יריב לוין:
בית המשפט העליון משתלט על הכנסת ומוביל את ישראל לאנרכיה

שר התיירות תקף את התערבות בג"ץ בניהול הכנסת, "שופטים שנבחרים בשיטת חבר מביא חבר יושבים וחושבים שהם יכולים לנהל את הכול".

ערוץ 7 , כ"ח באדר תש"פ

בית המשפט העליון משתלט על הכנסת ומוביל את ישראל לאנרכיה-ערוץ 7
נשיאת העליון אסתר חיות
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

שר התיירות יריב לוין (הליכוד) תוקף את בית המשפט העליון שחייב את יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין לקיים הצבעה על בחירת יושב ראש חדש לכנסת.

בראיון לאריה גולן ברשת כאן ב' אמר לוין כי בג"ץ "מתנהל כאילו המדינה שייכת לו", ופוגע בכלל בסיסי בדמוקרטיה - עקרון הפרדת הרשויות, כאשר הוא משתלט על הכנסת ונוטל לידיו את ניהול המליאה.

לוין הדגיש כי אדלשטיין פועל במסגרת סמכותו, וכפי שהכנסת אינה יכולה לחייב את בית המשפט העליון לקיים דיון מסוים ביום כלשהו, כך ההיפך אינו אפשרי. "יו"ר הכנסת אמר באופן ברור וחד שהישיבה תתקיים בדיוק על פי מה שנקבע בתקנון, קרי עד שתובא לאישור ממשלה. זו הסיבה שבגללה נכתב בתקנון ההסדר הזה, זו בדיוק סמכות יו"ר הכנסת. בג"ץ בא ומשתלט על הכנסת.

"לו הייתה נשיאת בית המשפט העליון מגיעה לבניין הכנסת ביחד עם משמר בית המשפט ונכנסת למליאה נוטלת את פטיש היו"ר ומנהלת את הישיבה אני מניח שהיתה קמה זעקה גדולה וכולם היו מבינים מה מתרחש".

עוד הוסיף השר: "עם כל הכבוד הנשיאה חיות צריכה לעסוק במה שבית המשפט מופקד עליו. היא לא מופקדת על ניהול הכנסת. בית המשפט לא יכול לנהל את הכנסת ולבוא במקום יו"ר הכנסת. לצערי הרב מי שמוביל אותנו לשם (לאנרכיה) זה בית המשפט.

''צריך להסתכל על הדברים כפי שהם. חמישה שופטים שנבחרים בשיטת חבר מביא חבר בלי פרוטוקול בחדרי חדרים בדרך לא דרך, יושבים וחושבים שהם יכולים לנהל את הכול. זאת לא מדינה שיש לה בית משפט, אלא לצערי בית משפט שמתנהל כאילו המדינה בכלל שייכת לו", תקף לוין.

בכירים בכחול לבן אמרו לרשת כאן ב' כי אנו קרובים יותר לבחירות רביעיות מאשר להקמת ממשלת אחדות. לדברי הבכירים, המשא ומתן בין כחול לבן לליכוד לא יחודש כרגע וזאת למרות שהכנסת חזרה לעבוד והוקמו ועדות הפיקוח על הממשלה, כפי שדרשו בכחול לבן.

לדברי אותם בכירים, היתה כוונה לחדש את המשא ומתן הקואליציוני לאחר הקמת הוועדות, אך הדברים החריפים שאמרו אתמול בכירים בליכוד (השרים לוין ואוחנה) נגד בג"ץ לא מאפשרים לחדש את המשא ומתן ולמעשה כופים את המשך הנתק בין שתי המפלגות.