אופיר אקוניס: התנהגות כחול לבן - שגויה ודורסנית

השר אקוניס מקווה שאחרי משבר הקורונה נתוני האבטלה יחזרו להיות נמוכים ותוהה מדוע ב'כחול לבן' נוהגים בחוסר אחריות.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ו באדר תש"פ

אופיר אקוניס
אופיר אקוניס
לשכת השר

שר העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים אופיר אקוניס קורא בערוץ 7 למפלגת כחול לבן להתעשת ולהכיר בגודל האתגר שמציב משבר הקורונה.

"אין ממשלת אחדות או ממשלת חירום, משום שבכחול לבן מתגלים גם קשיים וגם חוסר הגעה למשא ומתן בידיים נקיות. הם לא חדלים מלנסות להקים ועדות כנסת שלא בהסכמה, דבר שלא היה קיים בכל שנות קיומה של כנסת ישראל", אומר אקוניס.

לדבריו, "הם מנסים, למרות שהם יודעים שההסכם הקואליציוני המתגבש מאפשר לראש הממשלה להחזיק מטעם מפלגתו בתיקי האוצר ובתפקיד יו"ר הכנסת, בדורסנות להחליף את יולי אדלשטיין ולמנות אדם מיש עתיד לתפקיד הזה. הקוראים מבינים היטב את ההבדל בין יו"ר כנסת מיש עתיד ליו"ר כנסת מחוסן לישראל והדבר הזה בלתי מתקבל על הדעת מבחינתנו.

''אני חושב שההתנהגות הזו של כחול לבן מצערת, שגויה, דורסנית, ומרחיקה את ממשלת האחדות. היא לא סוגרת את הדלת, כי אנחנו מעוניינים בזה, אבל היא בהחלט מרחיקה".

"אני חושב שהמדינה נזקקת בעת הזאת כשהיא באמת עת חירום שלא ידענו כדוגמתה. זה איננו משבר ביטחוני אלא אירוע מסוג אחר. לדעתי בזמן הזה ראוי לאחד כוחות. לצערי, יש גורמים ב'כחול לבן' שלא מעוניינים כרגע באחדות ולא מבינים את גודל השעה. הם מובלים בעיקר על ידי סיעת יש עתיד. אני מקווה שבימים הקרובים נוכל לחזור למתווה או לפחות לקיים שיחות כדי להגיע כמה שיותר קרוב לאותה ממשלת אחדות", מוסיף אקוניס.

לדעתו הליכוד וראש הממשלה נתניהו היו מאוד נדיבים בהצעות לכחול לבן. "בכל זאת מי שניצח את הבחירות היא מפלגת הליכוד ולא בפער קטן. מי שהפר את התחייבותו לציבור היא כחול לבן שהתחייבה שלא לשבת עם הרשימה המשותפת. הם צריכים להסיק את המסקנות באופן כללי על עתיד המדינה ולחשוב גם פוליטית אם הפרת הבטחה תיטיב איתם במיוחד אם חס וחלילה נגיע לבחירות רביעיות".

השר אקוניס מתייחס גם למשבר הקשה בשוק העבודה ולאחוזי האבטלה הגואים מדי יום. "אנחנו צריכים לראות לאן אנחנו מתקדמים השבוע. צריך לראות אם יהיה מיתון בדרישות לאבטלה גם ליוצאים לחל"ת וגם למפוטרים. ככל שהמשבר הזה יתקצר ונשתלט על נגיף הקורונה והציבור יהיה קשוב להוראות, נחזור יותר מהר למצב שמתקרב למה היה במשק טרם פרוץ המשבר. הרי המטרה של הממשלה היא לא להגביל עוד אלא הפוך – להתחיל תהליך שבו אנחנו נקל בהוראות. הדבר הזה תלוי כמובן בשיתוף פעולה מלא של הציבור כולו, בכל המגזרים".

בימים הללו מדלג השר בין שורה של נושאים הנמצאים בתחומי אחריותו ונמצאים במרכז המשבר הנוכחי. "אני מגיע עכשיו ממרכז חלוקה בתל אביב שכמוהו יש בכל רחבי הארץ שמחלק ארוחות חמות לקשישים ב-192 רשויות מקומיות. הארוחות מוסעות על ידי אלפי מתנדבים לבתי הקשישים עצמם".

"במקביל, אנחנו מתעדכנים בנעשה בשוק העבודה ובשוק החל"ת ומבקשי העבודה. כבר החלטנו שהביטוח הלאומי דוחה גם לשכירים וגם לעצמאיים את התשלומים ואנחנו גם עובדים על הכנה של הקדמת דמי האבטלה של חודש אפריל לקראת חג הפסח".

"היום הודענו שמעונות היום הציבוריים יחזירו להורים את כספם על החודש הזה ואני מאוד מקווה שנסייע גם למעונות הללו כדי שלא יקרסו", מסכם השר.