נפתלי בנט
נפתלי בנט צילום: טל עוז / משרד הביטחון

מגפת קורונה: ראש הממשלה בנימין נתניהו הטיל על שר הביטחון, נפתלי בנט, באמצעות משרד הביטחון וצה"ל, את האחריות לטיפול באוכלוסייה המבוגרת בישראל.

בנט יגבש תכנית לאומית בנושא, תוך מתן מענה לצרכי האוכלוסייה המבוגרת, בהם הזנה, צרכים רפואיים, שהות ממושכת בבידוד, אוכלוסיה ערירית ועוד.

בדיון ראשוני שנערך אמש בנושא, בהשתתפות מפקד פיקוד העורף, סגן הרמטכ"ל ועוזר שר הביטחון להתגוננות, סוכם כיוון הפעולה הראשוני ולפיו צה"ל יפעל מול הרשויות המקומיות למיפוי אוכלוסיית הזקנים וצרכיהם השונים, יגביר את ההסברה לציבור, יתגבר את המוקדים הלוגיסטיים בנקודות השונות ועוד.

התכנית המלאה תוצג לאישור השר בנט בימים הקרובים. "צה"ל ומשרד הביטחון לוקחים אחריות לשמור ולהגן על האוכלוסייה הבוגרת במדינת ישראל. אנחנו יוצאים למבצע 'משמרות זהב'", אמר בנט. ''נגיף הקורונה פוגע בצורה הרבה יותר חריפה באוכלוסייה המבוגרת מאשר בצעירה. ולכן, בלב התכנית הלאומית - לשמור על האוכלוסיה המבוגרת ועל אוכלוסיית הסיכון''.

''לצורך זה, פיקוד העורף, צה"ל ומערכת הביטחון נרתמים במלואם כדי לבצע את המשימה, ואנחנו נעמוד בזה", הבטיח שר הביטחון.

הכנות אחרונות במטוס שישיב את הישראלים מאוסטרליה דוברות אל על

מוקדם יותר היום סיפר דובר צה"ל תא"ל הדי זילברמן על התמודדות צה"ל עם מגפת הקורונה ועל הסיוע של צה''ל ופיקוד העורף למאבק הלאומי בנגיף.

זילברמן סיפר כי במקרה של הטלת סגר כללי על אזרחי ישראל, גדוד צה''לי יוקצה לכל שמונת מחוזות המשטרה ויסייע לשוטרים בפעולות האכיפה.

נכון להיום, 23 חיילי צה''ל נדבקו בקורונה, ו- 5600 חיילים נמצאים בבידוד, מתוכם 240 'חיילים בודדים'.

הגיוסים לצה''ל נמשכים כרגיל וכך גם אימוני הלוחמים שמתבצעים עם התאמות, על פי הנחיות חיל הרפואה ומשרד הבריאות.

ישנן יחידות שנמצאות בעוצר, בעיקר יחידות לוחמים, והמשרתים מקפידים על הנחיות משרד הבריאות וגם מקבלי שירותי כביסה בצורה מוגברת. אם תופסק התחבורה הציבורית בישראל, צה''ל ערוך לקיים רשת היסעים פנים צה״לית.

דובר צה''ל סיפר כי במהלך היום תיחנך בצריפין מעבדה פנים צה״לית לבדיקות קורונה, שבה ייבדקו בכל יום 300 חיילים.

במקביל, פיקוד העורף מנהל את ''מלוניות הקורונה'' ברחבי הארץ שבהם שוהים מאות חולי קורונה במצב קל. צה''ל גם עוזר לשנע בדיקות ממתחמי ה''דרייב אין'' של מגן דוד אדום, ומורות-חיילות מטפלות בילדי העובדים של הצוותים הרפואיים בבתי החולים.

רבה של ברצלונה: אחינו בישראל - הישארו בבתיכם