפרצות נמשכת, אנו נכנסים לשלב חדש בו יותר ויותר אנשים חולים כבר במשך כשבוע ומעלה. התסמינים השכיחים ביותר בשלב זה הם תחושה של חולשה, חום גבוה ושיעול. חשוב לזכור להמשיך לשתות כל הזמן ולהימנע מקור. באם הדבר אפשרי, כדאי לצאת מהמיטה ולעשות הליכה מסביב לבית בתכיפות.

"יחד עם זאת, זהו גם השלב בו עלינו להיזהר מהתפתחות של דלת ריאות. התסמין הנפוץ ביותר של דלקת ריאות הוא קוצר נשימה המחמיר משמעותית בעת מאמץ.

חברי ההצלה בשכונה ממשיכים לפעול באופן מעורר התפעלות, תחת לחץ גובר והולך, אך חשוב להם שתדע שאם אתה חווה את הסימפטומים המתוארים, עליך להתקשר להצלה מבלי דיחוי".