מבצע נגד השעון לחילוץ הישראלים מהודו

שגרירות ישראל ובתי חב"ד מסייעים לאלפי הישראלים לצאת מהמדינה למרות הסגר האווירי

אורלי הררי , כ"ח באדר תש"פ

ישראלים בהודו
ישראלים בהודו
צילום: איגוד בתי חב"ד בהודו

מאז יום ראשון השבוע החל עוצר בהודו והשמיים נסגרו. מרגע שהתקבלה ההודעה החל מבצע לחילוץ אלפי מטיילים ישראלים לכיוון עיר הבירה דלהי, שם ארגנו להם טיסות חזור לישראל.

שגריר ישראל בהודו רון מלכה וצוות השגרירות עבדו מסביב לשעון כדי לרכז את המידע ולארגן הסעות מבתי חב"ד השונים.

שליחי חב"ד מצידם פעלו לאתר כמה שיותר ישראלים ולקרוא להם להסעות שיביאו אותם לדלהי, כדי שיוכלו לצאת מהודו לפני הסגר האווירי.

שליח חב"ד בפושקר הרב שימי גולדשטיין סיפר: "מאז שהודו נכנסה למצב החירום התרכזו סביב בתי חב"ד בהודו אלפי ישראלים שלא ידעו מה יהיה גורלם. אצלנו בפושקר התקבצו מאות מטיילים ורופא מקומי הגיע לבית חב"ד לבדוק אותם ולאשר את בריאותם לקראת הנסיעה. בשעות הצהריים יצאו אוטובוסים מיוחדים עם אישורי נסיעה - לדלהי".

אך למרבה האכזבה לא כל המטיילים שהגיעו לעיר הבירה דלהי הצליחו לעלות על הטיסות לארץ, כיון שכרטיסים רבים התבטלו ואלפי ישראלים שלא הצליחו לרכוש כרטיסים נותרו בדלהי.

כעת מתנהל מבצע של שגרירות ישראל לארגן שתי טיסות מיוחדות שיקבלו אישור יוצא דופן להמריא מהודו למרות הסגר האווירי. מהערב תסגר הודו גם לטיסות פנים, לכן מרכזים את כולם בעיר הבירה דלהי ומומביי, שנחשבת גם היא לעיר מרכזית, כדי שיוכלו לעלות לטיסות המיוחדות.

שליח חב"ד בדלהי הרב שניאור קופצ'יק סיפר: "בדלהי הם נמצאים תחת עוצר מוחלט כשהמקום היחיד שפועל הוא בית חב"ד - ממנו ייצאו הסעות מרוכזות אל טיסות החילוץ. אבל למרות הכל האווירה כאן טובה ושומרים על אופטימיות".

אם הכל יעבור בשלום, ביום רביעי תצא טיסה מיוחדת מהודו בארגון חברת אמסלם טורס וביום חמישי ככל הנראה תצא טיסת חילוץ נוספת של אל על. אלו יהיו ככל הנראה הטיסות היחידות שיקבלו את האישור להפר את הסדר האווירי על הודו.