פרופ' יהודה אדלר
פרופ' יהודה אדלרצילום: יח"צ

דו"ח מבקר המדינה הציב אתמול מראה עגומה מאוד באשר לאופן ההתמודדות וההיערכות של ישראל עם מגיפה כדוגמת הקורונה.

משרד הבריאות והמערכות השונות אינם ערוכים להתמודדות עם התפרצות מגיפה שעלולה לפגוע ברבע מהאוכלוסייה בישראל. קבע המבקר.

פרופסור יהודה אדלר, דיקאן הפקולטה למקצועות הבריאות והרפואה במרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן, לא מופתע כלל ועיקר ממסקנות דו"ח המבקר. "לא אני ולא חבריי הרופאים צריכים את דו"ח מבקר המדינה. מזה שנים אנחנו זועקים ומתחננים שיתנו יותר תקציבים ויותר יחס למערכת הבריאות, שחיה על הקצה, אנחנו מתחננים אבל אין מי שמקשיב לנו".

פרופ' אדלר מציין כי במקום להיענות לקריאות הרופאים ישנם עיתונים ועיתונאים שעסוקים במתקפות על הרופאים, המשכורות והתנאים שלהם. "הם מפחיתים את מעמד הרופא באוכלוסייה ובעם אבל בעיקר לא נוגעים. מערכת הבריאות בישראל נמצאת כל הזמן על הקצה, ומשום כך דו"ח מבקר המדינה שאמור היה להתפרסם כבר לפני ארבעה חודשים מציג את העובדות".

פרופ' אדלר מתייחס בברכה רבה לדרישתם של מנהלי מחלקות בבתי החולים הקוראים לפיטוריו של מנכ"ל משרד הבריאות. הוא אינו מקבל את הטענה לפיה המנכ"ל מקרין סמכותיות ומתינות ראויות בהופעותיו בתקשורת בעת המשבר הנוכחי. "אני וחברי זועקים את זה כבר 4 שנים אבל הרב ליצמן לא הקשיב לנו והיום הוא יודע שהוא טעה. אלמלא מגיפת הקורונה רק אני וחבריי היינו יודעים את האמת. עכשיו כשכמעט כל מנהלי המחלקות והמערכים בישראל חותמים המדינה מתעוררת".

בדבריו מעדיף פרופ' אדלר שלא להרחיב בדבריו אודות מנכ"ל משרד הבריאות, ומתפלא שהמראיין מגדיר אותו מתון, הוא מזכיר את דבריו של בר סימן טוב על אלפי או עשרות אלפי מתים מהקורונה. לדבריו דקות לאחר מכן קיבל שיחות טלפון מעשרות ממטופליו, חולי לב, שטענו לכאבים בחזה. "זה האופן המתון? יש כאן אלפי הרוגים או עשרות אלפים?", שואל אדלר. "מדובר בווירוס ש-90 אחוז מהחולים בו הם קלים עד בינוניים, וזה מתון? מתון זה לא לעמוד בתקשורת במבט רציני אלא לתת מידע נכון לאוכלוסייה, לתת את המידע הנכון לראש הממשלה כדי שיקבל החלטות נכונות, מתינות זו הנהגה רפואית של מערכת הבריאות שאין חלה הנהגה כזו כבר כמה שנים".

"כתוצאה מהתעוררות מנהלי המחלקות מתחיל העם לראות את האמת. אין לנו הנהגה רפואית, אין לנו הנהגה מקצועית, אין לנו הנהגה אחראית, אין לנו בכלל הנהגה בתחום הרפואה ומנהלי המחלקות זועקים שאנחנו רוצים הנהגה רפואית שיודעת לנהל ולא כזו שמדברת על אלפי הרוגים", אומר פרופ' אדלר.

"אנחנו במשבר קשה. מתקרבים למיליון מובטלים, אנשים לא יודעים מי יקבל משכורת בראשון לחודש. דרושה הנהגה רפואית ואת זה אנחנו זועקים ואני מבקש שנתניהו ייתן על זה את הדעת. ליצמן, שאני מאוד מעריך ואוהב אותו, לא הקשיב לנו, הוא נכשל לגמרי במינוי המנכ"ל הזה".

"מערכת הבריאות התדרדרה בארבע השנים האחרונות לתהומות שלא ידענו קודם. אין תקציבים, אין הנהגה, אין מנהיגות רפואית ואין תכנון קדימה, חסרים רופאים וחסרות אחיות. איך יתכן שאין אמצעי מיגון לצוותים רפואיים? אין מספיק בדיקות. מנהל מחלקה מספר היום שחצי מהרופאים בבידוד והחצי השני ללא מיגון. איפה נשמע דבר כזה?".

מדגיש פרופ' אדלר בדבריו כי מדובר במגיפה קלה ויהיו בעתיד קשות ממנה. "זו מגיפה שאחוזי התמותה ממנה גבוהים משפעת אבל הם לא מאוד גבוהים. אין אמצעי מיגון, אין מסיכות. אנחנו במלחמה נגד וירוס והחיילים שלנו הם הרופאים והאחיות וצוותי הרפואה. אנחנו חייבים להגן עליהם כמו על חיילי צה"ל. שמעתי אתמול על מישהו שרצה להביא אלפי מסכות ובמשרד הבריאות אמרו לו שאין תקציב להביא את זה ובאותו רגע מדינה אחרת חטפה אותם".