אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

מאות אלפי הורים ברחבי הארץ מעלים את שאלת התשלום לגנים הפרטיים שנותרו סגורים בימים אלה. באחד המקרים הגיעו הדברים עד כדי כך שאחד ההורים שלף אקדח לעבר גננת בדרישה שזו תשיב את התשלומים שכבר שילם.

עו"ד חיות גרינברג, העוסקת בניהול משברים עסקיים והבראת חברות בקשיים, מתייחסת לסוגיה בראיון לערוץ 7 ובפתח דבריה היא מדגישה כי המציאות מורכבת עבור שני הצדדים, גם מצד ההורים וגם מצד בעלי הגנים ,וכולנו צריכים לחשוב על כך שבסופו של דבר המשבר ייגמר ואז גם ההורים ירצו לשמור על שגרה מסוימת גם בהיבט היחסים וגם מבחינת הזכאות להחזיר את הילדים למסגרת המוכרת שלהם".

"גם במקרה הזה ראוי למצוא שביל זהב בין שני הצדדים", אומרת עו"ד גרינברג ומספרת מניסיונה בתיווך בין הורים לבעלי גנים במשבר הנוכחי. "אני חושבת שארגון הגנים הפרטיים שמעורב כאן, צריך לנהל את הסיטואציה קצת יותר טוב ולשלוט בה".

ובאשר לאופן בו לטעמה נכון לפתור את הבעיה בהיבט המקומי היא ממליצה לבעלי הגנים ליצור קשר עם ההורים, לכנס אותם למפגש וירטואלי ולהסביר את הסיטואציה תוך הצבת יעדים ויצירת ביטחון להורים. "כפתרון אפשרי אני סבורה שתשלומי אפריל נכון יהיה לבטל חלק מהסכום ואת החלק השני להחזיר בצורה של ימי לימודים בחופשת הקיץ שיש בה ערך יומי גבוה מבחינת ההורים".

עו"ד גרינברג מציינת בדבריה כי מדובר בעסק לכל דבר שיש לו הוצאות משתנות והוצאות קבועות שגם אם יוקפאו או ייפרסו הרי שבעתיד גם אותם יהיה צורך וחובה לשלם. "בסופו של דבר ההורים רוצים שבסוף המשבר יוכלו להחזיר את הילדים למסגרת בטוחה ולהנהלה יציבה שלא תקצץ בעובדים או במתקנים והחוגים וכל מה שהילדים צריכים לקבל. לכן גם ההורים צריכים להבין שהאינטרס שהגן יצליח להחזיק מעמד ולהתגבר על המשבר הזה הוא אינטרס משותף". זאת יחד עם ההבנה שאם הילדים לא היו בגן לא נכון יהיה לשלם את הסכום במלואו.

לטעמה של גרינברג גישה אחראית של שני הצדדים מתוך הבנה שמדובר במשבר של שני הצדדים ניתן יהיה להגיע להסדר מתוך הבנה שאיש אינו בורח והדברים מובנים וייעשו בצורה מושכלת ומתוך הבנת האינטרס המשותף.

לטעמה המדינה אינה נותנת מענה ויחס לסקטור שלם, ויש להתבונן על המציאות לא רק בהיבט ניהול המערכת הרפואית אלא גם בהתייחס לתחלואים נלווים לכל המשבר הנוכחי. "הורים צריכים לחזור בעתיד לעבודה וילדים לגן ובעל הגן צריך לדעת איך להמשיך ולהחזיק את העסק שלו קיים, ולכן כולנו צריכים להתכנס לפתרון שכולנו לא נהיה מרוצים ממנו, אבל אף אחד לא יפגע בשני ואף אחד לא ייצא מנצח ממנו".

באשר לארגון הגנים הפרטיים סבורה עו"ד גרינברג כי ראוי היה שהארגון ייכנס לעובי הקורה, יקבע הנחיות ונהלים ויוכיח שליטה במתרחש, ובכך תינתן תחושה שההסכמות אינן גחמה של בעל גן כזה או אחר, אלא של רשות עליונה המפקחת על המשבר וההתמודדות עמו.