דעה
האם ח"כ אלעזר שטרן עזב את דרכה של הציונות הדתית?

כך נכשל ח"כ שטרן בניסיון שאליו נקלע. בתמיכתו בממשלה הנתמכת ע"י הרשימה המשותפת - הוא עזב בפועל את דרכה של הציונות הדתית. דעה

הרב איתן קופמן , כ"ז באדר תש"פ

האם ח"כ אלעזר שטרן עזב את דרכה של הציונות הדתית?-ערוץ 7
ח"כ אלעזר שטרן
צילום: יונתן זינדל

במשך שנים רבות, ח"כ אלעזר שטרן, מציג את עצמו כדוברה של 'הציונות הדתית הקלאסית', הישנה והטובה, זו מאירת הפנים והמתונה.

במשך שנים הוא לא חוסך את שבט הביקורת על כל מנהיג, ח"כ, רב או קבוצה בציבור הדתי, שחושבים אחרת ממנו, בטענה שהם לא מיצגים את דרכה של הציונות הדתית.

ביקורת זו, הביאה אותו, כבר מספר שנים, להתרחק מהמפלגות 'הקלאסיות' שבהם חברים אנשי הציונות הדתית (כדוגמת ימינה וליכוד) ולחבור דווקא לקבוצות פוליטיות המתנגדות לערכי הציונות הדתית (מפלגתה של ציפי לבני 'התנועה', ולבסוף במפלגת יש עתיד, מפלגה אנטי-דתית מוצהרת).

בכל זאת, הוא ממשיך לטעון, שהוא הוא המודל האידיאלי של ערכי הציונות הדתית. כעת, משחבר להקמת ממשלה בתמיכתם של הרשימה המשותפת, בתמיכתם של חכי"ם תומכי טרור, המתנגדים לקיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, והשוללים את התנועה הציונית מכל וכל, נותר לנו לשאול: להיכן נעלמו כל המחאות וההצהרות שלו? להיכן נעלמו כל הערכים של הציונות הדתית שבשמם הוא מדבר כבר מספר שנים?

ח"כ שטרן תקף בעבר את חיילי ישיבות ההסדר שהם עושים שירות מקוצר, אולם אין לו בעיה כעת לחבור לאלו שלא משרתים כלל בצה"ל. את החרדים הוא תקף שהם לא משרתים כלל וכלל, אך אין לו בעיה לחבור לכאלו הרואים במעשי הצבא פשעי מלחמה.

את הרבנים הראשיים, ועוד רבנים שונים – הוא תוקף ללא הרף, אם הם מעיזים לחשוב אחרת ממנו בענייני דת ומדינה. אבל אין לו בעיה לשבת עם חכי"ם ערבים המתנגדים להגדרתה של המדינה כמדינה יהודית. בזמנו, שטרן דרש להפסיק לשלם משכורת לרב ליאור על דעותיו, אך הוא לא דרש זאת מחבריו החדשים - אחמד טיבי והיבא יזבק.

על רבנים חרדלי"ם הוא כתב "זו לא התורה שעליה גדלנו כולנו, בוגרי בני עקיבא, זו התורה של ארגונים אנטי ציוניים דוגמת 'שוברים שתיקה' ודומיהם". אולם לדעתו המצע הפוליטי של הרשימה המשותפת כן תואם את הערכים שהוא גדל עליהם בבני עקיבא.

עוד פער פיו על רבני הציונות דתית, ואמר: "הרבנים הקיצוניים השולטים בבית היהודי הם אסון לזהותה היהודית של מדינת ישראל". כלומר, חברי הרשימה המשותפת, הם כן הולכים לחזק את יהדותה של מדינת ישראל.

על ח"כ סמוטריץ אמר שטרן: "קשה לי עם אדם כמו סמוטריץ', שרימה ועשה קומבינה ושירת בצבא בגיל 28". אתם מבינים, סמוטריץ עשה קומבינה, אבל איימן עודא שירת שלש שנים בגולני, ועאידה סולימן היתה משקית ת"ש ועזרה לחיילים במצוקה.

לסיום, כאשר הוא נשאל, כיצד בתור אדם דתי, הוא מרגיש כלפי הקמפיין של כחול לבן עם הסלוגן: "ממשלת אחדות חילונית" הוא ענה: "אני בטוח שהפסדנו בגלל זה הרבה קולות מהציונות הדתית, אבל לא היה מספיק זמן להסביר להם שאנחנו יותר ציונות דתית ממפלגת ימינה". הבנתם?

ואולי, כעת מתברר, שההפך הוא הנכון. אולי סוף סוף נבין שח"כ שטרן הוא בעל דעות ליברליות וקיצוניות. זכותו כמובן לחשוב כך, אבל הגיע הזמן שנפסיק לקנות את השקר שהוא מנסה למכור לנו שוב ושוב – שכביכול הוא המייצג את ערכי הציונות הדתית היפה והטובה. לא. הוא לא. הוא עזב את הדרך, הוא בחר לו דרך אחרת המנוגדת לחלוטין לערכי הציונות הדתית.

להקים ממשלה עם תומכי טרור, עם חכי"ם השוללים את זכותה של מדינת ישראל להיות ביתו של העם היהודי – זו לא ציונות, ובטח לא דתיות. לצערי הרב, בעת הזו, לא רק שהוא לא התנגד לממשלה בתמיכת הרשימה המשותפת, הוא אפילו אמר במפורש שהם עדיפים עליו מאשר לשבת בממשלה עם רוה"מ נתניהו.

ואם תאמרו, הרי ח"כ שטרן היה אלוף בצה"ל? זה נכון. אבל יש אנשים, והוא לא היחיד, שזקנותם מביישת את בחרותם. גם רבין היה רמטכ"ל והביא עלינו את אסון אוסלו (שעבר בכנסת בתמיכתם של חכי"ם הערבים), וגם אריאל שרון שהיה לוחם ופעל רבות להתיישבות, בערוב ימיו הפך את עורו, והפקיר את ביטחונם של תושבי הדרום, ופגע בציונות, ע"י גרוש היהודים מגוש קטיף.

מעתה, כשאלעזר שטרן ירצה למחות ולזעוק על דברים לא טובים בציבור הדתי ויציג את עצמו כפניה היפות של הציונות הדתית המתונה, נאמר לו, שדרכו היא כבר אינה דרכה של הציונות הדתית.

זוהי פוסט ציונות דתית. זו לא ציונות דתית יפה, זו פשיטת רגל ערכית ומוסרית. אי אפשר לחגוג על שתי חתונות, לחבור לרשימה המשותפת, ולהציג את עצמך כציוני ודתי.

הכותב הרב איתן קופמן, מרבני דרך אמונה