הרב אליעזר נוי ורעייתו בברלין
הרב אליעזר נוי ורעייתו בברלין צילום: באדיבות המצלם

בגרמניה מציינים היהודים שבת שנייה כשבתי הכנסת סגורים, אבל הפעילות הקהילתית הענפה נמשכת במסגרות אחרות.

אליעזר נוי, מנהל 'תורה מציון' ופעילות 'עולמי' בגרמניה מספר לערוץ 7 על השבת האחרונה בצל מגפת הקורונה.

"בגרמניה הוחלט כבר בשבוע שעבר שמבטלים את כל המניינים בתי הכנסת. כל אחד התפלל בביתו בשעה שנקבעה מראש באופן מכוון. בארגון 'עולמי' ערכנו קבלת שבת משותפת וגם הבדלה משותפת און ליין עם מאות אנשים מגרמניה, אוסטריה ושוויץ. יש המון קשר שמתבצע באמצעות תוכנות און ליין.

''בית הספר שהילדים שלנו לומדים בו העביר את כל מסגרת הלימודים לאון ליין וכל השיעורים מתבצעים כך לפי הסדר השגרתי. חברי הקהילה נפגשים לשיעורים ומפגשים במסגרת דומה".

"אנחנו, כאחראים על פעילות הסטודנטים היהודים בכל רחבי גרמניה, הכנו מערכת שלמה של שיעורים בשיתוף עם 'עולמי'. יש להם לפחות שני שיעורים מדי יום ומאות משתתפים נכנסים לשיעורי עברית, תורה, הרצאות. ביום חמישי האחרון היתה הכנת חלה און ליין ביחד, בחמישי הבא יכינו צ'ולנט און ליין ביחד כשכולם מקבלים את המתכונים לפני", מוסיף נוי.

לדבריו, את המצות מחלקים כבר היום (ראשון) ליהודי ברלין מחשש שעד פסח המצב לא יאפשר זאת. "לצערנו, את הסדרים הציבוריים שתכננו לעשות לא נוכל לקיים, לכן היום אנחנו נחלק לאנשים בחינם מצות עבודת יד שרכשנו ובהשאלה הגדות של פסח בעברית ובגרמנית. מאות אנשים נרשמו לכך. התקווה שלי שיורו כאן על סגר מוחלט – ואז לא מתוך חשש, אלא מתוך תקווה שיהיה סגר – אני מחלק את המצות כעת".

הוא מסביר מדוע הגרמנים מתקשים להורות על סגר מוחלט. "אני חייב להודות שתמיד אנחנו צוחקים על הגרמנים שהם טובים בלציית לפקודות. דווקא בגלל ההיסטוריה שלהם יש פחד להשתמש במלים כמו עוצר וגם מבחינה חוקית אסור כאן לעשות דברים כאלה. יש מדינות כמו בוואריה וברמן שיש בהן סגר ורכבים עוברים ברחובות וכורזים לכולם להישאר בביתם. לצערי, בברלין כולם מנצלים את הזמן כדי לצאת החוצה ועוד לא מפנימים את המצב כמו בארצות אחרות".

נוי מציין שגם בקהילה היהודית יש עדיין שאננות. "אנשים כרגע עוד אופטימיים. התקופה הזו מפחידה בעיקר בגלל חוסר הודאות. הרבה יותר קל להתמודד עם משהו שהוא מוחשי ואתה יכול לראות אותו ולא עם משהו מיקרוסקופי".

"עם זאת יש פחד. רוב הקהילות היהודיות בגרמניה מבוגרות מאוד ולכן הן בחשש גדול. מצד שני הסטודנטים שאנחנו עובדים איתם מאוד נינוחים ולא מפחדים וגם בקהילה שאני חבר בה 'קהל עדת ישראל' שהיא צעירה יחסית, יש פחות חשש".

כיצד נערכים לקראת הפסח? אליעזר נוי מספר שקיים חשש בעניין המזון הכשר. "כל משלוחי המזון הכשר לפסח מגרמניה לארץ עדיין תקועים במעבר הגבול בין איטליה לאוסטריה ולא ידוע אם הם יגיעו בזמן".

"ברוב הקהילות בשנים כתקנן יש סדרים ציבוריים שלא ייערכו והקהילות ישלחו מה שאפשר לחברים. אנחנו מכינים הגדות בפורמט שכל אחד יוכל להוריד ולהדפיס ויש לנו קורסים שילמדו את האנשים לערוך סדר, לשיר את השירים ולהתכונן כראוי לפסח".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו