בית משפט. אילוסטרציה
בית משפט. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

הממשלה אישרה תקנות שעת חירום שיאפשרו לקיים דיונים בבתי הדין לעררים ובבתי הדין לביקורת משמורת באמצעים טכנולוגיים.

במסגרת המאמץ לקיים את הדיונים בבתי הדין, הפועלים מכוח חוק הכניסה לישראל, ולאחר שהדברים הובאו גם לאישור מטעם היועץ המשפטי לממשלה, אישרה הממשלה את התקנות האמורות.

הצורך בתקנות בא על רקע ההנחיות בדבר הריחוק החברתי והמאמץ להגן, בין השאר, על ציבור המוחזקים, על עובדי שירות בתי הסוהר הנמצאים במתקן, עורכי הדין והדיינים מפני התפשטות והידבקות בנגיף הקורונה.

התקנות מציעות הסדר מדורג, כך שדיון כאמור יתקיים ככל הניתן בנוכחות המוחזק במשמורת, כך שהשימוש באמצעים טכנולוגיים ייעשה לצורך השתתפותו של מייצג או של אדם אחר שהשתתפותו נדרשת.

בנסיבות בהן לא תתאפשר נוכחות של מי מבין הצדדים, לרבות המוחזק במשמורת או הדיין, יתאפשר דיון באמצעים טכנולוגיים המאפשרים העברת קול וככל האפשר גם העברת תמונה, בזמן אמת.

בתוך כך, תינתן למוחזק במשמורת האפשרות לקיים שיחה חסויה בינו לבין מייצגו סמוך לפני הדיון באמצעים הטכנולוגיים, במהלכו ומיד אחריו.

הסדר דומה יחול גם ביחס למשוחררים בערובה שביקשו לנכוח בדיון בעניינם. כמו כן, דיון באמצעים טכנולוגיים יתאפשר גם בדיונים שמתקיימים בהליכים דחופים בבתי הדין לעררים, הפועלים גם הם מכוח חוק הכניסה לישראל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו