דעה
'קו המוות' של הקורונה

הסגר דה-לה-שמאטע שאנחנו נתונים בו עכשיו פשוט לא עושה את העבודה. חייבים סגר הרמטי אחרת איטליה וספרד יהיו כאן תוך שבועיים.

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , כ"ח באדר תש"פ

'קו המוות' של הקורונה-ערוץ 7
שוק מחנה יהודה
צילום: שירה הרשקופ/TPS

המציאות שבה מדינת ישראל נתונה כרגע בהקשר של הקורונה היא אשליה מסוכנת. למה? בגלל שנדמה לנו ששום דבר חמור לא קורה.

אם במדינת ישראל מאובחנים נכון לאמש 1442 חולי קורונה, 29 מהם במצב קשה, ורק אחד (או אולי שניים, זה לא באמת משנה) הלך לעולמו, אז הישראלי הממוצע אומר לעצמו, מה בין זה לבין שפעת? מה יהיה כל כך נורא אם יהיו פה מאה אלף חולי קורונה, או אפילו מיליון.

שיעור התמותה הנוכחי לא נראה כל כך נורא, עם כל הכאב שבדבר. במיוחד כאשר על כף המאזניים השניה מונח מיתון כלכלי שאנחנו עוד לא מתחילים להבין את היקפו, אבל עומד להיות הנורא ביותר שחווינו לפחות ב-35 השנים האחרונות.

אז למה זו אשליה, או מהו "קו המוות של הקורונה"? הסיפור פשוט. ברמת המחלה כרגע למדינת ישראל יש מיטת טיפול נמרץ לספק לכל חולה בקורונה שמצבו קשה, עם אפשרות להעניק לו טיפול מסור, להנשים אותו, ובמספרים קטנים אפילו לחבר אותו למכונת אקמו.

במצב כזה, כל עוד לכל חולה שמצבו מתדרדר אפשר לתת טיפול VIP כמו שמערכת רפואה מערבית טובה יודעת לתת, שיעור התמותה מקורונה לא חמור במיוחד. זה בטח יותר משפעת, אבל לא משהו שלא ראינו מעולם.

הבעיה תגיע כאשר נגיע לשלב שבו יהיו חולי קורונה במצב קשה שלא תהיה עבורם מיטת אישפוז בטיפול נמרץ. זה המצב כיום באיטליה וגם בספרד. בשלב שזה מגיע שיעור התמותה מקורונה מזנק. כי אם מנשימים חולה קורונה במצב קשה יש לו סיכויים טובים מאוד להבריא, בטח אם הוא צעיר, אבל גם אם הוא מבוגר ואפילו מבוגר מאוד. אבל אם לא מטפלים בו, הסיכוי שלו לשרוד, אפילו אם הוא צעיר, נמוך, ואם הוא מבוגר - קרוב לאפסי.

הרגע הזה שבו לא יהיו לנו מספיק מיטות אישפוז בטיפול נמרץ כולל הנשמה לחולי הקורונה שזקוקים לכך הוא "קו המוות" של הקורונה. החל מהרגע הזה שיעורי התמותה מקורונה במדינת ישראל יזנקו, כמו שקורה היום באיטליה וגם בספרד.

כעת ישנם בישראל 29 חולים במצב קשה. אם קצב העלייה במספר החולים יימשך כמו עכשיו, בעוד שבוע וחצי יהיו כאן 290 חולים במצב קשה, ובעוד פחות משבועיים נגיע לקו המוות של הקורונה. נגיע לשלב שבו רופאים יצטרכו להחליט איזה חולה קורונה שמצבו מתדרדר להנשים ולנסות להציל ועל אלו חולים "לוותר". עזבו רגע את הרופאים וכמה נוראית ההחלטה "לוותר" על חולים. ברגע שנגיע לשם, לקו המוות, יהיו כאן עשרות ואולי אפילו מאות מקרי מוות ביום. לשם אסור לנו להגיע.

הדרך היחידה לא להגיע לקו המוות היא להאט מהר, באמצעים דרסטיים, את קצב ההדבקה של חולי קורונה. את זה אפשר לעשות רק בשילוב של סגר הדוק ושל הרבה יותר בדיקות לאיתור חולים ובידודם מהקהילה באופן "הרמטי". זה קשה, זה מורכב, וזה יהפוך את החיים של כולנו לבלתי נסבלים ממש. אבל הסגר דה-לה-שמאטע שאנחנו נתונים בו עכשיו פשוט לא עושה את העבודה. חייבים לדרדר אמצעים, אחרת איטליה וספרד יהיו כאן תוך שבועיים, אולי אפילו פחות