קורונה? רשימת המדינות המאושרות בעולם

האו"ם פרסם את רשימת המדינות שאזרחיהן מרגישים המאושרים בעולם. בפעם השלישית ברצפיות: פינלנד מובילה. ישראל במקום 14.

תגיות: האו"ם
ניסן צור - ערוץ 7 , כ"ו באדר תש"פ

קורונה? רשימת המדינות המאושרות בעולם-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: Istock

כמדי שנה ב"יום האושר הבינלאומי" מפרסם האו"ם את "מדד המדינות המאושרות" ברחבי העולם, על פי דירוג של התושבים עצמם ומידת שביעות רצונם לחיות במדינתם.

המדד כולל מספר קטגוריות עליהן נשאלים האזרחים ובהן רמת ההכנסה, חירות, אמון, תוחלת חיים צפויה, תמיכה כלכלית כגון ביטוח לאומי ופנסיה, ונדיבות.

על פי הדירוג של התושבים, פינלנד ממשיכה להיות המדינה המאושרת בעולם זו השנה השלישית ברציפות.

מיד אחריה נמצאת דנמרק, כאשר במקום השלישי שוויץ. את המקום הרביעי תופסת איסלנד, כאשר אחריה בדירוג נורבגיה, הולנד, שבדיה, ניו זילנד, אוסטריה, ואת רשימת עשרת המדינות המאושרות בעולם סוגרת לוקסמבורג. ישראל ממוקמת במקום ה-14 ברשימה.

בראש רשימת המדינות הלא מאושרות בעולם, נמצאת אפגניסטן, כאשר מיד אחריה דרום סודן, זימבבואה, רואנדה, ורפובליקת מרכז אפריקה. גם ברשימת הערים המאושרות בעולם יש לישראל נציגות גבוה ברשימה.

בראש הדירוג נמצאת הלסינקי בירת פינלנד, כאשר אחריה אארהוס מדנמרק. במקום השלישי וולינגטון מניו זילנד, ואחריה ציריך, קופנהאגן, ברגן ואוסלו הנורבגיות, ובמקום השמיני נמצאת תל אביב. את רשימת הערים הלא מאושרות בעולם מובילה קאבול מאפגניסטן, אחריה צנעא מתימן, ובמקום השלישי נמצאת עזה.

למרות פירסום הדירוג, התייחסו מחברי "מדד המדינות המאושרות בעולם" גם למשבר הקורונה העולמי שמשפיע כמובן גם על מצב רוחם של האזרחים במדינות המאושרות במיוחד.

"האושר לא יחסן את אותן מדינות נגד וירוס הקורונה, כמובן. מערכות הבריאות אינן מסוגלות להתמודד לבד עם המשבר. אמצעי המפתח בשבועות הקרובים יהיה הבידוד החברתי, הסגר, בידוד עצמי, ואמצעים אחרים שיגרמו לסגירתם באופן מכוון ושיטתי של חלקים מרכזיים בחיי חברה והכלכלה", אמר ג'פרי סאכס, פרופסור לכלכלה ומנהל המרכז לפיתוח בר-קיימא באוניברסיטת קולומביה בארה"ב, אחד מראשי המחקר.