"מברכים על ההחלטה לדחייה"

ספורטאים, יו"ר הענפים השונים, מאמנים והוועד האולימפי הישראלי מגיבים ומברכים על ההחלטה לדחות את משחקי האולימפיאדה בשנה

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ח באדר תש"פ

הספורטאים הישראלים מגיבים לדחיית האולימפיאדה
הספורטאים הישראלים מגיבים לדחיית האולימפיאדה
צילום: רויטרס

ההחלטה הצפויה של הוועד האולימפי הבינלאומי וממשלת יפן בדבר דחיית משחקי האולימפיאדה שהיו אמורים להתקיים בעוד 4 חודשים, בשנה אחת, קיבלו תמיכה רחבה מקיר לקיר מכלל המדינות ברחבי העולם, ספורטאים, ראשי וועדים וממשלות.

למעשה, אין אחד שהגיב בביקורת ותמיהה על דחיית המשחקים האולימפיים בשל נגיף הקורונה, כשההודעה על דחייה הגיעה לאחר לחצים של מדינות רבות לעשות זאת לאור התפשטות נגיף הקורונה והמיתות הרבות שהביאה בכל העולם.

על פי ההערכות, הנזק הכלכלי בשל דחיית המשחקים עומד על 4.5 מיליארד דולר, ובכל זאת לא היה מנוס מלעשות זאת.

מי שכמובן תמכו בהחלטה אלו חברי המשלחת הישראלית, אלה שכבר הבטיחו את מקומם במשחקים האולימפיים ואלו שעוד לא.

הג'ודוקא שגיא מוקי, אחד הספורטאים הישראלים שמועמד לזכות באולימפיאדת טוקיו במדליה הגיב על ההחלטה ואמר כי הוא שמח.

"אין לי ספק שהם עשו את ההחלטה הנכונה, מכיוון שלשלוח 11 אלף ספורטאים לתוך הכפר האולימפי כשכולם אחד ליד השני, במציאות של היום עם וירוס הקורונה זה משהו שמסכן לא רק את הספורטאים אלא את כל העולם. אנחנו רוצים לסיים את המגפה הזאת כמה שיותר מוקדם".

עוד אמר מוקי כי עיקר הבעיה הייתה בחוסר השיוויון בין הספורטאים השונים מרחבי העולם. "הרבה ספורטאים בעולם, שגרת האימונים שלהם לא נפגעה. אני רואה הרבה מקומות בעולם שמתאמנים כרגיל. אבל יש כן אנשים שנמצאים בהסגר וגם בישראל יש הרבה שלא מתאמנים כרגיל. באיזהשהו מקום זה הופך את האולימפיאדה ללא שוויונית. עכשיו כשדוחים בשנה נותנים לנו אוויר לנשימה וזה הרבה יותר טוב, כי חוסר הוודאות הזאת אם דוחים או לא דוחים, כשאנחנו בלחץ של זמן לקראת האולימפיאדה, הייתה תקופה מאד לחוצה. אני כל כך שמח שיש אוויר לנשימה".

ג'ודוקא נוסף, פיטר פלצ'יק אמר כי "ההודעה על דחיית האולימפיאדה היא כמו אגרוף בבטן. אם מישהו היה שואל אותנו לפני חודשיים אם יש סיכוי שהאולימפיאדה תדחה, הייתי צוחק לו בפנים. והנה זה נבנה בשבועות האחרונים בהדרגה תוך הסתכלות על כל תחומי החיים שקפאו בגלל מגפת הקורונה. מדינות עצרו, ההיי-טק עצר, החינוך קפא, בוטלו הליגות בענפי הספורט השונים וגם תחרויות הג’ודו בוטלו עד לקיץ".

"אירוע הספורט הגדול בעולם, חגיגה אמיתית של ספורטאים מכל העולם, נדחה לראשונה מאז 1944. זה רק מראה את גודל האתגר שאנחנו נמצאים לפניו. בסופו של יום כולם רוצים לראות אותנו בשיאנו.

