היום: בלוק הימין יחרים את דיוני הכנסת

יו"ר סיעת הליכוד ח"כ מיקי זוהר: מעולם לא הביאו להצבעה במליאה את הקמה של הוועדה המסדרת והוועדות הנוספות ללא הסכמה.

בן שאול , כ"ז באדר תש"פ

גנץ ונתניהו בהשבעת הכנסת
גנץ ונתניהו בהשבעת הכנסת
צילום: דוברות הכנסת

ראשי מפלגות בלוק הימין החליטו להחרים היום (שני) את הדיונים וההצבעות במליאת הכנסת, במהלכם יוקמו כמה מוועדות הכנסת.

יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין שינהל את הישיבה יהיה הנציג היחיד מהמחנה הלאומי.

"לאור התנהלותם החד צדדית של כחול לבן וחבריהם, מחנה הימין על כל חמישים ושמונת (58) חבריו החליט להחרים את הדיון מחר במליאה", כתב ח"כ מיקי זוהר בטוויטר.

עוד הבהיר כי "במשך כל שנות קיומה של מדינת ישראל ובכל 22 הכנסות שהוקמו בה, מאז ומעולם לא היה מצב בו מביאים להצבעה במליאה את הקמה של הוועדה המסדרת והוועדות הנוספות ללא הסכמה".

ח"כ אסף זמיר (כחול-לבן) הגיב: "זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שהמיעוט לא מקבל את הכרעת הרוב ונוהג בצורה כוחנית שלא מאפשרת הגעה להסכמות זולת כניעה מוחלטת לכוחנות הזו. אבל זה ניחא, להחרים את הדיון? מה זה הבכיינות הזאת באמצע משבר כלכך חמור?".

אתמול חתמו חברי הכנסת של המחנה הלאומי על מכתב התחייבות ולפיו אם מפלגת כחול לבן תדיח את יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין - לא תהיה ממשלת אחדות.

חברי הכנסת מהימין קובעים כי אם במפלגות השמאל יקדמו חקיקה פרסונלית נגד מועמדותו של ראש הממשלה נתניהו - הם לא יציגו מועמדות במקרה של בחירות ישירות.

הנוסח המלא של הצהרת המחנה הלאומי -

אנו, חברי הכנסת של המחנה הלאומי (מפלגות הליכוד, ש״ס, יהדות התורה וימינה), מבהירים:

אנו רואים בניסיון להדחת יושב-ראש הכנסת המכהן טרם התבהרות תמונת הממשלה שתקום, חציית קו אדום וחיסול האפשרות להקים ממשלת חירום רחבה.

אם כחול לבן ינקטו בצעד הרסני זה, פירוש הדבר שהם החליטו לחסל מעשית את האפשרות לממשלת אחדות שנידונה במשא ומתן בין הצדדים.

הצעת האחדות המוסכמת עם ״כחול לבן״ קובעת שראש הממשלה נתניהו יכהן שנה וחצי ולאחריו יכהן בני גנץ לתקופה זהה.

בזמן שראש הממשלה נתניהו יכהן, תפקיד יו״ר הכנסת ותפקיד שר האוצר, הנחוצים להעברת התקציב וניהול משבר הקורונה, יהיו בידי ״הליכוד״.

לאחר מכן, בתקופת כהונתו של בני גנץ כראש ממשלה, התפקידים יתחלפו.

הסכם הגיוני זה נקבע כדי לאפשר לראש הממשלה המכהן להעביר חקיקה ותקציב בכנסת כדי לנהל את ענייני האוצר והכלכלה, דבר שהוא חיוני שבעתיים בזמן של מגיפה עולמית ומשבר כלכלי חסרי תקדים.

ראש הממשלה לא יוכל לעשות זאת מול יו״ר כנסת לעומתי. יאיר לפיד יודע זאת. הסיבה האמיתית שהוא מתעקש על הדחת יו״ר הכנסת היא כדי לסכל את ממשלת האחדות וכדי להעביר בכנסת חוקים אנטי דמוקרטיים נוסח איראן.

חוקי איראן אלה ימנעו מראש הממשלה נתניהו לכהן כראש הממשלה ולהתמודד בבחירות ישירות לראשות הממשלה, שלפיד מתכנן באופן שערורייתי לקיים כבר בקדנציה הזאת בזמן המשבר.

חוקים כאלה לא קיימים בשום דמוקרטיה בעולם. העברתם תביא לזעם עצום בציבור, לאובדן האמון ברשויות המדינה, ולריסוק הדמוקרטיה הישראלית - דווקא בעת הזאת שהמוני אזרחי ישראל מצפים מאיתנו לאחד כוחות למענם.

על כן אנו מודיעים:

1. אם כחול לבן ימנו באופן חד-צדדי את יושב ראש הכנסת ועל ידי כך יחסלו את הסיכוי להקמת ממשלת אחדות, לא יהיה טעם בהמשך המו״מ לאחר שהאפשרות לאחדות כבר חוסלה על ידם.

2. במקרה שהם יעבירו את החוקים הרודניים למניעת התמודדות לראשות הממשלה, אנו מתחייבים שלא נעמיד שום מועמד לבחירות ישירות.

3. נפעל בכל דרך כדי להפיל במהירות את הממשלה האנטי-דמוקרטית וחסרת אחריות זו.

4. אנו קוראים לבני גנץ לגלות מנהיגות ואחריות ולהיכנס מייד לממשלת חירום לאומית רחבה.