ספריה דיגיטלית
ספריה דיגיטליתצילום: יח"צ

המגבלות החדשות של משרד הבריאות אמנם אילצו את ספריית בית אריאלה והספריות העירוניות בתל אביב-יפו לסגור את דלתותיהן ולבטל הרצאות וקורסים, אולם במסגרת ההתחדשות הטכנולוגית של הספריות בשנים האחרונות, אחד השירותים שצובר תאוצה בימים האחרונים הוא הספרייה הדיגיטלית המאפשרת שאילת ספרים מקוונים מקטלוג נרחב.

בימים האחרונים ניכרת עלייה משמעותית במספר המשתמשים החדשים שנרשמים לשירות, ובימים אלה אף עמלים אנשי "הספרייה הדיגיטלית הישראלית" – קונסורציום של 99 ספריות ציבוריות בניהול מרכז הספר והספריות על הגדלת היצע הספרים על מנת לתת מענה לביקושים הגדולים. במקביל, האריכו הספריות אוטומטית את מועדי ההחזרה של הספרים הפיזיים שהושאלו טרם המגבלות.

בנוסף לאפשרות השאלת ספרים דיגיטליים, מציעה ספריית בית אריאלה מזה זמן שירות ייחודי של חיפוש במאגרי המידע השונים הזמינים בספרייה למנויים הרשומים של הספריות, אלה יכולים לסייע לאנשים הזקוקים למידע לצורך עבודה, או למתעניינים במאמרים בנושאים שונים, גם בתקופה זו.

בין המאגרים והשירותים שניתן לגשת אליהם מרחוק: מפתח ממוחשב של עיתונות יומית מודפסת, מפתח חיפה לכתבי עת, מוספים ספרותיים ועוד, מאגר מכון סאלד בתחומי החינוך החברה והרווחה, המרכז למידע משפטי מקוון, אנציקלופדיית אביב המקוונת, מאגר הכולל 500 אלף מאמרים בתחום הקולנוע, המחול והתיאטרון, וגישה לאתר "הסוד של מיה" - אתר משחקים ולמידה המעניק חוויה התפתחותית, מאתגרת ומעשירה לילדים בגילאי 7-3, הכוללת: הכנה לקריאה, חשבון ואנגלית ברמות השונות. יצירה, הנאה ועוד.

גם הפייסבוק של בית אריאלה והספריות מספק בימים האחרונים המלצות קריאה,טיפים והפניות לפרויקטים מעניינים בתחום הספרות המותאמים לתקופה.

מרים פוזנר, מנהלת בית אריאלה ומחלקת הספריות בעיריית תל אביב-יפו: "בימי קורונה אלה, העולם הדיגיטלי, שגם קודם לכן הלך ותפס מקום עצום בחיי כולנו, תופס תאוצה מוגברת.

יש משהו לא אנושי בעולם הדיגיטלי האינסופי הזה, במרדף האינסופי להיות בעניינים: אנחנו מקדישים רגעים בודדים לכל נושא, וגומרים מוצפים ומותשים. אבל אפשר להשתמש בפלטפורמה הדיגיטלית גם בצורה אנושית יותר: לפתוח ספר דיגיטלי רגיל או מקוריין, ולשקוע לתוך סיפור. הצורך האנושי בסיפור מסופר היטב, עמוק ונוגע, מחכים ומרגש, עדיין רלוונטי.

הספרייה הדיגיטלית הישראלית ואפליקציית ליבי מאפשרים אותה גם למי שלא הספיק לחדש את מלאי הספרים המודפסים שלו לפני שסגרו ספריות וחנויות".

מידע על הרשמה, קטלוג, ומאגרי מידע באתר הספריות:
https://www.tel-aviv.gov.il/Visitors/ArtCulture/Pages/Online.aspx