שעון קיץ
שעון קיץצילום: איסטוק

שר הפנים אריה דרעי אימץ את החלטת אנשי המקצוע והודיע היום (שני) כי הפעלת שעון הקיץ לא תידחה ותתבצע בלילה שבין יום חמישי ליום שישי השבוע.

בישיבה שהתקיימה הבוקר בראשות המשנה לראש המל"ל, איתן בן דוד ובהשתתפות נציגי צה"ל, המל"ל, משרד הפנים, משרד האוצר, משרד התקשורת, משרד המשפטים, רשות התקשוב הממשלתית, מערך הסייבר וגופים נוספים, גובשה המלצה לפיה אין אפשרות לדחות את שעון הקיץ ל-1.5.2020.

השר דרעי ביקש כזכור לדחות את שעון הקיץ ל-1.5.2020 כדי לצמצם את שעות האור ובכך להקטין את מספר התושבים המסתובבים במרחב הציבורי, בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. המלצתו זכתה לתמיכה מגורמים שונים והיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אף אישר עקרונית את היוזמה.

אולם אמש הודיעו ברשות התקשוב הממשלתית ו"ישראל דיגיטלית", כי תאריך המעבר בין תקופת שעון החורף לשעון הקיץ מוגדר באופן מובנה במערכות ההפעלה של שרתים, מחשבים, ציוד תקשורת ואף טלפונים סלולרים.

כדי לשנות את תאריך החלפת השעונים, על יצרני מערכות ההפעלה לייצר גרסת תיקון, להפיץ אותו, ולאחר מכן להתקין את העדכון בכל שרת, מחשב וטלפונים במחשבי הממשלה ושל גורמים רבים במשק. עדכון השרת כרוך בימי עבודה רבים ולא ניתן לבצע זאת עד יום חמישי בלילה, תאריך התחלת שעון הקיץ.

רשות התקשוב הממשלתית ו״ישראל דיגיטלית״, ציינו עוד כי במצב שבו חלק מהמחשבים עובדים באזורי זמן שונים, עלולות להיווצר תקלות והשבתת מערכי מחשוב שלמות. בנוסף, היעדרות עובדים רבים בסקטור הפרטי, תקשה על ביצוע השינוי.

בעקבות ההחלטה מסר השר דרעי: "אני קורא לכל תושבי המדינה: אנא הישמעו לכל ההוראות וההנחיות ובעז״ה נעבור ביחד את התקופה הקשה הזאת".