אישית, הייתי רוצה להתחרות בקיץ בטוקיו, אבל במקרה הזה, אני מאמין שהדחיה תאפשר לנו להגיע למעמד הבינלאומי הזה מוכנים יותר ולקיים את הסיסמא הידועה של האולימפיאדה 'מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר. אז כן, זה אגרוף בבטן. וכמו מכל משבר, אני אסתגל מהר ואצא מזה חזק יותר, מוכן יותר ורעב יותר להצליח. טוקיו, אנחנו נתראה בקרוב".

שני הרשקו, מאמן נבחרת הנשים בג'ודו אמר כי הוא לא מופתע מההחלטה אבל הוא בהחלט מברך עליה. "בריאות הספורטאים חייבת להיות תמיד מעל לכל שיקול אחר. צריכים עדיין להבין את ההחלטה ובהתאמה את ההחלטות של האיגוד העולמי. להערכתי ייקח עוד חודש-חודשיים להבין לאן ואיך אנחנו הולכים. אני מקווה שהקורונה תיעלם בקרוב ונוכל לחזור לשגרת אימונים ותחרויות. אנחנו ערוכים לכל החלטה".

מי שדחף רבות לדחיית המשחקים האולימפיים והגיב על ההחלטה בסיפוק רב הוא יו"ר איגוד הג'ודו, משה פונטי שאמר "אני מרגיש הקלה משום שידעתי שזה היה מצב בלתי אפשרי לארגן אולימפיאדה עכשיו. יש הרבה סיבוכים, אבל אני מאמין שגוף כזה חזק כמו הוועד האולימפי הבינלאומי יכול להתגבר על הדברים האלה".

עוד הבטחה למדליה באולימפיאדה הקרובה לזכות ישראל היא המתעלמת האומנותית לינוי אשרם שאמרה: "קיבלנו את הודעת הוועד האולימפי בדבר דחיית המשחקים האולימפיים בטוקיו לקיץ 2021. בכל התקופה האחרונה המשכתי בשגרת האימונים תחת הדרכת המאמנת האישית שלי איילת זוסמן והמשכתי בהכנות למשחקים האולימפיים. החלטת הוועד האולימפי הבינלאומי בדבר דחיית המשחקים על פניו נראית כהחלטה ראויה והספורטיבית שתאפשר לכל הספורטאים להגיע במוכנות המיטבית למשחקים בטוקיו 2021. אני וזוסמן נמשיך בהכנות לטוקיו 2021 כפי שעשינו עד עתה".

בוועד האולימפי בישראל אמרו כי "אנו מברכים על ההחלטה וההכרזה הרשמית המשותפת של הוועד האולימפי הבינלאומי וממשלת יפן, על דחיית המשחקים האולימפיים שאמורים היו להיפתח בטוקיו ב-24 ביולי לשנת 2021 בצל משבר הקורונה המתמשך ברחבי העולם. ספורטאי המשלחת האולימפית של ישראל חוו תקופת אי וודאות קשה ואנו מקווים שכבר בימים הקרובים תהיה הודעה רשמית על המועד החדש שייקבע, על מנת שניתן יהיה לסמן את המטרות החדשות בבירור".

עוד אמרו בוועד האולימפי הישראלי כי "נפעל במהירות למפות את כל מישורי הפעולה הנדרשים על מנת להיערך למועד החדש שייקבע, בהיבטים הארגוניים והתקציביים מתוך מטרה ברורה להעמיד לרשות הספורטאים והספורטאיות שלנו והצוותים המקצועיים את מירב התנאים הנדרשים להכנה האופטימלית. למרות שהדחייה היא בלתי נמנעת, האכזבה היא קשה, אבל בספורט אכזבה היא חלק מהתהליך ומהדרך להצלחה. אנו בטוחים שספורטאי ישראל יצלחו את המשבר הזה ויוכיחו את חוסנם המנטלי כפי שהוכיחו כבר בעבר".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il