אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

הסגר הביתי הביא לזינוק של כמעט 100% בזמן שמעבירים ילדים עם הסמארטפון, כך עולה מנתוני אפליקצית Bosco המנטרת את הפעילות הסלולרית של ילדים ובני נוער.

מנתוני האפליקציה, אתמול (ראשון) נרשם שיא של 8:40 שעות בממוצע לכל ילד מול הסמארטפונים, שהפכו לאמצעי הכמעט יחיד לשמירה על קשר עם החברים והעברת הזמן בשעות הארוכות בבית.

חלק מזמן השימוש מוקדש ללימודים מרחוק, אולם רובו המכריע לסרטוני יוטיוב, קבוצות הווטסאפ, טיקטוק ואפליקציות שיחה בוידאו.

מהשוואה שערכה אפליקציית בוסקו עולה שלפני כחודש, בתקופת השגרה בסוף פברואר, עמד השימוש הסלולרי הממוצע על 4:30 שעות ביממה. לאחר הפסקת הלימודים הוא זינק לכשש שעות וכעת הגיע לממוצע של 8:40 שעות.

עוד עולה מההשוואה שמספר ההודעות בקבוצות הווטסאפ אצל הילדים קפץ פי 5 ואילו אצל בני נוער בגיל 13 ומעלה נרשמה כמות הודעות של פי 7.5 מהמקובל טרם משבר הקורונה.

ינון לנדנברגר, מנהל אפליקציית בוסקו, אמר כי "החדשות הטובות מבחינת ההורים היא שכמות השיחות הפוגעניות ומקרי השיימינג אותם אנו בודקים פחתה כחלק מתחושת הלכידות בין הילדים. אולם מנגד יש עלייה בחששות האישיים וסימני מצוקה ואובדנות. השימוש באפליקציות מסרים שונות עולה בצורה חדה ועם השימוש עולות גם הסכנות מתקשורת עם זרים".

בעקבות התפשטות הקורונה העלתה אפליקצית Bosco פיצ'ר חדש שנותן להורים התרעה אם מתברר שילדיהם נכחו בקרבה פיזית לחולי קורונה מאובחנים. המידע מתקבל בהתאם לניטור של תנועות הילדים ובני הנוער והצלבה של נתוני המיקום והשעה אל מול המידע שפרסם משרד הבריאות. עד כה הורים ללמעלה ממאה ילדים קיבלו התרעה זו עם הפניה להוראות משרד הבריאות כיצד עליהם לנהוג.

אפליקצית בוסקו מנטרת באופן קבוע את פעילות הילדים בקבוצות הווטסאפ ובחשבונות האינסטגרם והיוטיוב. היא כוללת אמצעים לזיהוי מקרים שבהם הילדים חווים לחץ וחרדה וזאת דרך שימוש במילים כמו מוות, פחד, קורונה וכו בשיחות עם חברים ובדיונים בקבוצות או שינוי פתאומי בקול הרגיל של הילד.

מידע זה נשלח אף הוא להורים ומאפשר להם לפעול ולהתערב אם הדבר נדרש. ההורים שמורידים את האפליקציה למכשיר שלהם יכולים לדעת בכל עת איפה הילד נמצא, מתי הגיע או עזב מקום מסוים ומה אחוז הסוללה הנותר במכשיר של הילד כדי שהם ידעו מבעוד מועד אם הוא עומד להיכבות.

האפליקציה מנטרת דרך קבע מקרים של העברת תוכן פוגעני כמו תמונות חושפניות, ביטויי אלימות, שיימינג ואיומים ושיחות על הרחקת ילדים מהקבוצה שעלולות להעיד על חרם מתהווה. בסוף כל יום מקבל ההורה דיווח על מספר השעות שהילד העביר מול המסך ובאופן ספציפי מול ווטסאפ, יוטיוב, טיקטוק ואפליקציות פופולריות אחרות כדי שיוכל לטפל אם יש שימוש מופרז.

לאפליקצית Bosco חצי מיליון משתמשים ברחבי העולם, ובהם 25 אלף משפחות בישראל. השימוש בה הוטמע בין השאר במסגרת שיתופי פעולה עם עיריות יקנעם ואילת במגמה להביא להפחתה באלימות ברשת והנהגת כללים לשיח מכבד בין הילדים ובני הנוער.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו